piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Kolejarze chcą strajku. Kolei grozi paraliż

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lipca 2011, 20:07
Autor: Dominik Smaga

98 proc. głosujących w referendum kolejarzy z Lubelskiego Zakładu Przewozów Regionalnych opowiedział
98 proc. głosujących w referendum kolejarzy z Lubelskiego Zakładu Przewozów Regionalnych opowiedział

98 proc. głosujących w referendum kolejarzy z Lubelskiego Zakładu Przewozów Regionalnych opowiedziało się za strajkiem generalnym.

Frekwencja wyniosła 70 proc. Najprawdopodobniej zbliżone będą wyniki referendów prowadzonych w innych zakładach na terenie całego kraju. Poznamy je w poniedziałek.

Kolejarze ze spółki Przewozy Regionalne w referendum decydują, czy dojdzie do ogólnopolskiego strajku generalnego. Mógłby zostać zorganizowany już w następny weekend. – Byłby to protest do skutku, do czasu spełnienia naszych żądań – mówi Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Akcja byłaby bardzo dotkliwa dla pasażerów, bo Przewozy Regionalne to największy w kraju przewoźnik kolejowy. Każdego dnia obsługuje ponad 2500 pociągów, głównie lokalnych i regionalnych. Dziennie przewozi 340 tys. pasażerów. Na początku lipca związkowcy zorganizowali dwugodzinny strajk ostrzegawczy. W Lubelskiem stanęło trzynaście składów.

Działające w spółce związki zawodowe domagają się podwyżki płac o 280 złotych na etat. Zarząd spółki jest skłonny przystać tylko na 130 zł i to dopiero od października. – Zarobki są tak niskie, że strajk jest nieunikniony – mówi Marek Kielar, przewodniczący komitetu strajkowego w lubelskim zakładzie. – Większość z ponad 600 zatrudnionych zarabia marnie. Jeśli dziś pracownik dostaje 1500 zł za bardzo odpowiedzialną pracę, czyli przygotowanie taboru do jazdy, to jest to jakieś nieporozumienie.

Związkowcy twierdzą, że zarobki w Przewozach Regionalnych są najniższe spośród wszystkich spółek wydzielonych z grupy PKP. – Od lutego 2008 r. nie dostaliśmy żadnej podwyżki. A mieliśmy gwarantowane, że co roku pensje będą rosły o poziom inflacji i o dodatkowe 5 proc – dodaje Kielar.

Przewidywana strata spółki na koniec roku to 30 mln zł. Jej zadłużenie sięga 550 mln zł. W całej Polsce firma zatrudnia 13 tys. osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
emeryt starej PKP
sonka
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 lipca 2011 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
noś i m jeszcze żle, podostawali ogrom odpraw, ja pracuję 35 lat i nawet złotówki za darmo nie dostałem,
Rozwiń
emeryt starej PKP
emeryt starej PKP (16 lipca 2011 o 13:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='EWA' timestamp='1310794174' post='502313']
Jak dalej będą dzielić kolej na spółeczki to skończymy jak kolej angielska ! Wzorem powinna być silna PAŃSTWOWA KOLEJ NIEMIECKA , inna droga to głupota
[/quote]

Całkowicie zgadzam się z wypowiedzią EWY. Główną przyczyną są właśnie spółki i spółeczki, każda chce być ważniejsza od drugiej.
Rozśmieszył mnie także tytuł szefa związku maszynistów. Dlaczego prezydent, może lepiej król lub cesarz. Pięknie by to brzmiało: JEGO WYSOKOŚĆ KRÓL ZWIĄZKU MASZYNISTÓW lub JEGO WYSOKOŚĆ CESARZ KONDUKTORÓW REGIONALNYCH.
Rozwiń
sonka
sonka (16 lipca 2011 o 12:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jasne, niech urządzą strajk w środku wakacji. Nie dość, że już teraz ludzie podróżują koleją w skandalicznych warunkach, tłumy w przedziałach i na korytarzach, niech im jeszcze utrudnią życie dodatkowo. Kiedy ktoś wreszcie zrobi porządek z tymi kolejami - przecież to jakiś relikt przeszłości..
Rozwiń
MISIO
MISIO (16 lipca 2011 o 11:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='lolo' timestamp='1310797026' post='502321']
zlikwidować całą kolej szczególnie osobową ja już dawno zrezygnowałem z ich usług na złom z nimi nawet jak sprzedają usługę to nigdy nie wiadomo co się otrzyma za wpłacone pieniądze są jak teleturniej "chybił trafił"
[/quote]
Gdzie mozna obejrzec teleturniej "chybił trafił"?
Rozwiń
ks.ADAM
ks.ADAM (16 lipca 2011 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziesiątki związkow zawodowych, praktycznie każdy wagon ma związek z hordą darmozjadów związkowcow to i nic dziwnego,ze trudno to to wykarmić i utrzymać !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!