Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2017 r.
6:38

Koniec roku szkolnego! Po wakacjach uczniowie wrócą do zupełnie nowej szkoły

1 3 A A

347 540 uczniów w województwie lubelskim otrzyma dzisiaj świadectwa ukończenia kolejnej klasy. We wrześniu uczniowie wrócą do zupełnie innej, bo zreformowanej szkoły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Największe zmiany zajdą w gimnazjach. Nie odczują ich jedynie uczniowie klas trzecich (20 598 osób), którzy we wrześniu będą uczyć się w liceach lub technikach. Natomiast 20 055 uczniów dzisiejszych klas drugich i 20 345 z klas pierwszych kształcić będą się już nie w gimnazjach, a… w oddziałach gimnazjalnych w szkołach różnego typu, w jakie przekształcają się ich macierzyste placówki. Wszystko za sprawą wejścia w życie reformy oświaty wygaszającej gimnazja. Za jej sprawą w tym roku nie prowadzono już naboru do tego typu szkół, a 20 361 uczniów obecnych klas szóstych podstawówek nie zmieni szkoły, tylko przez kolejne dwa lata będzie uczyło się w ośmioletnich już szkołach podstawowych. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III.

Z kolei uczniowie zasadniczych szkół zawodowych, których w województwie jest 7607, od 1 września kontynuować będą naukę w zreformowanych placówkach, bo dotychczasowe 3-letnie ZSZ przekształcą się w 3-letnie branżowe szkoły I stopnia.

Dziś mury techników na Lubelszczyźnie opuszcza 29 844 uczniów. Blisko 7 tys. z nich to absolwenci ostatniej, IV klasy, którzy zdali już maturę i są w trakcie egzaminów zawodowych. Na wyniki matur czeka też 11 tys. trzecioklasistów z liceów ogólnokształcących, przed którymi rekrutacja na studia. Ich koledzy z młodszych klas (22 270 osób) rozpoczyna właśnie zasłużone wakacje.

Reforma oświaty zakończy się w roku 2021/2022 r. Docelowa struktura szkolnictwa będzie obejmowała: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 2-letnią branżową szkołę II stopnia oraz szkołę policealną i 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Chełmianin N / 24 czerwca 2017 o 11:18
   PRAWDA LECZY!!! Pani Kasperska z Dziennika Wschodniego, kłamstwa się nie wyzbyła i to potwierdziła, bo woj. lubelskie, Lubelszczyzną nazwała, czyli Agnesa - z województwa lubelskiego, wyjaśnienie mądrego PAN - zlekceważyła!                         >>>>>>>> Polscy uczeni oraz inni wrobić się nie dali, złudzenia lubelskie, naukowo zablokowali i obszar Lubelszczyzny, do ziemi zawęzili, a Agnesa się nie pogodziła i fisia dostała! Morał!! Życzę Agnieszce, żeby zmądrzała i do map historycznych w atlasie zajrzała!  
   PRAWDA LECZY!!! Pani Kasperska z Dziennika Wschodniego, kłamstwa się nie wyzbyła i to potwierdziła, bo woj. lubelskie, Lubelszczyzną nazwała, czyli Agnesa - z województwa lubelskiego, wyjaśnienie mądrego PAN - zlekceważyła!                         >>>>>>>> Polscy uczeni oraz inni wrobić się nie dali, złudzenia... rozwiń
Avatar
Gość / 23 czerwca 2017 o 08:34
A dla nauczycieli już w sierpniu
Avatar
Gość / 23 czerwca 2017 o 07:47
"od 1 września" - rok szkolny zacznie się 4 IX
Avatar
Chełmianin N / 24 czerwca 2017 o 11:18
   PRAWDA LECZY!!! Pani Kasperska z Dziennika Wschodniego, kłamstwa się nie wyzbyła i to potwierdziła, bo woj. lubelskie, Lubelszczyzną nazwała, czyli Agnesa - z województwa lubelskiego, wyjaśnienie mądrego PAN - zlekceważyła!                         >>>>>>>> Polscy uczeni oraz inni wrobić się nie dali, złudzenia lubelskie, naukowo zablokowali i obszar Lubelszczyzny, do ziemi zawęzili, a Agnesa się nie pogodziła i fisia dostała! Morał!! Życzę Agnieszce, żeby zmądrzała i do map historycznych w atlasie zajrzała!  
   PRAWDA LECZY!!! Pani Kasperska z Dziennika Wschodniego, kłamstwa się nie wyzbyła i to potwierdziła, bo woj. lubelskie, Lubelszczyzną nazwała, czyli Agnesa - z województwa lubelskiego, wyjaśnienie mądrego PAN - zlekceważyła!                         >>>>>>>> Polscy uczeni oraz inni wrobić się nie dali, złudzenia... rozwiń
Avatar
Gość / 23 czerwca 2017 o 08:34
A dla nauczycieli już w sierpniu
Avatar
Gość / 23 czerwca 2017 o 07:47
"od 1 września" - rok szkolny zacznie się 4 IX
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 9 0

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 0 1

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 0

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga
Sonda

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga 0 3

Zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją – uważają członkowie Konfederacji Lewiatan. Chcą, by sprawę zbadał Trybunał Konstytucyjny.

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat 6 5

300 złotych mandatu i 6 punktów karnych kosztowała dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztofa Gałaszkiewicz kolizja na obwodnicy Lublina. Dyrektor agencji jechał służbowym autem.

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą?
galeria

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą? 0 1

Można już zgłaszać kandydatury do tegorocznych nagród gospodarczych przyznawanych przez samorząd Lublina. Są to wyróżnienia dla firm wnoszących duży wkład w rozwój gospodarczy miasta.

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 8 1

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 3 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców 1 0

Potrzebna pomoc dla poszkodowanych w pożarze w Terespolu. Dwie rodziny straciły cały swój dobytek.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 2 7

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe
25 maja 2018, 18:00

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu Z kim do łóżka? w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe odbędzie się spotkanie z poetką Justyną Bargielską. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo)
film

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo) 0 0

Podbój średniowiecznej Europy, cztery frakcje i wielkie bitwy. Dziś premiera gry Ancestors Legacy. W specjalnej edycji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!