wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Konfrontacje Teatralne 2011: Jarzyna, Bazan i koncert symfoniczny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lipca 2011, 15:50

Wolny Teatr z Białorusi będzie jedną z gwiazd XVI Konfrontacji Teatralnych które odbędą się w Lublin
Wolny Teatr z Białorusi będzie jedną z gwiazd XVI Konfrontacji Teatralnych które odbędą się w Lublin

Przez 15 lat pokazywali lubelskiej publiczności najciekawsze spektakle z kraju i zagranicy. Teraz Konfrontacje Teatralne chcą otworzyć się na mieszkańców małych miasteczek i wsi z całej Lubelszczyzny.

Na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiadającej XVI edycję "Konfrontacji Teatralnych” (14-22 10.2011) pojawił się dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, najsprawniejszej polskiej instytucji promującej polską kulturę na świecie.

Paweł Potoroczyn potwierdził, że w Lublinie powstanie nowoczesna platforma promująca sztuki performatywne w świecie. – W waszym mieście będzie jej serce i mózg – obiecał Potoroczyn.

– Kiedy zadzwonił do mnie w tej sprawie dyrektor Potoroczyn, decyzję podjąłem w ciągu pięciu minut. 22 października podpisujemy umowę w tej sprawie – mówi Włodzimierz Wysocki, z-ca prezydenta Lublina.

– To teraz ja zapraszam na kawę i rozmowę o współpracy. Wystarczy nam jeszcze krótszy czas – powiedział Krzysztof Hetman, Marszałek Województwa Lubelskiego.
– Niech pan uważa. Bo ja najpierw łapię za gardło, a później mówię wyskakuj z kasy – żartował Potoroczyn.

We współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza powstał program tegorocznej edycji XVI Konfrontacji Teatralnych. W tym roku festiwal zdecydowanie zmienia kurs na masowego odbiorcę z całej Lubelszczyzny.

– Zawalczymy o to, żeby najciekawsze spektakle mogli obejrzeć widzowie z małych miasteczek, a nawet wsi– mówi Janusz Opryński, dyrektor artystyczny festiwalu. Na tegorocznej edycji pokaże się większość lubelskich teatrów. To ukłon w stronę twórców, o których festiwal długo zapominał.

Od 14 do 22 października zobaczymy w Lublinie głośne spektakle z Polski i zagranicy. W tym kontrowersyjną sztukę Grzegorza Jarzyny "Między nami dobrze jest” oparty na twórczości Doroty Masłowskiej, "Psią klatkę” z Centrum Sztuki Współczesnej DAKH z Ukrainy i głośny spektakl "Być jak Harold Pinter” Białoruskiego Teatru Wolnego z Białorusi.

W tym roku do "Konfrontacji Teatralnych” dołączy także Maat Festival, prezentujący spektakle ciała i ruchu. – Z tej konfrontacji powstaną nowe owoce – zapowiada Tomasz Bazan.

Sensacyjnie zapowiada się także koncert symfoniczny "I, culture Orchestra”, który zakończy tegoroczne Konfrontacje. To właśnie w Lublinie zacznie się tournee młodych muzyków z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji. Ukrainy, Mołdawii i Polski po największych salach koncertowych Europy  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!