niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Kolejne odkrycia archeologiczne w kościele sióstr Wizytek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 listopada 2009, 14:36
Autor: (jsz)

Archeolodzy badający kościół przy ul. Narutowicza trafili na kolejne znaleziska. Odkryto tam m.in. pozostałości murów z początku XIV w. Wokół świątyni odnajdywane są ludzkie szczątki.

– Trafiamy na niesłychanie ciekawe rzeczy – mówi Łukasz Rejniewicz, archeolog który nadzoruje badania. – Okazało się, że mury obecnego kościoła powizytkowskiego przecinają znacznie starszą zabudowę. Mogła ona powstać w połowie XIV w, lub nieco wcześniej.

Budowę kościoła i klasztoru przy ul. Narutowicza ukończono w 1426 r., jako dziękczynienie za zwycięstwo pod grunwaldem. Pod samą świątynią nie ma śladów dawnej zabudowy. Mogły zostać zniszczone przy wznoszeniu dzisiejszego kościoła. Dookoła ciągnie się natomiast solidny mur z białego kamienia.

– To wygląda na pozostałość okrągłej budowli – dodaje Rejniewicz. – Nie wiemy jeszcze co to było, ani jakie miało wymiary. Trzeba poczekać na szczegółowe wyniki badań.
Te powinny być znane za parę miesięcy. Teren pod kościołem powizytkowskim badano tzw. georadarem. Dzięki temu udało się odkryć osiem krypt. Archeolodzy wydobyli z nich m.in. XV wieczne monety.

– Niestety cześć krypt jest zasypana, w wyniku wielokrotnych pochówków – mówi Halina Landecka, Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Świadczą o tym choćby wtórne zamurowania. Ludzkie kości odnajdywane są również przy murach kościoła.

Trafiono na nie przy okazji badań fundamentów świątyni. Wykopy pozwolą sprawdzić ich stan techniczny. Wiadomo już, że są zawilgocone i wymagają specjalnej izolacji. Do wymiany kwalifikuje się też poszycie dachu i instalacja elektryczna. Na tym skupi się remont świątyni, który duchowni chcą rozpocząć w przyszłym roku.

– Szeroko zakrojonych wykopalisk na razie nie planujemy – ks. Dariusz Bondyra, rektor Kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP przy Narutowicza. – W pierwszej kolejności trzeba zebrać fundusze i doprowadzić kościół do dobrego stanu technicznego. Zamierzamy m.in. odnowić wieżę i udostępnić ją zwiedzającym.
Dzięki temu będzie można podziwiać XV-wieczne freski, odnalezione w górnej części kościoła.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ja
leniak
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ja
ja (25 listopada 2009 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
okrągła budowla ? czyżby pozostałość romańskiej mieszkowej kolegiaty ? może mnie poniosło, ale od razu wyobraźnia zaczyna pracować, czekamy na dalsze info
Rozwiń
leniak
leniak (25 listopada 2009 o 08:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zapowiada się bardzo ciekawie...
XIV wieczny Lublin odkrywa swe tajemnice...

kościół Jagiełły jest jednym z lubelskich skarbów - bardzo dobrze że będzie remontowany...
przydałyby się na ten cel i fundusze UE...

moim zdaniem na cel badań archeologicznych warto byłoby wydać również krajowe fundusze publiczne...

no w każdym razie bardzo mi się podoba współpraca ks. Bondyry z p. konserwator Landecką

w ogóle zamiar remontu i prac archeologicznych zasługuje na duży szacunek
trzymam kciuki
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!