czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lublin

Komputery ratują dzieciom życie

Dodano: 15 lutego 2006, 20:37
Autor: Ewa Stępień

Sześć nowiutkich, najnowocześniejszych na świecie stanowisk do ratowania życia pracuje od niedawna na oddziale intensywnej opieki medycznej w dziecięcym szpitalu przy ul. Chodźki. Urządzenia są programowane komputerowo i pamiętają co się działo z pacjentem tydzień wstecz.

Na jedno stanowisko składa się kilka urządzeń, bez których lekarze nie daliby rady uratować zdrowia i życia dziecka. Jest tam respirator, który oddycha za pacjenta. Nowością jest możliwość zaprogramowania respiratora odpowiednio do wieku pacjenta. - To uniwersalne urządzenie o najnowszych osiągach na świecie - demonstruje dr Witold Lesiuk, ordynator oddziału intensywnej opieki medycznej w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. - Można komputerowo dostosować jego pracę do potrzeb noworodka, większego dziecka, a nawet dorosłego.
Jest monitor funkcji życiowych. To urządzenie obserwuje układ krążenia chorego, jego serce, oddech, mierzy temperaturę ciała i poziom wydychanego dwutlenku węgla. Dr Lesiuk zwraca uwagę na niezwykłą umiejętność tego supernowoczesnego monitora. - Zapisuje wszystkie parametry życiowe pacjenta do tygodnia wstecz - mówi. - Pozwala to lekarzom odtwarzać wyniki i analizować je.
Jeżeli na oddział trafi noworodek, wtedy lekarze wkładają go do - jak mówi dr Lesiuk - genialnie skonstruowanego inkubatora. Nowe stanowiska są również wyposażone w automatyczne strzykawki, które same odmierzają i podają pacjentowi leki i pokarm w płynie.
Małgorzata Niewiedzioł, zastępca dyrektora ds. medycznych DSK mówi, że zakup nowych stanowisk do ratowania życia to koszt 1,2 mln zł. - Większość pieniędzy dostaliśmy z Ministerstwa Zdrowia, ale 25 proc. musieliśmy wyłożyć z własnych środków - dodaje. - Jakość sprzętu jest znakomita. Urządzenia są z najwyższych półek.
Teraz na intensywnej terapii w szpitalu dziecięcym jest w sumie 20 stanowisk do ratowania życia. Dzięki ostatnim zakupom, możliwości leczenia znacznie się polepszyły i nie odbiegają od standardów światowych. Każdego roku na intensywną terapię do DSK trafia pół tysiąca pacjentów: od noworodków z wadami narządów po 18-latków przywiezionych z wypadków. •

Coraz więcej nowego sprzętu

Po koniec ubiegłego roku nowy aparat do badań EKG dostała Klinika Kardiologii DSK. O elektryczne urządzenia wzbogaciła się też Klinika Chirurgii i Traumatologii DSK. Lekarze dostali wiertarkę i piłę elektryczną do otwierania czaszek u dzieci wymagających natychmiastowej operacji.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!