sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Koniec brudów w mieście

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 sierpnia 2003, 17:10
Autor: Lidia Dzierba

Nowe przepisy o porządku w mieście zostały dostosowane do norm unijnych. Kto nie będzie ich przestrzegać, zostanie ukarany mandatem.

Tak mówi nowa uchwała Rady Miasta dotycząca szczegółowych zasad utrzymania porządku i czystości w mieście. Przepisy wchodzą w życie od poniedziałku.
- Dzięki nowym przepisom uporządkujemy miasto - uważa Marian Stani, dyrektor Miejskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Wyłapiemy brudasów, którzy zanieczyszczają środowisko. Chcemy także zmienić zachowania ludności, by zanieczyszczanie trawników, czy ulic stało się rzeczą wstydliwą.
Nowe rozwiązania, które już są w Lublinie wdrażane to np. selektywna zbiórka śmieci.
- Na razie wprowadzamy ją w osiedlach domków jednorodzinnych - mówi dyr. Stani. - Problemy pojawiają się jedynie w domkach jednorodzinnych położonych przy wieżowcach. Niektórzy właściciele od lat podrzucali swoje śmieci do zsypów w blokach albo do koszy na przystankach autobusowych.
Teraz to ulegnie zmianie. Po kolei każda dzielnica będzie kontrolowana, MIOŚ dowie się co ludzie robią z własnymi śmieciami, z kim podpisali umowy o wywóz odpadów. Docelowo w Lublinie pojawi się 600 pojemników na makulaturę, plastik, szkło. Do końca tego roku na naszych ulicach ma stanąć 160 pojemników.
Porządku będzie pilnować specjalna policja ekologiczna wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej. Nowa formacja powstanie przy MIOŚ w najbliższych tygodniach. - Ma liczyć kilku odpowiednio przeszkolonych ludzi - tłumaczy Stani. - Jej kontrole będą miała wymiar prewencyjny. Przed wyjściem na określony obszar miasta, mieszkańcy danej dzielnicy zostaną uprzedzeni o zbliżającej się kontroli. Zależy mi na wdrożeniu uchwały, a nie na mandatach.
Według MIOŚ Lublin już wkrótce odczuje nowy porządek.
- Zmniejszy się ilość śmieci trafiających na wysypisko - wylicza dyr. MIOŚ. - Odzyskamy więcej surowców, spadnie ilość spalin, bo do Rokitna będzie jeździło mniej śmieciarek.
Także nasze ulice i trawniki mają być czystsze. Od września strażnicy miejscy będą zobowiązani karać mandatami właścicieli psów, którzy nie sprzątają nieczystości po swoich pupilach.
- Przez pierwsze tygodnie będą tylko ostrzeżenia, potem kary - zapowiada Stani.
Uchwała wprowadza również obowiązek czipowania psów. Miasto dopiero przygotowuje się do tej procedury. Czipowanie ma ruszyć za 5 miesięcy.
- Zmusimy beztroskich właścicieli psów do należytego zajmowania się czworonogami - mówi Stani. - Skończą się bezpańskie psy wałęsające się ulicami, czy porzucanie psów w lesie.

Co mówią przepisy?

- będziemy musieli segregować odpady
- przepisy jasno określą ilość pojemników na odpady i częstotliwość ich odbioru
- właściciele psów mają obowiązek ich zarejestrowania, oczipowania oraz sprzątania po nich odchodów w miejscach publicznych
- organizatorzy masowych imprez będą zobowiązani do zabezpieczenia toalet oraz zostawienia porządku po zakończeniu np. festynu czy koncertu.
- każdy właściciel posesji będzie musiał podpisać umowę na wywóz śmieci
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!