niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Komunikacja miejska: Droższe bilety dla pasażerów, którzy jeżdżą poza Lublin?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 stycznia 2010, 19:03
Autor: Dominik Smaga

W podmiejskich autobusach mogą obowiązywać droższe bilety. To najnowszy pomysł Zarządu Transportu Miejskiego. Jego zdaniem, Lublin nie powinien dopłacać do pasażerów spoza miasta.

– Nie jest sprawiedliwie, gdy osoba jadąca jeden przystanek autobusem płaci za bilet tyle samo co ta, która jedzie poza miasto – wyjaśnia Lech Pudło, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. I chce, by lubelska Rada Miasta wprowadziła bilety strefowe.

Pasażerowie przemieszczający się tylko w obrębie Lublina tej zmiany nie odczuliby wcale.

– Strefa zaczynałaby się dwa kilometry za granicami miasta – zapowiada Anna Kamińska-Smarzewska z lubelskiego ZTM. W sprzedaży byłyby bilety upoważniające do jazdy wyłącznie w strefie miejskiej i droższe, z którymi można by jeździć po terenie obydwu stref. Dotyczyłoby to zarówno biletów jednorazowych, jak też okresowych.

To oznaczałoby podwyżki m.in. dla pasażerów linii 52 do Turki, 79 do Konopnicy czy 85 do Motycza Leśnego. – Teraz za bilet MPK płacę 2 zł. Jeśli cena wzrośnie, zapewniam, że prawie wszyscy przesiądą się na autobusy Transpedu, w których bilet kosztuje 1,50 zł albo do "żółtków” za 1,90 zł – odgraża się pan Jerzy z podlubelskiej Turki.

Już teraz okoliczne gminy muszą dopłacać do kursów zlecanych przez ZTM, bo miasto nie chce, by takie połączenia obciążały tylko jego kasę. Umowy są teraz renegocjowane. Lublin dogadał się już m.in. z gminą Niemce obejmującej Elizówkę, do której dojeżdża linia 24. Ale z docierającą do Głuska linią 27 jest problem.

– ZTM chce od nas pięć razy większej dopłaty niż ta, którą wnosimy obecnie. Teraz płacimy 1341 zł miesięcznie – mówi Urszula Paździor, zastępca wójta gminy Głusk.

Miasto nie pozostawia złudzeń. – Jeżeli gminy nie będą chciały dopłacać do komunikacji i nie zostanie wprowadzony bilet strefowy, to będziemy likwidowali poszczególne linie – zapowiada Pudło.

Ale nie wszyscy muszą się obawiać cięć. Niezagrożona jest linia 20 docierająca do Dębówki, mimo że gmina Jastków nie jest zainteresowana dopłatami. Powód? Autobus musi wyjeżdżać poza miasto, bo na terenie Lublina nie ma gdzie zawrócić. Z tego samego powodu poza Lublin wyjeżdżają linie 3 i 54.

Bilet strefowy będzie mieć też swoje dobre strony, które przydadzą się m.in. pasażerom ze Świdnika, który jeszcze w tym roku ZTM chce objąć komunikacją miejską. – Jeżeli dzisiaj mieszkaniec Świdnika chce dojechać do Lublina to kupuje bilet i dociera do określonego punktu, a jeśli chce jechać dalej musi kupić kolejny. Bilet strefowy obowiązywałby w całym mieście – zapowiada Pudło.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jesofix
mag
Alphi
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jesofix
jesofix (8 stycznia 2010 o 22:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZTM - wydielina rządzących POpaprańców z PUDŁEM na czele - musi zarobić na podwyzke swoich poborów. Kiego diabła taki twór w tym niby wielkim mieście? Przy setkach urzędasów miejskich jeszcze takie coś co nie wiadomo do czego zostało powolane. Niech siądą prezydenty do stołu z wójtami i załatwia problem a nie ciagłe takie przepychanki przez posrednika Pudłę.
Rozwiń
mag
mag (8 stycznia 2010 o 19:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie jest tak jak pani Urszula Paździor mówi. Już kiedyś był problem z autobusem 27. Fakt jest taki, że wójt i zastępca nie chcą dofinansować, gdyż mają ludzi daleko d...ie. Nie chcą bo chcą, żeby ten odcinek poza miastem przejął prywatny przewoźnik, a jak wiadomo mają z tego profity.
Skoro inne gminy się dogadały tzn, że TZM nie chce pięciokrotnej wyższej kwoty, bo jakby tak było to by i inne gminy się na to nie zgodziły- wszak stawki takie same obowiązują wszędzie.
Na szczęście zbliżają się kolejne wybory i miejmy nadzieję, że obecny wójt i jego zastępca nie będą wybrani- skończy się sielanka
Rozwiń
Alphi
Alphi (8 stycznia 2010 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To było się wziaść do nauki kolego !! Nasza wina że ledwo skonczyles podstawowke i w tym kraju pracy dla ciebie nie ma? Było myśleć nad tym wcześniej!
Mpk dowozi ludzi za darmo? Gmina płaci, i to dość spore pieniadze.. ale by podwyzszyc to az o 5x? Proszę..
Rozwiń
qweerty7
qweerty7 (8 stycznia 2010 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sikl napisał:
Co wy ludzie gadacie. Facet ma rację. Jeśli miejscowość znajduje się poza granicami Lublina to płaci się więcej i koniec. MPK za darmo ma ludzi wozić? Przecież to normalne i logiczne. Tak jest wszędzie. Nikt was nie zmusza do jazdy mpk-iem poza tym. To jest komunikacja miejska, a za dojazdy podmiejsce i międzymiastowe pasażer powinien płacić droższy bilet. I tak też napewno się stanie.


Za jakie darmo? Przecież jasno napisane jest, że gmina płaci za to, że autobus tam kursuje...
Rozwiń
miastowy
miastowy (8 stycznia 2010 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wreszcie wsiochom się dostanie, przyjeżdżają do miast i zabierają prace ludziom, którzy nie mają żadnej alternatywy. Oni (wsiochy-dop.) zawsze mogą działać na szczeblu gminy, wsi czy powiatu albo po prostu kopać ziemniaki, kosić zboże, zrywać jabłka, bić świniaka czy macać kury po jajkach i na pewno z głodu nie pomrą. A jaka jest alternatywa dla urodzonych i wychowanych w miejskiej dżungli? Byłoby im łatwiej gdyby ludzie "spoza miasta" nie pchali się do niego za wszelka cenę. Obciążyć dodatkowymi kosztami dojazdu do miast!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!