sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Koniec roku? To oznacza spór w sprawie kontraktów z NFZ. Trwają negocjacje

Dodano: 23 grudnia 2015, 08:37

Jak jest koniec roku, to wiadomo, że będzie spór w sprawie kontraktów z NFZ. Nie inaczej jest teraz. Blisko 35 proc. podmiotów z województwa lubelskiego, które realizują świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, nie podpisało kontraktów z funduszem na 2016 rok.

Chodzi o świadczeniodawców zrzeszonych w „Porozumieniu Zielonogórskim”. – Do poniedziałku do naszego oddziału wpłynęło 1027 wniosków o zawarcie umów w zakresie POZ na 1589 spodziewanych – informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ.

Lekarze prowadzą negocjacje z Ministerstwem Zdrowia. Jeszcze w tym tygodniu ma dojść do kolejnego spotkania.

– Prowadzimy negocjacje, ponieważ zależy nam na porozumieniu w kilku ważnych kwestiach. Chodzi m.in. o e-zwolnienia, system eWuś oraz podwyżki dla pielęgniarek zatrudnionych w POZ – mówi Wioletta Szafrańska-Kocuń z Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, który należy do Porozumienia Zielonogórskiego.

– System eWuś jest wadliwy, bo powinien pokazywać tylko pacjentów nieubezpieczonych, a pokazuje również np. osoby na urlopach macierzyńskich czy na zasiłkach rehabilitacyjnych. Tacy pacjenci mają zaświadczenie, które obowiązuje tylko trzy miesiące. A przecież urlop może trwać dłużej i jego ciągłe odnawianie jest bardzo uciążliwe - dodaje.

Lekarze mają też zastrzeżenia do sposobu podpisywania e-zwolnień. – Jedną z propozycji jest podpisywanie ich za pośrednictwem systemu e-PUAP. Jest to jednak za mało sprawny system i uzyskanie informacji zwrotnej może trwać nawet kwadrans. A to byłoby dla nas bardzo uciążliwe – zaznacza Szafrańska-Kocuń. – Jeśli chodzi natomiast o podwyżki dla pielęgniarek zatrudnionych w POZ, to nadal nie została ustalona formuła ich wypłaty. A pielęgniarki zatrudnione w poradniach specjalistycznych czy szpitalach dostały już pierwszą cześć podwyżki w wysokości 400 zł.

Lubelski NFZ zakończył natomiast rozmowy dotyczące umów na 2016 r. w zakresie leczenia szpitalnego, a także w poradniach specjalistycznych, gabinetach stomatologicznych i rehabilitacyjnych. – Zabezpieczone są także świadczenia w placówkach leczenia psychiatrycznego, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz opieka paliatywna i hospicyjna – wylicza Bartoszek. – Na kontraktowanie świadczeń w 2016 r. lubelski NFZ przeznaczy ponad 3,7 mld zł.

Blisko 78 mln zł pójdzie na podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych w województwie lubelskim.

Czytaj więcej o: zdrowie szpital
Wieśniak
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Wieśniak
Wieśniak (24 grudnia 2015 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już tylko ortopeda może Ci pomóc, na leczenie głowy już za późno,
Rozwiń
Gość
Gość (23 grudnia 2015 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co za ku...a te kontrakty? Co za debil to wymyślił? Od października nie ma już zapisów do białych kitlów bo skończyły się kontrakty. A w pi.... u z tym systemem. Pani Premier rozwiązać NFZ i wziąć system z PRL lekarz nawet 30 grudnia przyjmował a słowo kontrakt nie wiedział co to jest i zarabiał niewiele więcej niż inny pracownik. A teraz ordynatorzy biorą sobie dyżury w święta, niedziele i za dyżur biorą 2000 zł . Rak i AIDS w najgorszej postaci.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!