piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Fontanny na pl. Litewskim: Naprawa potrwa i nie będzie tania

Dodano: 24 lipca 2017, 19:13
Autor: Dominik Smaga

Aż 100 tys. złotych może kosztować naprawa dwóch fontann uszkodzonych przez pojazdy na pl. Litewskim. Wodotryski mogą być naprawione dopiero za dwa miesiące, bo niezbędne części trzeba sprowadzać z zagranicy, a jeszcze ich nawet nie zamówiono

Zasadnicza naprawa jeszcze się nie zaczęła, choć już miesiąc minął odkąd pod ciężarem policyjnego radiowozu zapadła się jedna z siedmiu fontann wbudowanych w nową część deptaka wzdłuż pl. Litewskiego. Obciążenia nie wytrzymały tu kamienne płyty, w których zamontowane były podświetlane dysze tryskające wodą. W taki sam sposób, zaledwie kilka dni później, druga fontanna zapadła się, gdy najechał na nią pojazd sprzątającej firmy Kom-Eko. 

Do tej pory wymienione zostały jedynie kamienne płyty, a wodotryski jak nie działały, tak nie działają. – Czekamy w tym momencie na zatwierdzenie szacunkowych kosztów naprawy przez ubezpieczyciela. Łączna kwota to około 100 tys. zł. Następnym krokiem będzie sprowadzenie dysz i ich montaż – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – Na dysze poczekamy około 8 tygodni. Jest to czas, który wykonawca prac przewidział na sprowadzenie elementów, a także finalną realizację naprawy.

Ratusz wciąż liczy na to, że policja weźmie na siebie część kosztów, chociaż komenda nie poczuwa się do winy i tłumaczy, że „nie zostały czytelnie wytyczone” drogi, po których pojazdy uprawnionych służb mogą się poruszać po odnowionym placu. Rozmowy między miastem a policją jeszcze trwają. Do winy poczuwa się za to firma Kom-Eko, która zadeklarowała pokrycie strat ze swojego ubezpieczenia.

Tymczasem już za tydzień na pl. Litewskim zajdzie zauważalna zmiana. Zdemontowane zostaną gabloty wystawowe, bo przeszkadzałyby w oficjalnych uroczystościach zaplanowanych na 1 sierpnia (rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego), 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego), 31 sierpnia (Dzień Solidarności i Wolności) oraz wrześniowych rocznic związanych z II wojną światową.

– Tablice będą zdemontowane w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia – zapowiada Mazurek-Podleśna. – Zostaną zamontowane po 17 września, a zabrane ponownie z terenu placu przed 11 listopada. Ze względu na sezon zimowy nie będą ponownie stawiane w tym roku, ale dopiero na wiosnę, w zależności od warunków pogodowych.

Gabloty od początku pomyślane były jako elementy dające się łatwo zdemontować, by nie utrudniały organizowania świąt.

Fontanna uszkodzona przez Kom-Eko

Czytaj więcej o: Lublin plac Litewski fontanny
Użytkownik niezarejestrowany
mieszkaniec
Użytkownik niezarejestrowany
(76) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 lipca 2017 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak mawiał klasyk z PO: h... d.. i zamiast fontanny kamieni kupa, a pod spodem dziura i partactwo.
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (26 lipca 2017 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Zamknąć Żuka za niegospodarność!
 Gdzie jest niby-opozycja????? Gdzie radni? Gdzie służby?
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2017 o 21:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy projektant tego bubla uwzględnił ręczne zimowe odśnieżanie czy to będzie szufelka czy miotełka a może plac jest ogrzewany o czym nie wiemy. Śnieg będzie wywożony taczkami . Lipa ,lipa . Czy ten projekt opiniowała straż pożarna w zakresie dojazdu i dostępu do budynków. Po gwarancji kilka milionów rocznie na konserwację .
Rozwiń
gość
gość (25 lipca 2017 o 15:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ci co zepsuli powinni zapłącić
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2017 o 12:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
AAAAAAAAAAAAAAAAA!!!?!??
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (76)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!