Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 stycznia 2010 r.
19:03
Edytuj ten wpis

Komunikacja miejska: Droższe bilety dla pasażerów, którzy jeżdżą poza Lublin?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A

W podmiejskich autobusach mogą obowiązywać droższe bilety. To najnowszy pomysł Zarządu Transportu Miejskiego. Jego zdaniem, Lublin nie powinien dopłacać do pasażerów spoza miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Nie jest sprawiedliwie, gdy osoba jadąca jeden przystanek autobusem płaci za bilet tyle samo co ta, która jedzie poza miasto – wyjaśnia Lech Pudło, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. I chce, by lubelska Rada Miasta wprowadziła bilety strefowe.

Pasażerowie przemieszczający się tylko w obrębie Lublina tej zmiany nie odczuliby wcale.

– Strefa zaczynałaby się dwa kilometry za granicami miasta – zapowiada Anna Kamińska-Smarzewska z lubelskiego ZTM. W sprzedaży byłyby bilety upoważniające do jazdy wyłącznie w strefie miejskiej i droższe, z którymi można by jeździć po terenie obydwu stref. Dotyczyłoby to zarówno biletów jednorazowych, jak też okresowych.

To oznaczałoby podwyżki m.in. dla pasażerów linii 52 do Turki, 79 do Konopnicy czy 85 do Motycza Leśnego. – Teraz za bilet MPK płacę 2 zł. Jeśli cena wzrośnie, zapewniam, że prawie wszyscy przesiądą się na autobusy Transpedu, w których bilet kosztuje 1,50 zł albo do "żółtków” za 1,90 zł – odgraża się pan Jerzy z podlubelskiej Turki.

Już teraz okoliczne gminy muszą dopłacać do kursów zlecanych przez ZTM, bo miasto nie chce, by takie połączenia obciążały tylko jego kasę. Umowy są teraz renegocjowane. Lublin dogadał się już m.in. z gminą Niemce obejmującej Elizówkę, do której dojeżdża linia 24. Ale z docierającą do Głuska linią 27 jest problem.

– ZTM chce od nas pięć razy większej dopłaty niż ta, którą wnosimy obecnie. Teraz płacimy 1341 zł miesięcznie – mówi Urszula Paździor, zastępca wójta gminy Głusk.

Miasto nie pozostawia złudzeń. – Jeżeli gminy nie będą chciały dopłacać do komunikacji i nie zostanie wprowadzony bilet strefowy, to będziemy likwidowali poszczególne linie – zapowiada Pudło.

Ale nie wszyscy muszą się obawiać cięć. Niezagrożona jest linia 20 docierająca do Dębówki, mimo że gmina Jastków nie jest zainteresowana dopłatami. Powód? Autobus musi wyjeżdżać poza miasto, bo na terenie Lublina nie ma gdzie zawrócić. Z tego samego powodu poza Lublin wyjeżdżają linie 3 i 54.

Bilet strefowy będzie mieć też swoje dobre strony, które przydadzą się m.in. pasażerom ze Świdnika, który jeszcze w tym roku ZTM chce objąć komunikacją miejską. – Jeżeli dzisiaj mieszkaniec Świdnika chce dojechać do Lublina to kupuje bilet i dociera do określonego punktu, a jeśli chce jechać dalej musi kupić kolejny. Bilet strefowy obowiązywałby w całym mieście – zapowiada Pudło.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jesofix / 8 stycznia 2010 o 22:27
ZTM - wydielina rządzących POpaprańców z PUDŁEM na czele - musi zarobić na podwyzke swoich poborów. Kiego diabła taki twór w tym niby wielkim mieście? Przy setkach urzędasów miejskich jeszcze takie coś co nie wiadomo do czego zostało powolane. Niech siądą prezydenty do stołu z wójtami i załatwia problem a nie ciagłe takie przepychanki przez posrednika Pudłę.
Avatar
mag / 8 stycznia 2010 o 19:58
To nie jest tak jak pani Urszula Paździor mówi. Już kiedyś był problem z autobusem 27. Fakt jest taki, że wójt i zastępca nie chcą dofinansować, gdyż mają ludzi daleko d...ie. Nie chcą bo chcą, żeby ten odcinek poza miastem przejął prywatny przewoźnik, a jak wiadomo mają z tego profity.
Skoro inne gminy się dogadały tzn, że TZM nie chce pięciokrotnej wyższej kwoty, bo jakby tak było to by i inne gminy się na to nie zgodziły- wszak stawki takie same obowiązują wszędzie.
Na szczęście zbliżają się kolejne wybory i miejmy nadzieję, że obecny wójt i jego zastępca nie będą wybrani- skończy się sielanka
To nie jest tak jak pani Urszula Paździor mówi. Już kiedyś był problem z autobusem 27. Fakt jest taki, że wójt i zastępca nie chcą dofinansować, gdyż mają ludzi daleko d...ie. Nie chcą bo chcą, żeby ten odcinek poza miastem przejął prywatny przewoźnik, a jak wiadomo mają z tego profity.
Skoro inne gminy się dogadały tzn, że TZM nie chce pięciokrotnej wyższej kwoty, bo jakby tak było to by i inne gminy się na to nie zgodziły- wszak stawki takie same obowiązują wszędzie.
Na szczęście zbliżają się kolejne wybory i miejmy nadzieję,... rozwiń
Avatar
Alphi / 8 stycznia 2010 o 17:35
To było się wziaść do nauki kolego !! Nasza wina że ledwo skonczyles podstawowke i w tym kraju pracy dla ciebie nie ma? Było myśleć nad tym wcześniej!
Mpk dowozi ludzi za darmo? Gmina płaci, i to dość spore pieniadze.. ale by podwyzszyc to az o 5x? Proszę..
Avatar
qweerty7 / 8 stycznia 2010 o 17:33
Sikl napisał:
Co wy ludzie gadacie. Facet ma rację. Jeśli miejscowość znajduje się poza granicami Lublina to płaci się więcej i koniec. MPK za darmo ma ludzi wozić? Przecież to normalne i logiczne. Tak jest wszędzie. Nikt was nie zmusza do jazdy mpk-iem poza tym. To jest komunikacja miejska, a za dojazdy podmiejsce i międzymiastowe pasażer powinien płacić droższy bilet. I tak też napewno się stanie.


Za jakie darmo? Przecież jasno napisane jest, że gmina płaci za to, że autobus tam kursuje...


Za jakie darmo? Przecież jasno napisane jest, że gmina płaci za to, że autobus tam kursuje... rozwiń
Avatar
miastowy / 8 stycznia 2010 o 14:27
Wreszcie wsiochom się dostanie, przyjeżdżają do miast i zabierają prace ludziom, którzy nie mają żadnej alternatywy. Oni (wsiochy-dop.) zawsze mogą działać na szczeblu gminy, wsi czy powiatu albo po prostu kopać ziemniaki, kosić zboże, zrywać jabłka, bić świniaka czy macać kury po jajkach i na pewno z głodu nie pomrą. A jaka jest alternatywa dla urodzonych i wychowanych w miejskiej dżungli? Byłoby im łatwiej gdyby ludzie "spoza miasta" nie pchali się do niego za wszelka cenę. Obciążyć dodatkowymi kosztami dojazdu do miast!!!!
Avatar
haryski / 8 stycznia 2010 o 13:14
Wiecej jedziesz wiecej placisz to jest logiczne nie chcecie biletow czasowych ale odleglosci musza niestety byc pokryte DUGA DROGA -WIEKSZA KASA -przykre doprowadzily nas Rzady LIBERALNE .
Avatar
Sikl / 8 stycznia 2010 o 12:11
Co wy ludzie gadacie. Facet ma rację. Jeśli miejscowość znajduje się poza granicami Lublina to płaci się więcej i koniec. MPK za darmo ma ludzi wozić? Przecież to normalne i logiczne. Tak jest wszędzie. Nikt was nie zmusza do jazdy mpk-iem poza tym. To jest komunikacja miejska, a za dojazdy podmiejsce i międzymiastowe pasażer powinien płacić droższy bilet. I tak też napewno się stanie.
Avatar
~lublinianin~ / 8 stycznia 2010 o 12:05
Panie p.o. szefa ZTM (nie było konkursu na to stanowisko!!!) jak pan zamierza rozwiązać opłatę za przejazd linią 78, która oba końcowe ma na terenie miasta, a tylko część trasy przebiega poza jego granicami?
Avatar
Jo / 8 stycznia 2010 o 11:37
Panie PUDŁO! Żal!
Avatar
tutejszy / 8 stycznia 2010 o 11:04
Tak jak każdy,nie jestem za jakimi kolwiek podwyżkami,w tym mpk.Chociaż co prawda drożeje paliwo,więc "uzasadnione" by było podniesienie cen biletów.Ale z kazdą podwyżką-nasza kochana gmina Lublin z nieudacznym zarządem,też co jakiś czas uszczęśliwia nas różnymi ,coraz to wyższymi opłatami.WIęc utrzymanie transportu miejjskiego leży w gestii miasta.Więc podwyżki cen biletów nie powinny dotyczyć pasażerów jeżdżących po Lublinie.Ale jeśli autobus mejski jedzie już poza "granicę miasta",to oczywiście ulga nie powinna być stosowana.Taryfiarz dojeżdżając do tablicy "koniec miejscowości" włacza natychmiast 2-gą strefę i licznik wali jak opętany.
Tak jak każdy,nie jestem za jakimi kolwiek podwyżkami,w tym mpk.Chociaż co prawda drożeje paliwo,więc "uzasadnione" by było podniesienie cen biletów.Ale z kazdą podwyżką-nasza kochana gmina Lublin z nieudacznym zarządem,też co jakiś czas uszczęśliwia nas różnymi ,coraz to wyższymi opłatami.WIęc utrzymanie transportu miejjskiego leży w gestii miasta.Więc podwyżki cen biletów nie powinny dotyczyć pasażerów jeżdżących po Lublinie.Ale jeśli autobus mejski jedzie już poza "granicę miasta",to oczywiście ulga nie powinna być sto... rozwiń
Avatar
jesofix / 8 stycznia 2010 o 22:27
ZTM - wydielina rządzących POpaprańców z PUDŁEM na czele - musi zarobić na podwyzke swoich poborów. Kiego diabła taki twór w tym niby wielkim mieście? Przy setkach urzędasów miejskich jeszcze takie coś co nie wiadomo do czego zostało powolane. Niech siądą prezydenty do stołu z wójtami i załatwia problem a nie ciagłe takie przepychanki przez posrednika Pudłę.
Avatar
mag / 8 stycznia 2010 o 19:58
To nie jest tak jak pani Urszula Paździor mówi. Już kiedyś był problem z autobusem 27. Fakt jest taki, że wójt i zastępca nie chcą dofinansować, gdyż mają ludzi daleko d...ie. Nie chcą bo chcą, żeby ten odcinek poza miastem przejął prywatny przewoźnik, a jak wiadomo mają z tego profity.
Skoro inne gminy się dogadały tzn, że TZM nie chce pięciokrotnej wyższej kwoty, bo jakby tak było to by i inne gminy się na to nie zgodziły- wszak stawki takie same obowiązują wszędzie.
Na szczęście zbliżają się kolejne wybory i miejmy nadzieję, że obecny wójt i jego zastępca nie będą wybrani- skończy się sielanka
To nie jest tak jak pani Urszula Paździor mówi. Już kiedyś był problem z autobusem 27. Fakt jest taki, że wójt i zastępca nie chcą dofinansować, gdyż mają ludzi daleko d...ie. Nie chcą bo chcą, żeby ten odcinek poza miastem przejął prywatny przewoźnik, a jak wiadomo mają z tego profity.
Skoro inne gminy się dogadały tzn, że TZM nie chce pięciokrotnej wyższej kwoty, bo jakby tak było to by i inne gminy się na to nie zgodziły- wszak stawki takie same obowiązują wszędzie.
Na szczęście zbliżają się kolejne wybory i miejmy nadzieję,... rozwiń
Avatar
Alphi / 8 stycznia 2010 o 17:35
To było się wziaść do nauki kolego !! Nasza wina że ledwo skonczyles podstawowke i w tym kraju pracy dla ciebie nie ma? Było myśleć nad tym wcześniej!
Mpk dowozi ludzi za darmo? Gmina płaci, i to dość spore pieniadze.. ale by podwyzszyc to az o 5x? Proszę..
Avatar
qweerty7 / 8 stycznia 2010 o 17:33
Sikl napisał:
Co wy ludzie gadacie. Facet ma rację. Jeśli miejscowość znajduje się poza granicami Lublina to płaci się więcej i koniec. MPK za darmo ma ludzi wozić? Przecież to normalne i logiczne. Tak jest wszędzie. Nikt was nie zmusza do jazdy mpk-iem poza tym. To jest komunikacja miejska, a za dojazdy podmiejsce i międzymiastowe pasażer powinien płacić droższy bilet. I tak też napewno się stanie.


Za jakie darmo? Przecież jasno napisane jest, że gmina płaci za to, że autobus tam kursuje...


Za jakie darmo? Przecież jasno napisane jest, że gmina płaci za to, że autobus tam kursuje... rozwiń
Avatar
miastowy / 8 stycznia 2010 o 14:27
Wreszcie wsiochom się dostanie, przyjeżdżają do miast i zabierają prace ludziom, którzy nie mają żadnej alternatywy. Oni (wsiochy-dop.) zawsze mogą działać na szczeblu gminy, wsi czy powiatu albo po prostu kopać ziemniaki, kosić zboże, zrywać jabłka, bić świniaka czy macać kury po jajkach i na pewno z głodu nie pomrą. A jaka jest alternatywa dla urodzonych i wychowanych w miejskiej dżungli? Byłoby im łatwiej gdyby ludzie "spoza miasta" nie pchali się do niego za wszelka cenę. Obciążyć dodatkowymi kosztami dojazdu do miast!!!!
Avatar
haryski / 8 stycznia 2010 o 13:14
Wiecej jedziesz wiecej placisz to jest logiczne nie chcecie biletow czasowych ale odleglosci musza niestety byc pokryte DUGA DROGA -WIEKSZA KASA -przykre doprowadzily nas Rzady LIBERALNE .
Avatar
Sikl / 8 stycznia 2010 o 12:11
Co wy ludzie gadacie. Facet ma rację. Jeśli miejscowość znajduje się poza granicami Lublina to płaci się więcej i koniec. MPK za darmo ma ludzi wozić? Przecież to normalne i logiczne. Tak jest wszędzie. Nikt was nie zmusza do jazdy mpk-iem poza tym. To jest komunikacja miejska, a za dojazdy podmiejsce i międzymiastowe pasażer powinien płacić droższy bilet. I tak też napewno się stanie.
Avatar
~lublinianin~ / 8 stycznia 2010 o 12:05
Panie p.o. szefa ZTM (nie było konkursu na to stanowisko!!!) jak pan zamierza rozwiązać opłatę za przejazd linią 78, która oba końcowe ma na terenie miasta, a tylko część trasy przebiega poza jego granicami?
Avatar
Jo / 8 stycznia 2010 o 11:37
Panie PUDŁO! Żal!
Avatar
tutejszy / 8 stycznia 2010 o 11:04
Tak jak każdy,nie jestem za jakimi kolwiek podwyżkami,w tym mpk.Chociaż co prawda drożeje paliwo,więc "uzasadnione" by było podniesienie cen biletów.Ale z kazdą podwyżką-nasza kochana gmina Lublin z nieudacznym zarządem,też co jakiś czas uszczęśliwia nas różnymi ,coraz to wyższymi opłatami.WIęc utrzymanie transportu miejjskiego leży w gestii miasta.Więc podwyżki cen biletów nie powinny dotyczyć pasażerów jeżdżących po Lublinie.Ale jeśli autobus mejski jedzie już poza "granicę miasta",to oczywiście ulga nie powinna być stosowana.Taryfiarz dojeżdżając do tablicy "koniec miejscowości" włacza natychmiast 2-gą strefę i licznik wali jak opętany.
Tak jak każdy,nie jestem za jakimi kolwiek podwyżkami,w tym mpk.Chociaż co prawda drożeje paliwo,więc "uzasadnione" by było podniesienie cen biletów.Ale z kazdą podwyżką-nasza kochana gmina Lublin z nieudacznym zarządem,też co jakiś czas uszczęśliwia nas różnymi ,coraz to wyższymi opłatami.WIęc utrzymanie transportu miejjskiego leży w gestii miasta.Więc podwyżki cen biletów nie powinny dotyczyć pasażerów jeżdżących po Lublinie.Ale jeśli autobus mejski jedzie już poza "granicę miasta",to oczywiście ulga nie powinna być sto... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Międzyrzec Podlaski: Powstanie nowe przedszkole i żłobek

Międzyrzec Podlaski: Powstanie nowe przedszkole i żłobek 0 0

W Międzyrzecu Podlaskim powstanie nowe przedszkole i żłobek. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na projekt budowlany. Obiekty mają powstać przy osiedlu wielorodzinnym Brzeska –Wyszyńskiego, które wciąż się rozbudowuje.

Lublin: Festiwal organowy w kościele na Czubach

Lublin: Festiwal organowy w kościele na Czubach 0 0

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 40 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II to główne tematy XXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby. Cykl koncertów w kościele p.w. Św. Rodziny rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do połowy października.

Dni Włodawy 2018: Koncert Beaty Kozidrak
30 czerwca 2018, 0:00

Dni Włodawy 2018: Koncert Beaty Kozidrak 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 30 czerwca - 1 lipca we Włodawie na Placu Targowym przy ul. Lubelskiej odbędzie się wielkie święto miasta - Dni Włodawy 2018. Obchody uświetni występ Beaty Kozidrak!

Koncert Garou na jublieusz w Lublinie
9 listopada 2018, 19:00

Koncert Garou na jublieusz w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W tym roku słynny Garou obchodzi jubileusz 20-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji Kanadyjczyk rusza w trasę koncertową po Polsce, w ramach której zawita również do Lublina. Koncert odbędzie się 9 listopada o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Jak podróżować bezpiecznie? Akcja na dworcu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Jak podróżować bezpiecznie? Akcja na dworcu w Lublinie [zdjęcia] 0 1

O zasadach bezpiecznego podróżowania przypominano na dworcu autobusowym w Lublinie. Dwugodzinną akcję z okazji rozpoczęcia wakacji zorganizowała zarządzająca obiektem spółka Lubelskie Dworce.

Spektakl „Zły” na Wirydarzu CK
25 czerwca 2018, 21:00

Spektakl „Zły” na Wirydarzu CK 1 0

W poniedziałek, wtorek i środę na Wirydarzu Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) spektakl, który swoją premierę miał już dziewięć lat temu, ale nadal cieszy się wielkim uznaniem nie tylko lubelskiej publiczności.

Wchodzili w nocy do mieszkań, byli bezwzględni dla ofiar. Czterej Ukraińcy zatrzymani
galeria

Wchodzili w nocy do mieszkań, byli bezwzględni dla ofiar. Czterej Ukraińcy zatrzymani 27 7

Nocą wchodzili do mieszkań, wiązali swoje ofiary i okradali z kosztowności. Policjanci zatrzymali czterech Ukraińców.

Leszek Bartnicki odchodzi z Motoru Lublin

Leszek Bartnicki odchodzi z Motoru Lublin 0 3

PIŁKARSKA III LIGA Leszek Bartnicki żegna się ze stanowiskiem prezesa Motoru Lublin. To efekt kolejnego nieudanego sezonu żółto-biało-niebieskich zakończonego kolejnym brakiem awansu do wyższej klasy rozgrywkowej

Zmiany w parafiach w woj. lubelskim. Gdzie będą nowi proboszczowie? [LISTA]

Zmiany w parafiach w woj. lubelskim. Gdzie będą nowi proboszczowie? [LISTA] 18 5

Proboszcz z Markuszowa (powiat puławski) pokieruje parafią w Fajsławicach (powiat krasnostawski). Zaś w podlubelskich Niemcach po przejściu na emeryturę ks. kan. Krzysztofa Galewskiego nowym gospodarzem parafii będzie ks. dr Mirosław Skałban. W niedzielę wierni parafii archidiecezji lubelskiej poznali szczegóły podjętych przez abpa Stanisława Budzika decyzji personalnych.

Lubelska premiera filmu "Czy czeka nas koniec?"
25 czerwca 2018, 19:00

Lubelska premiera filmu "Czy czeka nas koniec?" 2 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża zaprasza na premierę filmu Czy czeka nas koniec? w reżyserii Fishera Stevensa. Produkcję z Leonardo DiCaprio zobaczymy 25 czerwca o godz. 19 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12).

Pride of Poland 2018 i Summer Sale: Znamy listę koni na aukcję

Pride of Poland 2018 i Summer Sale: Znamy listę koni na aukcję 2 1

32 konie zostaną wystawione na aukcjach Pride of Poland i Summer Sale w Janowie Podlaskim. Właśnie odbyła się premiera aukcyjnego katalogu.

Ojciec podpalił kombajn i ciągnik synowi. Bo nie dogadywał się z wnuczkiem
galeria

Ojciec podpalił kombajn i ciągnik synowi. Bo nie dogadywał się z wnuczkiem 18 5

Policjanci zatrzymali 72-latka, który podpalił kombajn i ciągnik należący do jego syna. Straty? 80 tys. zł.

MUNDIAL 2018. Nawałka i Lewandowski tłumaczą się z klęski kadry
galeria

MUNDIAL 2018. Nawałka i Lewandowski tłumaczą się z klęski kadry 0 1

MUNDIAL 2018 Po wysokiej porażce z Kolumbią selekcjoner Adam Nawałka i kapitan kadry Robert Lewandowski spotkali się z dziennikarzami. Selekcjoner nie chciał powiedzieć czy po Mundialu pożegna się z kadrą i starał się wyjaśnić przyczyny dwóch porażek na turnieju w Rosji

Dźgnął kolegę nożem w okolice serca. Na ławie oskarżonych także siostra i matka

Dźgnął kolegę nożem w okolice serca. Na ławie oskarżonych także siostra i matka 4 3

Dawid poczuł szczypanie i dostrzegł spływającą krew. Dopiero po chwili zrozumiał, że został dźgnięty nożem w okolice serca. Ugodził go kolega, któremu teraz grozi nawet dożywocie. Na wyrok czeka także matka napastnika, która kazała mu wyrzucić narzędzie zbrodni oraz siostra, która umyła nóż.

Pięć zawodniczek MKS Perły Lublin zagrało przeciwko Japonii

Pięć zawodniczek MKS Perły Lublin zagrało przeciwko Japonii 0 0

Reprezentacja Polski przegrała dwa spotkania z Japonią. W konfrontacjach z Azjatkami wystąpiło aż 5 zawodniczek MKS Perła

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!