niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Kongres Kultury Chrześcijańskiej już w czwartek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 września 2008, 12:26

Jutro rozpoczyna się Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "Godność czy sukces”.

Kongres potrwa cztery dni.

Pierwszego dnia prof. Andrea Riccardi - historyk i założyciel Wspólnoty św. Idziego i abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita miński z Białorusi, otrzymają tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W kolejnych dniach zaproszeni goście będą rozmawiać m.in. o dialogu chrześcijaństwa z kulturą współczesną, o roli kobiet w Kościele, reformie polskiej nauki, najnowszej historii i liberalizmie, a także wspólnocie wartości w Unii Europejskiej.

Pierwsza debata odbędzie się w ACK "Chatka Żaka”. O "Przekraczaniu murów” będą rozmawiać ks. Tomasz Halik, ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel - znany wykładowca KUL, badacz religii i kultury Żydów, oraz historyk Robert Kawałek z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Spotkanie poprzedzi projekcja filmu "Proboszcz Majdanka” Grzegorza Linkowskiego. Jest to dokument poświęcony greckokatolickiemu księdzu Emilianowi Kowczowi, który został ogłoszonym błogosławionym przez papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty we Lwowie.

Wśród prelegentów i gości kongresu znajdą się dziennikarze, historycy, prawnicy, naukowcy, duchowni i artyści.: ks. prof. Tomasz Halik, prof. Rococo Buttiglione, Krzysztof Zanussi, ks. prof. Jerzy Szymik, ks. prof. Michał Heller, s. Małgorzata Chmielewska, Monika Olejnik, Andrzej Zoll, abp Tadeusz Gocłowski, Marek Lasota, rabin Burt Schuman, imam Selim Chazbijewicz i wielu innych.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.kongres.lublin.pl.

- Środowisko Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z wielu powodów czuje się w szczególny sposób odpowiedzialne za obecność chrześcijaństwa w polskiej kulturze oraz rozwijanie tych form dialogu, których uczył nas Jan Paweł II. Uczestnicy będą dyskutować nad świadectwem godności człowieka w kulturze, w której jakże często sukces finansowy lub polityczny bywa traktowany jako najwyższa wartość - zaprasza do udziału w kongresie abp Józef Życiński. Przez cały czas trwania kongresu w głównym gmachu KUL będzie można oglądać wystawę "Moja i Twoja Katedra” - prezentująca wielkoformatowe zdjęcia katedr opisywanych przez Zbigniewa Herberta.
(TOM)


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Artczi
Artczi
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Artczi
Artczi (24 września 2008 o 14:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Uczestnicy będą dyskutować nad świadectwem godności człowieka w kulturze, w której jakże często sukces finansowy lub polityczny bywa traktowany jako najwyższa wartość - zaprasza do udziału w kongresie abp Józef Życiński." i następna obłuda Życińskiego zapomniał jak szkalował człowieka tylko za to że bronił bezinteresownie ludzi przed pociotkiem Życińskiego którego zaślepiły pieniądze
Rozwiń
Artczi
Artczi (24 września 2008 o 14:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Uczestnicy będą dyskutować nad świadectwem godności człowieka w kulturze, w której jakże często sukces finansowy lub polityczny bywa traktowany jako najwyższa wartość - zaprasza do udziału w kongresie abp Józef Życiński. " i następna obłuda Zycińskiego zapomniał jak oplówał człowieka za to tylko że bezinteresownie bronił ludzi , kiedy pociotek Życińskiego chce zarobić pieniądze
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!