wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Konflikt w Filharmonii Lubelskiej. Dyrektor zwolnił dyrektora. Sprawa ma trafić do sądu pracy

Dodano: 1 maja 2017, 21:02

Jan Sęk (z lewej) Wojciecha Rodka zwolnił mailem w miniony piątek. W Filharmonii Lubelskiej trwa spór zbiorowy załogi z Sękiem<br />
Jan Sęk (z lewej) Wojciecha Rodka zwolnił mailem w miniony piątek. W Filharmonii Lubelskiej trwa spór zbiorowy załogi z Sękiem
(fot. Archiwum/Filharmonia Lubelska)

Dyrektor naczelny Filharmonii Lubelskiej Jan Sęk zwolnił dyrektora artystycznego Wojciecha Rodka. Ceniony dyrygent zamierza skierować sprawę do sądu pracy

Konflikt personalny w instytucji trwa od kilku tygodni. W marcu Sęk poinformował Rodka, że ma zamiar go zwolnić, ale za dyrektorem artystycznym wstawili się muzycy z orkiestry. Przed tygodniem weszli oni z głównym przełożonym w spór zbiorowy. Ale to nie powstrzymało Sęka – w miniony piątek Wojciech Rodek otrzymał od niego wypowiedzenie.

– Dostałem je mailem. W dołączonym do niego piśmie przewodnim przeczytałem, że nie zgodziłem się na zaproponowany nowy zakres obowiązków – mówi dyrygent. – A to był zakres obowiązków, który miał spowodować, żebym odszedł z pracy. Mam zadaniowy czas pracy, a dyrektor chciał go ewidencjonować, a przecież jedno jest zaprzeczeniem drugiego – dodaje.

O powody wypowiedzenia umowy z dyrygentem chcieliśmy zapytać dyrektora Sęka, ale od piątku nie odbierał od nas telefonu. Nie odpowiedział też na wysłane SMS-em pytanie.

– Dla zarządu województwa ta informacja jest zaskoczeniem – komentuje z kolei Krzysztof Grabczuk, odpowiedzialny m.in. za kulturę wicemarszałek województwa lubelskiego. – Rozmawiałem z oboma panami i wydawało mi się, że sprawa jest wyjaśniona. Teraz zostaliśmy postawieni przed nową sytuacją i będziemy o tym dyskutować na jednym z najbliższych posiedzeń zarządu.

Natomiast Wojciech Rodek zapowiada, że sprawę skieruje do sadu pracy i będzie walczył o przywrócenie na stanowisko. – Głównie dlatego, że dyrektor najwyraźniej nie rozumie, jaką kieruje instytucją – tłumaczy. – Mam nadzieję, że będę mógł zostać w Lublinie. Jestem związany z tym zespołem i czuję się za niego odpowiedzialny – dodaje dyrygent, który pełni także funkcję zastępcy dyrektora artystycznego w Teatrze Wielkim w Łodzi.

– Z pobieżnej analizy dokumentów wynika, że nie było podstaw, aby zwalniać Rodka – usłyszeliśmy od jednego z pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. W kuluarach mówi się także, że zarząd województwa nie wyklucza podjęcia decyzji personalnych, włącznie z odwołaniem dyrektora naczelnego. Jego kontrakt, podobnie jak w przypadku dyrektora artystycznego, wygasa w czerwcu przyszłego roku.

Czytaj więcej o: Lublin Filharmonia Lubelska koflikt
Tadeusz
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tadeusz
Tadeusz (6 maja 2017 o 22:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jak ma nie wynajmowac skoro przydzielony przez zarzad wojewodztwa budzet na nic nie starcza.To samo z Targami Lublin.Wynajmuja sale na studniowki,prywatne imprezy wystawiennicze,koncerty.Tu takze akcjonariusz tj.samorzad wojewodztwea nie daje dosc pieniedzy.
Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2017 o 13:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak ogoniosko za dużo wywija, to go obciąć przy samej d... i filharmonia zostanie kusa!!! Nie wykluczone, że nabierze wtedy lekkości i większego polotu artystycznego!!!
Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2017 o 13:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Orkiestra całkiem dobrze gra, a dyrektor całkiem dobrze rządzi, więc gdzie jest problem? A może "Solidarność" w filharmonii, która wyrzuciła już kilku poprzednich dyrektorów, ma stanowczo za dużo do powiedzenia? To tak, jakby ogon machał psem :-)
Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2017 o 11:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kabaret po Lubelsku czyli AMTORZY RZĄDZĄ podobna sytuacja jest w całej kulturze nie pomijając Uniwersytetu Pod Wezwaniem MARYI KURII - SKŁDOWSKIEJ.....
Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2017 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie, czy Wy byliście na koncertach w Filharmonii? Przecież tej orkiestry nie da się słuchać! Niech najpierw nauczą się grać, a dopiero później walczą o podwyżkę i bronią swojego dyrygenta!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!