środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Komisja Majątkowa: Zwracają hektary Kościołowi (pełny wykaz nieruchomości)

  Edytuj ten wpis

Ponad sto nieruchomości odzyskał w województwie lubelskim Kościół katolicki za pośrednictwem Komisji Majątkowej. To ziemia rolna, lasy, ale i szpitale czy przychodnie.

Komisja Majątkowa od ponad 20 lat zwraca ziemię i budynki zabrane Kościołowi przez komunistów lub przyznaje odszkodowania.

Na Lubelszczyźnie rekordową liczbę hektarów dostał Katolicki Uniwersytet Lubelski. To niespełna 8600 ha ziemi rolnej oraz zabudowanych nieruchomości. Na rzecz uczelni przeszedł nie tylko majątek po dawnych PGR-ach. KUL dostał gmach przy ul. Spokojnej 1 w centrum Lublina, użytkowany przez Akademię Medyczną. Działa tam teraz Collegium Iuridicum.

W Lublinie największym echem odbiła się sprawa przekazania Kościołowi szpitali. Tak było w przypadku PSK 1 przy ul. Staszica, którego budynek przejęło Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia. Dyrekcja szpitala przyciśnięta wysokim czynszem poszła do sądu i odzyskała obiekt. Na rzecz Zgromadzenia Sług Jezusa przeszła też działka przy ul. Chmielnej z Kliniką Okulistyczną. Uniwersytet Medyczny wypłacił 420 tys. zł rekompensaty.

Sprawy rozpatrywane przez Komisję Majątkową nie zawsze kończą się przejęciem nieruchomości. Parafia z Janowa Podlaskiego domagała się zwrotu ok. 160 ha gruntów użytkowanych przez hodowców koni. O sporze pisaliśmy jesienią ub. roku.

– Utrata tej ziemi byłaby dla nas sporym problemem – przyznawał wtedy Marek Trela, dyrektor miejscowej stadniny. – To przecież pastwiska i pola uprawne. Potrzebujemy ich, by wyżywić zwierzęta.
Kościół odzyskał najpierw ponad 20 ha oraz zabytkowy pałac biskupów (obiekt trafił później w prywatne ręce), ale potem zadeklarował rezygnację z kolejnych roszczeń. Proboszcz janowskiej parafii chciał utrzymać dobrą współpracę ze stadniną.

Komisja Majątkowa zajmuje się też innymi sprawami z naszego regionu. Parafia we Włodawie domaga się zwrotu 42 ha. Na rozpatrzenie czeka wniosek jezuitów, dotyczący szpitala przy Al. Racławickich w Lublinie. Zakon odzyskał już sąsiednie grunty. Później sprzedał je deweloperom.

Prace komisji od lat budzą kontrowersje. Prokuratura bada m.in., czy członkowie komisji brali łapówki i czy poświadczyli nieprawdę godząc się na zbyt niską wycenię niektórych nieruchomości. Zarzuty usłyszeli już m.in. pełnomocnik poznańskich elżbietanek (były funkcjonariusz SB), kilku członków komisji oraz rzeczoznawca, który miał zaniżyć wartość działek w Zabrzu.

Wątpliwy jest nieprzejrzysty sposób działania komisji – nie weryfikuje wycen, a jej posiedzenia są niejawne.

– Absurdem jest, że decyzje komisji są ostateczne i nie można się od nich odwołać. To jest sprzeczne z zasadami prawa – stwierdza Jacek Czerniak, szef SLD na Lubelszczyźnie.

Pełen wykaz nieruchomości odzyskiwanych przez Kościół w naszym regionie do pobrania z załączników: ZAŁĄCZNIK NR 1 i ZAŁĄCZNIK NR 2  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gs
PP
PP
(88) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gs
gs (5 kwietnia 2011 o 07:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Tobiasz' timestamp='1287475604' post='364041']
I tu się mylisz.....Fundusz Kościelny powstał z tego majątku, który z powodów obiektywnych Państwo Polskie nie mogło zwrócić prawowitemu właścicielowi, np. zakonom, parafiom. Np. w Bychawie do parafii należały przed wojną grunty, które po 1945 r. komuniści zagrabili, potem tereny te miasto sprzedało prywatnym osobom. Dzisiaj są tam pobudowane domy, osiedle mieszkaniowe. Problem polega na tym,że po 1989 r. Państwo Polskie przejęło zobowiązania komunistów, czyli zostało przez CZERWONĄ CHOŁOTĘ okradzione podwójnie.
[/quote]
Sam sobie przeczysz . Komuniści zagrabili a sprzedało miasto??
Rozwiń
PP
PP (25 października 2010 o 08:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A odpowiadając na pytanie, skąd Kościół miał te dobra przed 1945 rokiem - dostał w formie darowizn od ludzi, którzy wiedzieli, że dobra te posłużą dobrym celom (tak zresztą dzieje się do dzisiaj). Pozdrawiam P.
Rozwiń
PP
PP (25 października 2010 o 08:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem, czy wiecie, ale to, co jest oddawane Kościołowi, to tylko około 20-30% tego, co mu zabrano (a zabrało PZPR - poprzednik SLD, dlatego teraz SLD tak głośno szczeka w tej sprawie). To, co zwrócono, tak, jak poprzednio (przed zabraniem) służy nadal całemu społeczeństwu (no, bo komu służą szpitale, domy opieki, przedszkola itp. - tam nie ma segregacji na wierzących w Boga i niewierzących - przyjmują każdego i dobrze wykonują swoją pracę - kto miał z tym kontakt, ten może potwierdzić), więc po co to nakręcanie spirali nienawiści do Kościoła. Przecież zwrot majątku bezprawnie zawłaszczonego, to jedynie wykonanie sprawiedliwości społecznej (a zabrano o wiele więcej, niż zwrócono, podkreślam ponownie). Pozdrawiam. P.
Rozwiń
slawek.w
slawek.w (24 października 2010 o 16:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I bardzo dobrze...strzyga baranow zarowno z wlosem, jak i pod wlos!
raptem Polacy otwieraja oczy na znany od wqiekow fakt, ze klechy
nie tylko r...uchaja waszych maloltenich synow i corki, ale takze Wasze kieszenie!
Wy zas nadal biegajcie na egzorcyzmy i zasypujcie ich tace pieniedzmi.
Malo, iz kazdego roku panstwo przekazuje na kosciol 10 miliardow celem zaspokojenia ich potrzeb, to te skur....wiele jeszcze okradaja Was wszystkich poprzez przejmowanie majatku narodowego!
Rozwiń
druid
druid (20 października 2010 o 07:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czyli jak reaktywuje ktoś religię Słowian, to będzie mógł ok koscioła domagać się zagrabionych ziem?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (88)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!