sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Konflikt w Filharmonii Lubelskiej. Dyrektor kontra dyrektor

Dodano: 3 kwietnia 2017, 20:54
Autor: toma

Jan Sęk i Wojciech Rodek
Jan Sęk i Wojciech Rodek

W rozwiązanie sporu pomiędzy dyrektorem artystycznym Filharmonii Lubelskiej, a dyrektorem naczelnym zaangażował się wicemarszałek województwa Krzysztof Grabczuk. – Nie widzę powodu, żeby podejmowano decyzje, które mogłyby zaszkodzić instytucji – komentuje.

O sprawie napisała dzisiaj Gazeta Wyborcza Lublin. Chodzi o znanego w Polsce i za granicą kompozytora Wojciecha Rodka. Obowiązki dyrektora artystycznego powierzył mu dyrektor Filharmonii Lubelskiej Jan Sęk. Kiedy ten w 2015 roku został powołany na drugą kadencję, zaproponował Rodkowi funkcję pierwszego dyrygenta orkiestry, a odpowiedzialność za działania artystyczne wziął na siebie. Miał to argumentować m.in. częstą nieobecnością Rodka w Lublinie. We wrześniu ubiegłego roku po prośbach muzyków z orkiestry przywrócił go na stanowisko, ale w połowie marca miał mu powiedzieć o planowanym zakończeniu współpracy.

Pracownicy instytucji o sprawie poinformowali urząd marszałkowski. Nie wykluczali wejścia w spór zbiorowy z dyrektorem i zorganizowania strajku.

Z Janem Sękiem nie udało nam się w poniedziałek skontaktować – nie odbierał telefonu.

– To nie jest konflikt personalny, tylko kompetencyjny. Chodzi o zakres obowiązków dyrektora artystycznego, o organizację pracy – mówi natomiast Wojciech Rodek. – Od dyrektora usłyszałem, że jeśli mi się nie podoba, to mogę odejść. Nie zgodziłem się na propozycję odejścia za porozumieniem stron – dodaje.

W rozwiązanie sporu zaangażował się odpowiedzialny m.in. za instytucje kulturalne wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk.

– Bardzo wysoko oceniam pracę pana Rodka. To jeden z najzdolniejszych dyrygentów młodego pokolenia w Polsce, rozpoznawalny w Europie i na świecie. Nie widzę powodu, żeby dyrektor naczelny podejmował decyzje, które mogłyby zaszkodzić instytucji – komentuje Grabczuk. I dodaje, że w najbliższym czasie zorganizuje spotkanie z oboma dyrektorami.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 kwietnia 2017 o 19:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w tym sęk, że Sęk nie jest muzykiem a działaczem PSL i to jest tragedią Filharmonii Lubelskiej.
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 14:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pana Sęka pamiętam jako wykładowcę na Politechnice Lubelskiej 40 lat temu. Potem był posłem na Sejm z listy PSL a teraz czytam, że jest dyrektorem Filharmonii Lubelskiej Nie ma to jak być w odpowiedniej partii a można się ustawić do końca życia.
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będzie tylko: Oj dana dana! Muzyko kuchana!
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I już po konflikcie. Teraz Rodek zostanie odsunięty od pracy artystycznej, co oznacza, że chociaż formalnie będzie zatrudniony, to nie będzie miał po co przyjeżdżać do Lublina, a najważniejszymi koncertami w filharmonii będą paraorganowe chałtury pseudoorganisty R. Grudnia, chałtury amatorskiego chóru Lutnia, chałtury pseudozespołu muzyki dawnej, chałtury niby artystów estrady i "wybitne" koncerty dla niemowląt. Wspaniały program! I tak do wyborów samorządowych. Buahahahahaha
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 12:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
znowu ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!