poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Kolejna przyszłość Bystrzycy: plaże, trasy rowerowe, przystanie kajakowe, hala jeździecka

Dodano: 22 kwietnia 2016, 20:32
Autor: Dominik Smaga

Urząd Miasta szuka firmy, która opracuje kolejną wizję tego, co ma się znaleźć wzdłuż Bystrzycy<br />
Urząd Miasta szuka firmy, która opracuje kolejną wizję tego, co ma się znaleźć wzdłuż Bystrzycy

Plaże, trasy rowerowe, przystanie kajakowe, hala jeździecka, czy też szlak młynów wodnych. Wszystko to ma się znaleźć w zlecanej przez miasto koncepcji urządzenia doliny Bystrzycy. Nie będzie to pierwsza koncepcja, ale czy stanie się ostatnią, tą zrealizowaną?

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Urząd Miasta już szuka firmy, która opracuje wizję tego, co ma się znaleźć wzdłuż rzeki. – Zapytania ofertowe wysłaliśmy do sześciu firm – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów. Wykonawca ma być wybrany jeszcze w maju i będzie musiał uwzględnić to, czego zażyczył sobie Ratusz.

Jednym z wymaganych elementów są plaże po obu brzegach rzeki. Mają kusić kawiarenkami, hamakami i miejscami do zabaw dla dzieci, a nawet kinami letnimi, wypożyczalniami rowerów, czy samoobsługowymi punktami napraw jednośladów.

Na takie plaże wstępnie wyznaczono sześć miejsc: jedno w rejonie ul. Rąblowskiej, trzy po stronie ul. Nałkowskich, jedno w rejonie Działkowej po stronie os. Przyjaźni, a ostatnie niedaleko starego mostu przy al. Andersa, który ma się stać... drugim mostem kultury. Obok niego powstałaby też przystań kajakowa.

Przystani ma być więcej, m.in. w rejonie Wrotkowa poniżej zalewu, okolicach os. Nałkowskich, ul Romera, stadionu Startu i Bronowic, które dostałyby też nowy, duży plac dla dzieci na proszącym się o to terenie na tyłach szkół przy Przyjaźni. Byłyby tu nawet zadaszone miejsca do grillowania, czy górka saneczkowa.

Zlecona przez miasto koncepcja ma obejmować także szlak młynów wodnych zakładający „odtworzenie wzdłuż rzeki Bystrzycy kilku miejsc, gdzie kiedyś znajdowały się młyny”, punkty widokowe, nowy park nadrzeczny między Romera i Janowską, czy też odtworzenie parku Rusałka.

W wytycznych mowa jest o budowie szerokich na 5 metrów kładek pieszo-rowerowych (cztery na wysokości ul. Nałkowskich, ponadto przy Rąblowskiej, Romera, Muzycznej, Cukrowniczej, Rusałce i Azaliowej. Do budowy lub modernizacji i oświetlenia wskazano 13 odcinków ścieżek rowerowych, poszerzona ma być najbardziej oblegana część bulwaru od al. Piłsudskiego do stajni.

W obrębie LKJ miasto widzi m.in. dużą halę namiotową do całorocznej organizacji zawodów i pokazów jeździeckich. Hala i hipodrom miałyby zostać zbudowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, tak jak Lubelskie Centrum Żeglarstwa nad Zalewem Zemborzyckim. Poza tym głównym inwestorem ma być miasto.

Pieniądze na ten cel Ratusz chce uzyskać z unijnych dotacji, ale najpierw musi je wywalczyć. – Konkursy będą ogłaszane w 2016, 2017 i 2018 roku – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – W zależności od uzyskanych środków projekty będą realizowane sukcesywnie.

Koncepcja zamawiana przez Ratusz ma być gotowa w listopadzie. Nie będzie ona pierwszą. Cztery lata temu własną zlecał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, płacąc 50 tys. zł za dokument, który wzbudzał szeroką dyskusję za sprawą pojawiających się w nim niecodziennych nazw i sformułowań, jak np. „Sugar Kovalczyk”, czy „doświadczenie fi-fi”.

Czy zamówienie nowego dokumentu oznacza, że stary trafił do kosza? – Opracowując wytyczne dla autorów zamawianej przez nas koncepcji posiłkowaliśmy się wieloma wcześniejszymi analizami, także tą – mówi Krzyżanowska.

markus
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

markus
markus (23 kwietnia 2016 o 19:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Były już wcześniejsze koncepcje. Chyba ktoś znowu musi zarobić? Tym powinno zająć się CBA. 

Rozwiń
Gość
Gość (23 kwietnia 2016 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomysł bardzo pożyteczny , oby doczekał się realizacji . Jeżeli komentarze zostaną przeczytane przez twórców projektu ,to w założeniach winno się uwzględnić modernizację i zabezpieczenie źródła -Sulów gm. Zakrzówek z którego rzeka bierze początek, jest ono zaniedbane i ulega degradacji .
Rozwiń
Gość
Gość (23 kwietnia 2016 o 08:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zabetonować , zaasfaltować , postawić nowe punkty małej gastronomii - to tak ma wyglądać bystrzyca ? . Mam nadzieje że ekolodzy znajdą jakieś roślinki i cały projekt pójdzie się j....ć.
Rozwiń
Gość
Gość (23 kwietnia 2016 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WIADOMOŚĆ DO URZĘDASÓW SZATANA TZW. PIS-U! IDŹ NAJPIERW POSPRZĄTAJ TĄ RZEKĘ BO JAK BĘDĄ PŁYNĄĆ KAJAKIEM TO SZKŁA W DUPĘ BĘDĄ SIĘ WBIJAĆ! OCZYŚCIĆ, ZARYBIĆ I DOPIERO KRADNIJCIE DALEJ CHORZY NA GŁOWY DEBILE!
Rozwiń
Gość
Gość (23 kwietnia 2016 o 07:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A o to że wędkarze chcieli by polowić w tej rzece to miasto znowu zapomina , jakieś ciche miejsca zdala od rowerów i spacerowiczy za plecami
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!