piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Koło Gospodyń Wiejskich 2016: Panie z Marynina triumfują. Wyniki plebiscytu

Dodano: 26 sierpnia 2016, 09:23
Autor: Daniel Drob

I miejsce: KGW Marynin – 9977 głosów
I miejsce: KGW Marynin – 9977 głosów

Nasz plebiscyt na Koło Gospodyń Wiejskich 2016 został rozstrzygnięty. Najwięcej głosów uzyskało koło z Marynina w gminie Konopnica. Walka była jednak wyrównana i toczyła się do ostatnich chwil

Wszyscy w gminie mocno trzymaliśmy za nie kciuki. Informacja o tym, że koło z Marynina startuje w plebiscycie, była powielana jak tylko się dało: przez internet, Facebooka – mówi Mirosław Żydek, wójt gminy Konopnica. – Nie przypadkiem to właśnie panie z Marynina zostały zgłoszone do konkursu. KGW Marynin jest niezmiernie aktywne, gospodynie rokrocznie wygrywają różne konkursy. Osoby głosujące były świadome, że to koło jest wyjątkowo zaangażowane.

Koło Gospodyń Wiejskich w Maryninie zostało założone w 1963 r. z inicjatywy Jadwigi Olszak. Panie z Marynina były aktywne od początku swojej działalności. Już w latach 60. ubiegłego wieku dzięki nim we wsi powstało przedszkole, w którym podczas żniw zajmowano się dziećmi.

W 2013 r. przewodniczącą KGW została Ewa Czępińska, a działalność koła stała się jeszcze bardziej dynamiczna. Każdego roku panie z Marynina z powodzeniem biorą udział w szeregu konkursów oraz festiwalach. Dowodem ich zaangażowania jest zdobycie w 2015 r. I miejsca w kategorii wieńców współczesnych w konkursie wojewódzkim oraz II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie na Najwspanialszy Wieniec Dożynkowy, zorganizowanym przez portal mojeKGW.pl.

Bieżąca działalność koła gospodyń z Marynina polega na szeroko rozumianym rozwoju zdolności artystycznych oraz działaniu na rzecz lokalnej społeczności. W świetlicy gospodynie organizują kursy rękodzieła dla pań oraz zabawy okolicznościowe dla wszystkich mieszkańców. Obecnie do KGW w Maryninie należy około 20 pań.

– Nasza gmina ma specyficzną sytuację, jest tu coraz mniej mieszkańców „z dziada pradziada”, a coraz więcej osób napływowych. Przy tym widać pewien renesans takich organizacji. Koła gospodyń były przez pewien czas uśpione, a od jakichś 6 lat wyraźnie widać, że ponownie angażują się na rzecz mikrospołeczności. Powstają również nowe koła, tworzone coraz częściej przez młode, aktywne zawodowo dziewczyny – wyjaśnia wójt Konopnicy. – Serdecznie gratuluję paniom z Marynina, zwłaszcza, że konkurencja była duża i zacna.

Wygrana gospodyń z Marynina nie była rzeczą oczywistą. Choć praktycznie za każdym razem w dziennym zestawieniu głosów pojawiały się w pierwszej piątce, nie dało się przewidzieć, że to właśnie one staną na szczycie podium. Swoje konkurentki „pobiły” liczbą głosów oddanych za pośrednictwem kuponów wyciętych z naszej gazety, udowadniając jednocześnie, że czasem mniej nowoczesne metody są skuteczniejsze. Do ostatnich chwil wynik plebiscytu nie był przesądzony.

Druga edycja naszego plebiscytu, mającego na celu docenienie trudu lokalnych grup, cieszyła się dużym powodzeniem. W szranki stanęło aż 47 kół, stowarzyszeń i innych organizacji. To najlepszy dowód na to, że mieszkańcy terenów wiejskich są aktywni i pełni zaangażowania. I chcą to pokazać.

Najlepsza piątka

Wszystkimi kanałami (SMS, sonda internetowa oraz kupony z gazety) na gospodynie z Marynina oddano niemal 10 tys. głosów. Za ten wynik do rąk pań z Marynina powędruje sprzęt AGD.
Drugie miejsce uzyskało KGW Panieńszczyzna-Jastków z wynikiem 9285, ponad 9 tys. głosów oddano również na koło z Kębłowa. Na czwartej pozycji plasuje się Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Czółna (5102 głosy), pierwszą piątkę zamyka natomiast KGW „Barchaczowskie Super Babki” Barchaczów (z wynikiem 3751). Serdecznie gratulujemy tak znakomitych wyników!

II miejsce: KGW Panieńszczyzna-Jastków – 9285 głosów
II miejsce: KGW Panieńszczyzna-Jastków – 9285 głosów
III miejsce: KGW Kębłów – 9021 głosów
III miejsce: KGW Kębłów – 9021 głosów
IV miejsce: Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Czółna – 5102 głosy
IV miejsce: Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Czółna – 5102 głosy
V miejsce: KGW „Barchaczowskie Super Babki” – 3751 głosów
V miejsce: KGW „Barchaczowskie Super Babki” – 3751 głosów
gość
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (10 września 2016 o 15:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panieńszczyzna Jastków powinna wygrać , panie od początku tego roku bardzo aktywnie pracują a stare koło to lepiej nie mówić
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
myślę,ze powinni wygrać z kębłowa,poniewaz rownomiernie i sprawiedliwie prowadziły
Rozwiń
Gość
Gość (26 sierpnia 2016 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przepraszam, zwycięskie KGW jest z Marynina w gminie Konopnica, a nie Marysina w Gminie Jastków. Raz jeszcze gratulacje.
Rozwiń
Gość
Gość (26 sierpnia 2016 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanowny administratorze strony dziennikwschodni.pl - proponuje wziąć się do pracy i natychmiast usunąć dwa pierwsze chamskie wpisy. A Paniom z Marysina serdecznie gratuluję.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!