Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 listopada 2015 r.
21:31

Koniec procesu Mariana S. Były dyrektor czeka na wyrok za zgodę na wycinkę drzew

0 19 A A
Według śledczych dyrektor wiedział, że drzew nikt nie badał, a mimo to wydał zgodę na ich wycięcie
Według śledczych dyrektor wiedział, że drzew nikt nie badał, a mimo to wydał zgodę na ich wycięcie

Zakończył się proces Mariana S., byłego dyrektora z Ratusza, który dał zgodę na wycięcie drzew ze skweru przy Walecznych. Urzędnik może zostać skazany za cięższe przestępstwo niż to, które zarzucili mu śledczy. Marian S. nie przyznaje się do winy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prokurator zarzucił dyrektorowi tzw. przestępstwo urzędnicze. Po przesłuchaniu świadków sąd uznał jednak, że mogło dojść do poświadczenia nieprawdy. To oznacza, że zamiast 3 lat więzienia, Marianowi S. grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Proces dotyczy zgody na wycinkę ponad 70 drzew, rosnących na skwerze u zbiegu ul. Walecznych i Unickiej. Teren należy do parafii prawosławnej. Duchowni dwukrotnie starali się o pozwolenie na wycięcie drzew. Za pierwszym razem, tłumacząc to planowaną inwestycją, później zaś – złym stanem drzew (taki argument pozwalał uniknąć ok. 2 mln zł opłaty).

Drugi argument okazał się skuteczny. Pod koniec 2011 roku Marian S., ówczesny dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta wydał niezbędne pozwolenie. Zrobił to dzień przed zakończeniem pracy w urzędzie.

W decyzji można przeczytać, że wydano ją na podstawie wizji lokalnej i analizy stanu drzew. Dowiodła ona rzekomo, że są one w złym stanie i zagrażają przechodniom. Z późniejszych ustaleń śledczych i społeczników wynika, że tylko dwa drzewa obumarły, a kolejne dwa były obumierające. Okazało się również, że przed wydaniem zgody na miejscu nie było żadnej wizji lokalnej.

– Dyrektor kazał wydać decyzję niezwłocznie, zgodnie z wnioskiem. Nie było nawet czasu na oględziny – przyznała w sądzie urzędniczka, była podwładna Mariana S.

Według śledczych dyrektor wiedział, że drzew nikt nie badał, a mimo to wydał zgodę na ich wycięcie. Marian S. miał się w ten sposób dopuścić tzw. przestępstwa urzędniczego. Chodzi o przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków. Zdaniem sądu mogło dojść także do poświadczenia nieprawdy.

– Gdybym wątpił w prawdziwość informacji zawartych w projekcie decyzji, to bym jej nie podpisał – zapewniał w poniedziałek w sądzie Marian S. – Nigdy nie byłem na miejscu. Inwentaryzację dendrologiczną przyjąłem tylko jako załącznik, bo nie jestem specjalistą.

Z wyjaśnień dyrektora wynika, że odpowiedzialność za treść decyzji ponoszą jego byli podwładni. On sam nie wiedział o nieprawidłowościach, więc nie mógł poświadczyć nieprawdy. 

– Pracownicy wydziału znali stan drzew. Trudno wymagać, by dyrektor za każdym razem jeździł w teren i weryfikował ich ustalenia – skwitował w mowie końcowej obrońca Mariana S.

Ogłoszenie wyroku zaplanowano na 14 grudnia.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dociekliwy / 3 grudnia 2015 o 18:41

Jedno pytanie!

Cygana złapali i cygana powiesili jak mówi przysłowie - słusznie !!!

Ale DLACZEGO główni sprawcy, łapówkarze (Czarna Owca) i aferzyści o szemranej reputacji są jeszcze na wolności??? .

Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 13:52
a teraz jeszcze MPZ WODROL i panowie Kalinowscy w aferce PKS Tomaszów Lubelski. Kto stoi za plecami tych panów?
Avatar
ss / 2 grudnia 2015 o 16:14

A Leszek i Tomasz K- niewinni!!!!!!!!!!! w czarnej owcy nic nie było !!! rączka - rączkę myje !

Avatar
Gość / 2 grudnia 2015 o 15:10
a ile było tych drzew...? qrwa ludzie umieraja i nikogo to nie obchodzi. ale drzewa to już tak wszyscy się dobrze bawią za pieniądze podatników
Avatar
Gość / 2 grudnia 2015 o 12:54
Kiedy zostaną postawione zarzuty dla urzędników za zorganizowanie fikcyjnych konsultacji społecznych oraz brak trzech wariantów inwestycyjnych oraz wariantu bezinwestycyjnego w raporcie środowiskowym wymaganych prawem dla skrzyżowania ducha solidarności sikorskiego. W 2007 roku z góry już założono że al. Solidarności ma być wyniesiona na estakady a drzewa na rogu ul. Północnej i gen ducha mają zostać wycięte. Protestujemy łamaniu prawa i lekceważeniu mieszkańców przez lubelski ratusz.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2015 o 09:32
Proboszcz Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie Andrzej Ł.podpisał w 2010 r.umowę o dzierżawę terenu "Starego cmentarza unickiego" na 30 lat z firmą "Wodrol Inwestycje"w Lublinie ul.Misjonarska 20 (prezes Tomasz Kalinowski)."Wodrol" chciał budować supermarket na zabytkowym cmentarzu (WKZ stwierdził,że pod warstwą gruntu są groby i szczątki ludzi).WKZ zakazał budowy i wycinania drzew 8 kwietnia 2011 r.Proboszcz,by ominąć ten zakaz WKZ (a nie by uniknąć opłaty) wycofał pierwszy wniosek do WOś UM,o wycięcie drzew i złożył drugi - kłamliwy,że drzewa są chore i zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia.A żeby zrzucić odpowiedzialność na urząd,za wydanie decyzji pozwolenia wycięcia zdrowych drzew,to dołączył jednocześnie do wniosku inwentaryzację dendrologiczną,która stwierdzała,że spośród 76 drzew,tylko dwa są obumarłe i dwa obumierające !Andrzej Ł.4 lutego 2012 r.zlecił wycięcie wszystkich drzew Miejskiemu Przedsiębiorstwu Zieleni - ul.Misjonarska 20 w Lublinie (prezes Leszek Kalinowski).
Proboszcz Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie Andrzej Ł.podpisał w 2010 r.umowę o dzierżawę terenu "Starego cmentarza unickiego" na 30 lat z firmą "Wodrol Inwestycje"w Lublinie ul.Misjonarska 20 (prezes Tomasz Kalinowski)."Wodrol" chciał budować supermarket na zabytkowym cmentarzu (WKZ stwierdził,że pod warstwą gruntu są groby i szczątki ludzi).WKZ zakazał budowy i wycinania drzew 8 kwietnia 2011 r.Proboszcz,by ominąć ten zakaz WKZ (a nie by uniknąć opłaty) wycofał pierwszy wniosek do WOś UM,o wycięc... rozwiń
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 19:12
Koniec procesu Mariana S.,powinien być początkiem procesu Andrzeja Ł - proboszcza Parafii prawosławnej,który wyciął drzewa,świadomie łamiąc zakaz wycinania zabytkowego drzewostanu,wydany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dnia 8 kwietnia 2011 r.Postanowienie LWKZ było oparte na Ustawie O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 18:36
Winnymi przestępstwa zniszczenia zabytkowego drzewostanu (w wieku 200 - 300 lat),poprzez jego bezprawne wycięcie,z terenu zabytkowego "Starego cmentarza unickiego",dnia 4 lutego 2012 r.wbrew zakazowi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 8 kwietnia 2011 r.zawartemu w Postanowieniu o nieuzgodnieniu warunków zabudowy (forma ochrony zabytków),a przede wszystkim wbrew Ustawie O ochronie Przyrody,która nakazuje ochronę drzew w miastach,a szczególnie mających wartość przyrodniczą,ekologiczną i kulturową (WOŚ UM Lublin wszczął w 2011 r.postępowanie administracyjne o uznanie topoli rosnącej na cmentarzu za Pomnik Przyrody !!!) są :Andrzej Ł.-proboszcz Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie (wnioskodawca),urzędnicy Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin (którzy utajniali przez 3 miesiące podjęcie przestępczej decyzji z 9 listopada 2011 r. do 4 lutego 2012 r. pozwolenia ich wycięcia przed obrońcami zabytkowego cmentarza),i Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni (wykonawca rzezi drzew).
Winnymi przestępstwa zniszczenia zabytkowego drzewostanu (w wieku 200 - 300 lat),poprzez jego bezprawne wycięcie,z terenu zabytkowego "Starego cmentarza unickiego",dnia 4 lutego 2012 r.wbrew zakazowi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 8 kwietnia 2011 r.zawartemu w Postanowieniu o nieuzgodnieniu warunków zabudowy (forma ochrony zabytków),a przede wszystkim wbrew Ustawie O ochronie Przyrody,która nakazuje ochronę drzew w miastach,a szczególnie mających wartość przyrodniczą,ekologiczną i kulturową (WOŚ UM Lublin wszczął w 2011... rozwiń
Avatar
adrem / 1 grudnia 2015 o 15:40

i hotelu atrapy wieniawski

Avatar
rtv / 1 grudnia 2015 o 15:34

a tym inwestorem był wodrol i jego prezio boss leszek k wraz z synalkiem tomciem k.. wlasciele dziennika wschodniego!!! pamiętacie ???

Avatar
dociekliwy / 3 grudnia 2015 o 18:41

Jedno pytanie!

Cygana złapali i cygana powiesili jak mówi przysłowie - słusznie !!!

Ale DLACZEGO główni sprawcy, łapówkarze (Czarna Owca) i aferzyści o szemranej reputacji są jeszcze na wolności??? .

Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 13:52
a teraz jeszcze MPZ WODROL i panowie Kalinowscy w aferce PKS Tomaszów Lubelski. Kto stoi za plecami tych panów?
Avatar
ss / 2 grudnia 2015 o 16:14

A Leszek i Tomasz K- niewinni!!!!!!!!!!! w czarnej owcy nic nie było !!! rączka - rączkę myje !

Avatar
Gość / 2 grudnia 2015 o 15:10
a ile było tych drzew...? qrwa ludzie umieraja i nikogo to nie obchodzi. ale drzewa to już tak wszyscy się dobrze bawią za pieniądze podatników
Avatar
Gość / 2 grudnia 2015 o 12:54
Kiedy zostaną postawione zarzuty dla urzędników za zorganizowanie fikcyjnych konsultacji społecznych oraz brak trzech wariantów inwestycyjnych oraz wariantu bezinwestycyjnego w raporcie środowiskowym wymaganych prawem dla skrzyżowania ducha solidarności sikorskiego. W 2007 roku z góry już założono że al. Solidarności ma być wyniesiona na estakady a drzewa na rogu ul. Północnej i gen ducha mają zostać wycięte. Protestujemy łamaniu prawa i lekceważeniu mieszkańców przez lubelski ratusz.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2015 o 09:32
Proboszcz Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie Andrzej Ł.podpisał w 2010 r.umowę o dzierżawę terenu "Starego cmentarza unickiego" na 30 lat z firmą "Wodrol Inwestycje"w Lublinie ul.Misjonarska 20 (prezes Tomasz Kalinowski)."Wodrol" chciał budować supermarket na zabytkowym cmentarzu (WKZ stwierdził,że pod warstwą gruntu są groby i szczątki ludzi).WKZ zakazał budowy i wycinania drzew 8 kwietnia 2011 r.Proboszcz,by ominąć ten zakaz WKZ (a nie by uniknąć opłaty) wycofał pierwszy wniosek do WOś UM,o wycięcie drzew i złożył drugi - kłamliwy,że drzewa są chore i zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia.A żeby zrzucić odpowiedzialność na urząd,za wydanie decyzji pozwolenia wycięcia zdrowych drzew,to dołączył jednocześnie do wniosku inwentaryzację dendrologiczną,która stwierdzała,że spośród 76 drzew,tylko dwa są obumarłe i dwa obumierające !Andrzej Ł.4 lutego 2012 r.zlecił wycięcie wszystkich drzew Miejskiemu Przedsiębiorstwu Zieleni - ul.Misjonarska 20 w Lublinie (prezes Leszek Kalinowski).
Proboszcz Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie Andrzej Ł.podpisał w 2010 r.umowę o dzierżawę terenu "Starego cmentarza unickiego" na 30 lat z firmą "Wodrol Inwestycje"w Lublinie ul.Misjonarska 20 (prezes Tomasz Kalinowski)."Wodrol" chciał budować supermarket na zabytkowym cmentarzu (WKZ stwierdził,że pod warstwą gruntu są groby i szczątki ludzi).WKZ zakazał budowy i wycinania drzew 8 kwietnia 2011 r.Proboszcz,by ominąć ten zakaz WKZ (a nie by uniknąć opłaty) wycofał pierwszy wniosek do WOś UM,o wycięc... rozwiń
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 19:12
Koniec procesu Mariana S.,powinien być początkiem procesu Andrzeja Ł - proboszcza Parafii prawosławnej,który wyciął drzewa,świadomie łamiąc zakaz wycinania zabytkowego drzewostanu,wydany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dnia 8 kwietnia 2011 r.Postanowienie LWKZ było oparte na Ustawie O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 18:36
Winnymi przestępstwa zniszczenia zabytkowego drzewostanu (w wieku 200 - 300 lat),poprzez jego bezprawne wycięcie,z terenu zabytkowego "Starego cmentarza unickiego",dnia 4 lutego 2012 r.wbrew zakazowi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 8 kwietnia 2011 r.zawartemu w Postanowieniu o nieuzgodnieniu warunków zabudowy (forma ochrony zabytków),a przede wszystkim wbrew Ustawie O ochronie Przyrody,która nakazuje ochronę drzew w miastach,a szczególnie mających wartość przyrodniczą,ekologiczną i kulturową (WOŚ UM Lublin wszczął w 2011 r.postępowanie administracyjne o uznanie topoli rosnącej na cmentarzu za Pomnik Przyrody !!!) są :Andrzej Ł.-proboszcz Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie (wnioskodawca),urzędnicy Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin (którzy utajniali przez 3 miesiące podjęcie przestępczej decyzji z 9 listopada 2011 r. do 4 lutego 2012 r. pozwolenia ich wycięcia przed obrońcami zabytkowego cmentarza),i Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni (wykonawca rzezi drzew).
Winnymi przestępstwa zniszczenia zabytkowego drzewostanu (w wieku 200 - 300 lat),poprzez jego bezprawne wycięcie,z terenu zabytkowego "Starego cmentarza unickiego",dnia 4 lutego 2012 r.wbrew zakazowi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 8 kwietnia 2011 r.zawartemu w Postanowieniu o nieuzgodnieniu warunków zabudowy (forma ochrony zabytków),a przede wszystkim wbrew Ustawie O ochronie Przyrody,która nakazuje ochronę drzew w miastach,a szczególnie mających wartość przyrodniczą,ekologiczną i kulturową (WOŚ UM Lublin wszczął w 2011... rozwiń
Avatar
adrem / 1 grudnia 2015 o 15:40

i hotelu atrapy wieniawski

Avatar
rtv / 1 grudnia 2015 o 15:34

a tym inwestorem był wodrol i jego prezio boss leszek k wraz z synalkiem tomciem k.. wlasciele dziennika wschodniego!!! pamiętacie ???

Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spektakl "Homo-Go!" w Centrum Kultury
26 kwietnia 2018, 19:00

Spektakl "Homo-Go!" w Centrum Kultury 1 0

Co Gdzie Kiedy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca w czwartek, 26 kwietnia o godz. 19 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu muzycznego Homo-Go! w wykonaniu Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.

Unijne pieniądze dla "Fachowców z Brzeskiej". Jak szkoła korzysta z dofinansowania?

Unijne pieniądze dla "Fachowców z Brzeskiej". Jak szkoła korzysta z dofinansowania? 0 0

"Fachowcy z Brzeskiej" to projekt dofinansowany ze środków unijnych z którego korzysta ponad 190 uczniów ze Szkoły Zawodowej Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej. Właśnie są na półmetku.

Toksyczny amoniak w zakładach drobiarskich: Ewakuowano 150 osób, 7 jest w szpitalu. "Nie ma zagrożenia w pobliskim otoczeniu"

Toksyczny amoniak w zakładach drobiarskich: Ewakuowano 150 osób, 7 jest w szpitalu. "Nie ma zagrożenia w pobliskim otoczeniu" 2 0

Nie był to kolejny wyciek amoniaku, tylko najprawdopodobniej chwilowa emisja jego pozostałości w instalacji po niedzielnej awarii. Siedmiu pracowników trafiło do szpitala, a czternastu trzeba było udzielić pomocy. Ewakuowano ponad 150 osób

Nowe lody zdobędą popularność? Lodziarnia i producent słodyczy zaczynają współpracę
galeria

Nowe lody zdobędą popularność? Lodziarnia i producent słodyczy zaczynają współpracę 30 2

Już w sobotę spróbować będzie można wyjątkowych lodów, które powstały dzięki współpracy dwóch lubelskich firm - Fabryki Cukierków „Pszczółka” oraz restauracji „Portofino”.

Philips Momentum: 43 cale, 4K i pełny HDR

Philips Momentum: 43 cale, 4K i pełny HDR 0 0

To pierwszy na świecie monitor, który otrzymał otrzymał certyfikat VESA DisplayHDR 1000. A ile kosztuje monitor Philips z nowej serii Monumentum? 3 329 złotych.

Skład Speed Car Motoru na mecz z ROW-em. Będzie walka o jedno miejsce

Skład Speed Car Motoru na mecz z ROW-em. Będzie walka o jedno miejsce 11 0

Trener Speed Car Motoru Lublin Dariusz Śledź podał skład na piątkowy mecz z ROW-em Rybnik. Pod numerem 10. nie wpisał żadnego nazwiska. O to miejsce na przedmeczowych treningach ma rywalizować dwóch zawodników.

Do domu miał 20 kilometrów. Najpierw ukradł rower, a potem samochód

Do domu miał 20 kilometrów. Najpierw ukradł rower, a potem samochód 4 2

19-latek miał do pokonania 20 kilometrów. Najpierw ukradł rower, a potem znalazł samochód z kluczykami w środku.

Rowery miejskie i elektryczne autobusy. To miasto dostało pieniądze

Rowery miejskie i elektryczne autobusy. To miasto dostało pieniądze 6 0