niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Kongres Ruchu Poparcia Palikota: Co PO Palikocie?

  Edytuj ten wpis
Autor: Rafał Panas

Janusz Palikot tworzy nową partię i zapowiada: 6 grudnia odejdę z PO i złożę mandat poselski. W rządzącej Lublinem i województwem lubelskim Platformie już szykują się do walki o schedę po liderze.

Jedno jest już jasne. Miejsce Palikota w Sejmie przypadnie Zbigniewowi Wojciechowskiemu, prawicowemu działaczowi i niezależnemu kandydatowi na prezydenta Lublina. – Jeżeli mieszkańcy mi zaufają, to ja na pewno nie pobiegnę na Wiejską. Chcę ciężko pracować, żeby Lublin ruszył do przodu. Nie dopuszczam myśli, że nie wygram – mówi Zbigniew Wojciechowski.

Centrala PO też myśli o wyborach samorządowych – szykuje szybkie i wielkie sprzątanie w lubelskich strukturach. – Trzeba będzie zmienić szefa lubelskiej PO – zapowiedział już rzecznik rządu Paweł Graś. Platforma chce to zrobić jak najszybciej, bo trwa kampania wyborcza i układanie list kandydatów do samorządu.

– W Warszawie boją się, że Palikot układa listy pod swoje nowe ugrupowanie – mówi nam lubelski poseł skłócony z dotychczasowym liderem. Dlatego władze PO mogą np. wprowadzić zarząd komisaryczny lub ogłosić nowe wybory przewodniczącego, nie czekając na 6 grudnia.

Poseł Stanisław Żmijan i marszałek Krzysztof Grabczuk, to według części naszych rozmówców najpoważniejsi pretendenci do schedy po Palikocie. Ale chętnych może być więcej, działacze wymieniają też m.in. parlamentarzystów Joannę Muchę, Wojciecha Wilka i Włodzimierza Karpińskiego (wiosną rywalizował z Palikotem o fotel szefa regionu) oraz wicemarszałka Jacka Sobczaka.

– Na takie rozważania przyjdzie czas. Ja mam ofertę i stawiam się do dyspozycji. Janusz zmniejszał popularność PO na Lubelszczyźnie, musimy to teraz odrobić i pokazać, że jesteśmy przywiązani do tradycyjnych wartości i chcemy modernizować kraj – mówi Karpiński.

Z kolei część działaczy obawia się, że wybuchnie bratobójcza wojna między "palikotowcami” i resztą. – Jeśli dojdzie do tego, to ja będę stał z boku. Trzeba skupić się na wyborach samorządowych – stwierdza Piotr Sawicki, skarbnik lubelskiej PO i bliski współpracownik Palikota.

– W polityce jak w biznesie, nowy szef ma nowych współpracowników – mówi jeden z posłów.
Dariusz Piątek, niegdyś bliski współpracownik Palikota i działacz PO, zauważa: – Palikot idzie drogą Silvio Berlusconiego. Jest populistą, kiedyś był klerykałem, a teraz atakuje Kościół. Jak dostanie się do rządu to zacznie krytykować swoich sojuszników, potem ich załatwi, żeby zdobyć władzę. Wystarczy znać biografię Berlusconiego żeby wiedzieć jak będzie działał Palikot.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
kd
crx
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 października 2010 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Palikot to dziś najlepszy polski polityk,a że z Lublina, no cóż najładniejsze róże rosną na gnoju. Po raz pierwszy ktoś otwarcie mówi o opodatkowaniu kościoła, odebraniu przywilejów finansowych księżom, co w naszym regionie nie przysporzy mu poparcia.
Rozwiń
kd
kd (4 października 2010 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja to z serca zycze Palikotu aby jego dzieci i wnuki dokonywały wyborów partnerów na zasadzie legalizacji zwiazków homoseksualnych, dokonywały aborcji w i uzywały narkotyków za legalizacja którch opowiada sie niejaki oszołom palikot. Jego poglady doprowadz do zagłady. I chyba o to mu chodzi
Rozwiń
crx
crx (4 października 2010 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do żłobu Panowie do żłobu ,trwa wyścig na oczach Narodu,
bo Lud tutaj ciemny i tępy,
i łyka wszystkie przekręty......!!!
Rozwiń
KK
KK (4 października 2010 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak ja lubię jak się o koryto biją
Rozwiń
wiki
wiki (4 października 2010 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Janusz Marian Palikot (ur. 26 października 1964 w Biłgoraju) ? polski przedsiębiorca, polityk, poseł na Sejm V i VI kadencji, członek Komisji Trójstronnej.

Rodzina i wykształcenie


Jego matka, Czesława, przeżyła obóz na Majdanku. Ojciec, Marian, do 1982 był członkiem PZPR. Wystąpił z partii po tym, jak jego syn został aresztowany w związku z działalnością opozycyjną[1][2].

Janusz Palikot studiował na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, na którym obronił pracę magisterską zatytułowaną Transcendentalna jedność apercepcji u Kanta. Na początku lat 90. zajął się prowadzeniem działalności gospodarczej.

Działalność zawodowa


W 1990 utworzył produkującą wina musujące firmę "Ambra", w której przez jedenaście lat zajmował stanowisko prezesa zarządu. Po sprzedaży udziałów w tym przedsiębiorstwie założył następną spółkę Jabłonna S.A., poprzez którą kontrolował Polmos Lublin S.A., produkujący m.in. wódkę Żołądkową Gorzką. Akcji Polmosu pozbył się w 2006 po wprowadzeniu spółki na giełdę[3].

Jest także współwłaścicielem wydawnictwa Słowo/obraz terytoria. Do czerwca 2005 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Rady Biznesu i Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, zasiadał w Komisji Trójstronnej.

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 7 lutego 2000 za zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej gospodarki został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi[4].

Działalność polityczna

W czerwcu 2005 ogłosił wstąpienie do regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej w Lublinie. W wyborach parlamentarnych wystartował do Sejmu z listy PO, zdobył 26 275 głosów i uzyskał mandat poselski. Był członkiem prezydium Klubu Parlamentarnego PO oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 44 186 głosów. W VI kadencji został członkiem Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, do 2009 kierował Komisją Nadzwyczajną do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji "Przyjazne Państwo", następnie został jej wiceprzewodniczącym, a w październiku 2009 ponownie przewodniczącym. W tym samym miesiącu wybrany został na wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej (funkcję tę pełnił do sierpnia 2010).

W październiku 2010 podczas kongresu poparcia swojej osoby zadeklarował rezygnację z członkostwa w PO w związku z planami założenia własnej partii politycznej oraz złożenie mandatu poselskiego na początku grudnia 2010[5].
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!