niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Komunikacja miejska w Lublinie za darmo dla dzieci? Radny proponuje, co na to urząd miasta?

Dodano: 24 lutego 2017, 12:29
Autor: Dominik Smaga

Przyznanie uczniom i przedszkolakom darmowych przejazdów komunikacją miejską proponuje jeden z radnych. Zdecydował się na to Kraków, podobny plan ma Warszawa. A Lublin? – Nie widzę takiej możliwości – mówi prezydent i tłumaczy, że miasta na to nie stać.

Spójrzmy na to, co się dzieje w innych miastach – mówi radny Ryszard Prus (PiS), który autor petycji o wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów.

W Krakowie bezpłatna komunikacja przysługuje dzieciom już od września. Tak zdecydowali tamtejsi radni. Ani grosza nie płacą za przejazd wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym. Zamiast biletu wystarczy oświadczenie towarzyszącego im opiekuna. Uprawnienie to jest ważne przez cały rok, bez względu na miejsce zamieszkania.

Trochę inaczej jest w Krakowie z bezpłatnymi przejazdami dla uczniów. Przysługują one wyłącznie uczniom szkół znajdujących się w granicach miasta i to wyłącznie do końca czerwca. Uczniowie szkół położonych poza miastem muszą, jak dotychczas, kupować bilet ulgowy.

Podobny pomysł, ale nie identyczny, ma Warszawa. – Zyskają na tym domowe budżety warszawiaków, zwiększy się liczba pasażerów i samodzielność dzieci – zachwala na oficjalnej stronie miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. Tu za darmo mieliby jeździć tylko uczniowie podstawówek i gimnazjów. I to wyłącznie ci mieszkający w Warszawie, bez względu na to, czy chodzą do szkoły warszawskiej, czy też innej.

W stolicy (jak wynika z badań prowadzonych przez tamtejszy ZTM) co czwarty uczeń jest zawożony do szkoły samochodem. – Aż 80 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu zadeklarowało, że przestanie dowozić dzieci do szkoły po wprowadzeniu darmowej komunikacji – podają władze Warszawy. O tym, czy uczniowie rzeczywiście pojadą za darmo, warszawscy radni zdecydują w marcu. Stołeczną kasę miałoby to kosztować 13 mln zł rocznie.

Ile mogłoby kosztować u nas wprowadzenie darmowej komunikacji dla uczniów i przedszkolaków? Tego sam radny nie wyliczył, ale mimo to twierdzi, że fundusze na ten cel dałoby się znaleźć w miejskiej kasie.

– Co rok wydaje się olbrzymie pieniądze na różnego rodzaju spektakle, na kulturę. A potem mówimy, że miasta na coś nie stać – stwierdza Prus.

Lubelski Ratusz nie pozostawia jednak złudzeń. Darmowych przejazdów nie będzie. – Nie widzę takiej możliwości – ocenia Krzysztof Żuk prezydent Lublina. Dodaje, że już teraz transport publiczny kosztuje miejską kasę ponad około 180 mln zł rocznie. – To trzeci największy wydatek po oświacie i pomocy społecznej.

SONDA
Liczba głosów: 498

Czy miasto powinno finansować bezpłatną komunikację dla uczniów i przedszkolaków?

72.29 %
Tak
27.71 %
Nie
Użytkownik niezarejestrowany
Leon
Użytkownik niezarejestrowany
(63) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lutego 2017 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bezpłatna komunikacja oki, ale tylko na jedną zadeklarowaną linię, nie chce zeby moje dziecko podróżowało po całym mieście jak się mu podoba. Teraz ma miesięczny na jedną linie i grzecznie po szkole wraca do domu. Z bezplatnymi biletami uczniowie urządzą sobie posiadówy i rajdy po całym mieście a co z bezpieczeństwem!
Rozwiń
Leon
Leon (25 lutego 2017 o 08:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja jestem za bezpłatną kominukacją dla dzieci, ale tylko tych na które rodzice nie dostają 500+.
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2017 o 23:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
witam, zabawne jest ze przedszkolak płaci więcej za przejazd niż student, zastanówmy się kto może dorobić. Pomijam fakt że przejazd matki z dzieckiem do przedszkola to koszt ok 15 zł ( 2 bilety dla dziecka ulgowe no i dla opiekuna 4 bilety, łącznie 6 biletów )
Rozwiń
tellchar
tellchar (24 lutego 2017 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rodzice podwożą dzieci do szkoły, bo jest im wygodniej, skoro i tak jadą samochodem do pracy. Myślicie, że darmowa komunikacja to zmieni i matka puści 8- czy 9-letnie dziecko samo autobusem?
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2017 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Doskonały pomysł, będą mniejsze korki. Poza tym trzeba dbać o dzieci, bo jest ich mało.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (63)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!