czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Komisja miała pomagać pacjentom. Działa od roku, odszkodowań brak

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2013, 17:41
Autor: (IZI)

Komisje miały ułatwić pacjentom dochodzenie swoich praw (Archiwum)
Komisje miały ułatwić pacjentom dochodzenie swoich praw (Archiwum)

Żaden pacjent, który złożył wniosek do Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Lublinie, nie dostał zadośćuczynienia ani odszkodowania. Komisja przy wojewodzie działa już od ponad roku.

Komisje miały ułatwić pacjentom dochodzenie swoich praw. Mogą się do nich zwracać ludzie, którzy ucierpieli w szpitalu po 1 stycznia 2012 r. W ub. roku do komisji w Lublinie wpłynęło 11 wniosków. To niewiele, bo w całym kraju było ich 404.

Większość lubelskich wniosków dotyczy uszkodzeń ciała albo rozstroju zdrowia (64 proc.), jeden śmierci pacjenta. Jego bliscy wnioskowali o 300 tys. zł. To najwyższa kwota, o jaką ktoś się ubiegał.

Lubelska komisja rozpatrzyła pięć wniosków, jeden zwróciła, a pięć jest w toku. Tylko w jednym przypadku stwierdzono, że pacjent rzeczywiście ucierpiał z powodu zdarzenia medycznego, ale do wypłaty pieniędzy nie doszło.

– Poszkodowany zapewne uznał, że zaproponowana kwota go nie satysfakcjonuje i być może dochodzi swoich roszczeń na innej drodze – ocenia Izabela Tatulińska, manager biura ubezpieczeń firmy EIB SA.

W pozostałych województwach w przypadku 95 wniosków postępowania przed komisjami już się zakończyły. 322 wnioski są nadal przedmiotem prac komisji. Aż 110 z różnych powodów zostało zwróconych. Niektóre były niekompletne, nieopłacone albo nie spełniały wymogów formalnych. Część dotyczyła zdarzeń sprzed 2012 r. albo leczenia ambulatoryjnego. Zdarzyło się też, że wnioski były zwracane na wniosek ich autorów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!