poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Kolegium zostaje w Lublinie

  Edytuj ten wpis

Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów będzie nadal działało w Lublinie i wreszcie będzie traktowane na równi z innymi uczelniami. To efekt wczorajszego spotkania rektorów lubelskich uczelni w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Do spotkania doszło po apelu o pomoc, który kilka miesięcy temu władze kolegium wysłały do kancelarii prezydenta. Przyłączyły się do niego władze Lublina i województwa, a w zeszłym tygodniu list w tej sprawie wysłał do Kaczyńskiego także prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.
Wszystko to w związku z propozycją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort chce powołać Uniwersytet Wschodnioeuropejski z siedzibą w Rzeszowie, w skład, którego weszłoby m.in. lubelskie kolegium. Oznaczałoby to koniec marzeń o silnej polsko-ukraińskiej placówce naukowej w naszym regionie. A na kształcenie doktorantów w kolegium nie miałaby już wpływu strona ukraińska.
- Kolegium na pewno zostanie w Lublinie. Co do tego nikt nie może mieć wątpliwości - mówi Lena Dąbkowska-Cichocka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Kaczyńskiego. - Teraz będziemy się starali, żeby placówka uzyskała osobowość prawną, o którą założyciele starali się od kilku lat.
Zdecydowano, że ukraińscy i polscy założyciele EKPiUU jeszcze w tym roku wyłonią spośród siebie po jednej instytucji, która będzie reprezentować kolegium na zewnątrz. - Chodzi m.in. o kontakty z innymi uczelniami oraz o finansowanie działalności. To powinno wreszcie uporządkować zamieszanie organizacyjne wokół lubelskiej placówki - wyjaśnia Dąbkowska-Cichocka. I dodaje: Dopiero wtedy zajmiemy się ewentualnym przystąpieniem kolegium do planowanego uniwersytetu. Sprawa jest ciągle otwarta.
- Uszanowano nasze stanowisko - komentuje dr Włodzimierz Osadczy, kanclerz EKPiUU. - Dobrze, że takie spotkanie się odbyło. Cieszą jego ustalenia i deklaracje prezydenta. Teraz czekamy na efekty i kolejną wizytę w jego kancelarii.
Wstępnie jej termin ustalono na połowę grudnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!