wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Co z tego, że kierownicy biur powiatowych IACS odebrali wczoraj w Lublinie kolczykownice, jak w dalszym ciągu nie wiadomo, kiedy ruszy akcja znakowania bydła. Na Lubelszczyźnie na zakolczykowanie czeka ok. 480 tys. sztuk bydła.

– Cały czas czekamy na zgodę prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, zatwierdzającą bezprzetargowe scedowanie uprawnień kierowników powiatowych do zawierania umów
z podmiotami wykonującymi znakowanie bydła – usłyszeliśmy od Adama Rychliczka, pełnomocnika ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania
i Kontroli (IACS) w lubelskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Jest jeszcze szansa, aby się z tym uporać do końca roku. Gdy umowy będą podpisane, szybko ruszymy w teren.
Kto konkretnie zajmie się znakowaniem bydła? Wiadomo, że najbardziej zainteresowani są weterynarze. – To najbardziej kompetentni ludzie – uważa Jan Waga, powiatowy lekarz weterynarii w Tomaszowie Lub. – Znają się na swojej robocie.
Oprócz weterynarzy do akcji przystąpić chcą również zootechnicy, inseminatorzy, a także ośrodki doradztwa rolniczego i Centralna Stacja Hodowli Zarodowej. Ile wezmą za oznakowanie jednej sztuki? 5,50 zł.
W tej cenie mieści się założenie kolczyków, wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przeniesienie informacji na dyskietkę. Fizyczny nadzór nad znakowaniem pełnić będą kierownicy biur powiatowych IACS. Będą pełnić, a więc na razie nie robią nic? – Mają co robić. Cały czas się szkolą. Zrobili też precyzyjne rozpoznanie terenu – twierdzi A. Rychliczek.
Przypomnijmy, że akcja znakowania bydła miała rozpocząć się na początku września, ale przetarg na kolczykowanie, z powodu błędów formalnych w ofertach, został unieważniony. W całej Polsce trzeba założyć 6 milionów par kolczyków, którymi znakuje się bydło. Bydło to pierwsza grupa zwierząt, jaka musi być oznaczona w ramach IACS. System ten gromadzi informacje o wielkości upraw
i hodowli, na podstawie których Unia Europejska od 2005 roku będzie wypłacać dopłaty bezpośrednie polskim hodowcom i rolnikom.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!