poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Kolejny protest przed sądami w Lublinie i regionie. "Być może niektórzy się opamiętają"

Dodano: 19 lipca 2017, 18:40

Co najmniej do piątku w Lublinie i innych miastach regionu mają odbywać się protesty opozycji przeciwko wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Lublina, Zamościa, Białej Podlaskiej, Kraśnika, Krasnegostawu i każdego miasta na Lubelszczyźnie gdzie jest sąd, by przyszli o godz. 21 ze świeczkami i wyrazili swój sprzeciw wobec tego, co się dzieje w Sejmie. Kolanem przepycha się ustawę burząca nasz ustrój i demokrację – mówi Bartosz Sierpniowski, członek zarządu głównego Komitetu Obrony Demokracji i wiceprzewodniczący jego lubelskich struktur.

Wydarzenia w regionie mają być wyrazem solidarności z protestującymi w Warszawie. Już we wtorek wieczorem przed lubelski sąd przyszło ok. 200 osób. Organizatorzy zamierzają kontynuować akcję i planują, że będzie ona powtarzana co najmniej do piątku. Do tego dnia ma trwać posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajmują się reformami sądownictwa.

– Wierzymy, że wśród członków PiS-u są ludzie rozsądni, którzy widzą, w jakim kierunku to wszystko zmierza. Być może niektórzy się opamiętają i zrozumieją, ze jest to prywatna wojna Jarosława Kaczyńskiego, który dąży do zemsty za różne rzeczy, prawdziwe bądź urojone. Pokazał to we wtorek wieczorem – powiedział Jacek Bury, przewodniczący lubelskiej Nowoczesnej.

Chodzi o wydarzenia, jakie miały miejsce podczas sejmowej debaty. Po tym, jak poseł Borys Budka z Platformy Obywatelskiej powiedział, że Lech Kaczyński rozumiał trójpodział władzy, prezes PiS odparował: „Nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata. Zniszczyliście go, zamordowaliście, jesteście kanaliami! – grzmiał z sejmowej mównicy Jarosław Kaczyński.

Przypomnijmy, że w ubiegłą środę głosami posłów PiS przyjęto zmiany w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji jej członków będących sędziami. Nowych ma wybrać Sejm, choć do tej pory robiły to środowiska sędziowskie. Poprawki zmieniające złożony projekt zgłosił prezydent Andrzej Duda, który proponuje, by wyboru dokonywano nie zwykłą większością, a większością 3/5 głosów.

Ogromne kontrowersje budzi także poselski projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który został ogłoszony w zeszłym tygodniu w nocy ze środy na czwartek. Zakłada on, że wszyscy dotychczasowi sędziowie SN przejdą w stan spoczynku, z wyjątkiem tych wskazanych przez ministra sprawiedliwości.

Czytaj więcej o: sąd Lublin. protest
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(90) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 lipca 2017 o 14:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będę dzisiaj o 21-szej w Puławach. Wolność, równość, demokracja!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (20 lipca 2017 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MF: nadwyżka budżetowa po czerwcu wyniosła 5,9 mld zł -IiM BARDZIEJ KOMUCHY DOSTAJA W PEE - TYM LEPIEJ DLA POLSKI!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (20 lipca 2017 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
„Nazywam się Milijon – bo za miliony kocham i cierpię katusze” To tak w temacie tych mas popierających tłumy. Śmiech na mieście i odpowiadające mu echo! :))
Rozwiń
tellchar
tellchar (20 lipca 2017 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Średnia wieku sędziów Sądu Najwyższego to 60 lat, a w niższych sądach jest dużo niższa. Czyli większość obecnych sędziów w 1989 dopiero była na studiach lub na aplikacji. Zatem jaka to postkomuna, jaki poprzedni system? Więcej postkomuny jest w PiS niż w sądach.
Rozwiń
Gość
Gość (20 lipca 2017 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do tych co krzyczą Wolne Sądy Wolna Polska, niech najpierw się zastanowią czy te wolne sądy obsadzone sędziami poprzedniego systemu gwarantowały wam w tamtych latach tą wolną Polskę. Krzyczą to Ci którzy w tamtym systemie mieli dobrze, a kto miał dobrze wszyscy wiemy. Przeciętny Kowalski którego w tamtym czasie zawinęli na ulicy za roznoszenie ulotek , następnie dostał pałą od funkcjonariusza MO a potem został skazany wyrokiem za działanie wbrew władzy i panującemu ustrojowi, nie wyjdzie na ulice i nie będzie wrzeszczał tych waszych durnot.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (90)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!