środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Kolej oddaje Kolejarza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2002, 16:31

Warszawski Drugi Urząd Skarbowy wyraził wstępną zgodę na przekazanie gminie Lublin Domu Kultury Kolejarza. – Mamy zielone światło do przejęcia budynku. Jesienią powinniśmy stać się właścicielami obiektu – twierdzi Ryszard Gajewski, dyr. Wydz. Organizacyjnego.

Budynek przy ul. Kunickiego jest własnością Zakładu Nieruchomości PKP. Kolej od dawna chce się go pozbyć. W czerwcu ub. r. PKP próbowały sprzedać obiekt. Na nieruchomość – wycenioną na ponad 3,6 mln zł – nie znalazł się jednak nabywca.
Kolej zaczęła rozmawiać z miastem o przekazaniu budynku gminie. Dlaczego? PKP chciały w ten sposób uregulować zaległości w płaceniu gminie podatku od nieruchomości oraz budżetowi państwa z tytułu niepłacenia podatku VAT. W październiku ub. roku zawarto porozumienie o przekazaniu budynku na rzecz gminy. Na takie rozstrzygnięcie musiał się jeszcze zgodzić Drugi Urząd Skarbowy w Warszawie, który obsługuje PKP. – Taka zgoda już została wydana, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejąć budynek – podkreśla Gajewski.
Kolejny krok to uzyskanie zgody Ministerstwa Infrastruktury. – Nie powinno być z tym problemu. Liczymy, że zgoda zostanie wydana w ciągu miesiąca, później pozostanie tylko przejęcie obiektu od wojewody – dodaje Gajewski.
Miasto chce, aby przejęcie budynku od Skarbu Państwa odbyło się w drodze komunalizacji. Może to nastąpić jesienią. – Realny terminy to październik – mówi Gajewski.
Gmina zapewnia, że nie zmieni się charakter prowadzanej w Kolejarzu działalności. Cały obiekt będzie przeznaczony na działalność kulturalną i oświatową.
Tym samym gmina zrezygnowała z pomysłu przeznaczenia części budynku dla Straży Miejskiej. – Przystosowanie obiektu do potrzeb straży byłoby zbyt kosztowne – tłumaczy Gajewski. – Lepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie Straży Miejskiej do wieżowca przy Alei Piłsudskiego.
Dom Kultury Związku Zawodowego Kolejarza wybudowano ze związkowych składek. Otwarto go w 1951 r. Obiekt ma 2,4 tys. m kw. powierzchni. Od ponad roku nie odbyła się tu żadna duża impreza kulturalna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!