niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Kolejny koncern szuka gazu łupkowego w lubelskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2011, 14:30

Wiercenia przeprowadzi spółka Nafta Piła, należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. (
Wiercenia przeprowadzi spółka Nafta Piła, należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. (

Amerykański koncern Chevron będzie szukał w naszym regionie gazu łupkowego. Firma podpisała właśnie kontrakt z polskim wykonawcą odwiertów. Prace mają się rozpocząć za pół roku.

Wiercenia przeprowadzi spółka Nafta Piła, należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. – Wykonamy wstępne odwierty, które posłużą do dalszych badań nad złożami – mówi Ryszard Chylarecki, członek zarządu i dyrektor marketingu Nafty Piła. – Od ich wyników zależą dalsze prace i decyzja o eksploatacji złoża.

Według specjalistów województwo lubelskie może być bogate w pokłady gazu łupkowego. Wydobycie tego surowca jest jednak trudniejsze, od eksploatacji tradycyjnych złóż gazu. Jest również znacznie droższe. Cały proces polega na wywierceniu pionowego szybu i dotarciu do skały. Później drąży się poziomy tunel, a następnie sieć kanalików. Dzięki tak powstałej sieci, można zbierać rozproszony gaz.

Kontrakt między Naftą Piła, a Chevronem dotyczy od 3 do 6 odwiertów. – Nie znaczy to jednak, że tyle ich wykonamy – dodaje Chylarecki. – Decyzja o kolejnym odwiercie będzie uzależniona od wyników poprzedniego. Oczywiście jest możliwość rozszerzenia kontraktu, jeśli efekt badań będzie pozytywny.
Chevron to kolejny amerykański gigant, który szuka w naszym regionie.

Na razie nie ustalono kolejności, w jakiej odwierty będą wykonywane. Wiadomo jedynie, że prace mają objąć rejon Krasnegostawu i Kraśnika. Według fachowców, od badań do rozpoczęcia eksploatacji złoża mijają zwykle 2 -3 lata. Odwierty w Lubelskim będą pierwszymi, jakie Chevron przeprowadzi w naszym kraju. W regionie obecny jest już amerykański ExxonMobil. W grudniu ubiegłego roku firma rozpoczęła prace w gminie Krasnystaw. Własne odwierty planują również PKN Orlen i PGNiG.


Nasz kraj rocznie zużywa 14 miliardów metrów sześciennych gazu. Specjaliści szacują, że złoża gazu łupkowego mogą zaspokoić nasze potrzeby na 100 – 200 lat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
KK
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KK
KK (4 lutego 2011 o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Problem jest w tym że to oszołomstwo co rządzi naszym krajem póki co nie zabezpieczyło zysków dla Polski na odpowiednim poziomie z tych niby odwiertów .Pomijając że licencje sprzedawali taniej jak krajach afrykańskich (za przekazami medialnymi) itd.itp.Tusk i jego banda głowy do tego nie mają ,oni chcą za wszelką cenę chcą utrzymać się przy korycie ,przecież kłamca musi żyć lepiej (za hasłem wyborczym )
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!