sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Kończy się miejsce na cmentarzu na Majdanku. Miasto musi zbudować nowy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2015, 10:00
Autor: Dominik Smaga

Czy zmarłych mieszkańców Lublina trzeba będzie chować za miastem? Tylko na dwa lata wystarczy miejsca na tradycyjne pochówki na Majdanku, a to za mało czasu na budowę nowego cmentarza przy Poligonowej. Rozwiązanie problemu zależy teraz od radnych.

Cmentarz na Majdanku jest największym na wschód od Wisły i jednym z największych w Polsce, ale i na nim zaczyna brakować miejsca. Na pierwszy rzut oka można uznać, że terenu zostało jeszcze sporo. Ale problem jest z tym czego nie widać, czyli z podziemnymi zasobami wody pitnej.

Niedaleko cmentarza jest ujęcie, z którego płynie woda do tysięcy kranów w Lublinie. Z obawy przed skażeniem tego ujęcia służby sanitarne zdecydowały, że na znacznym obszarze możliwe będą tylko pochówki skremowanych zwłok. - Miejsca na pochówki urnowe mamy tu na wiele, wiele lat - mówi Ludwika Stefańczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta.

Gorzej jest z miejscem na tradycyjne pochówki. Prezydent właśnie wystąpił do Rady Miasta z prośbą o zgodę na zmianę planu zagospodarowania cmentarza, która mogłaby skutkować wygospodarowaniem miejsc na trumny w rejonie planowanej kaplicy. - Bez tego miejsca na tradycyjne pochówki wystarczyłoby na dwa lata - przyznaje Stefańczyk. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć w najbliższy czwartek.

Zgoda radnych umożliwi dopiero rozpoczęcie prac nad zmianami planu. - Mogą one potrwać około roku - szacuje Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. Wygospodarowanie dodatkowego terenu na tradycyjne pochówki ma zapewnić miejsce na trumny na najbliższych siedem lat.

Bez takiej zmiany miasto będzie mieć poważny problem, bo miejsca na trumny na Majdanku wystarczy na dwa lata, a nowy cmentarz przy ul. Poligonowej będzie gotowy dopiero za sześć lat. Dla obszaru, w którym ma powstać nowa nekropolia, wciąż przygotowywany jest plan zagospodarowania terenu. - Do opracowania jest plan dla obszaru o powierzchni ponad 100 hektarów - podkreśla Żurkowska. Sam plan może być gotowy za dwa lata, a do tego konieczne będzie jeszcze wykupienie terenów pod cmentarz i wykonanie tam niezbędnych urządzeń i instalacji.

To nie było dobre miejsce

Od samego początku użytkowania (czyli od 1976 r.) cmentarz na Majdanku nie spełniał wymogów ze względu na geologiczną budowę terenu. Potwierdziły to miejskie wodociągi w opinii wydanej w lipcu ub. r. Mimo to nie zanotowano skażenia wody w ujęciu "Dziesiąta”, co nie oznacza, że potencjalne zagrożenie nie istnieje.
  Edytuj ten wpis
ρяzємєк ℓєиιαк
magDA
ρяzємєк ℓєиιαк
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ρяzємєк ℓєиιαк
ρяzємєк ℓєиιαк (20 lutego 2015 o 21:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

to konto jest poza prawem ;-) a nawet rozsądkiem
sprawdź je ;-)

...
a swoją drogą

ta tak ciekawie opisana podwyżka cen za pochówki to jest łatanie dziury budżetowej po budowie cyrku skarbeusza
czy zwykła grabież żuczystowska?
 

Rozwiń
magDA
magDA (20 lutego 2015 o 18:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

masz pozwoLenie na publiczną zbiórkę pieniędzy ?

Rozwiń
ρяzємєк ℓєиιαк
ρяzємєк ℓєиιαк (20 lutego 2015 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

kto rano wstaje temu mocno staje jak powiada przysłowie...
nie marnuj czasu na żal tym bardziej że autentyczny jest drogi
lepiej wpłać na konto 83 1010 1023 0000 2613 9510 0000

dobrowolną darowiznę dla mojej nędznej osoby ;-)

Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2015 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Widzę, że bezrobotny bloger Leniak autopromocję swojej nędznej osoby zaczyna od samiusieńkiego rana. Jest mi ciebie autentycznie żal - musisz prowadzić niewyobrażalnie smutny żywot.

Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2015 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To może miasto zezwoli na budowę spalarni zwłok.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!