piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Koniec toru Lublin przy Zemborzyckiej. Cena wywoławcza 10 mln zł

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Tor Lublin przy Zemborzyckiej (Jacek Świerczyński)
Tor Lublin przy Zemborzyckiej (Jacek Świerczyński)

PZMot pozbywa się toru kartingowego. Związek wystawił na przetarg prawo wieczystego użytkowania gruntu. Cenę wywoławczą ustalił na ponad 10 milionów złotych. Licytacja za niecałe dwa tygodnie.

Tor przy Zemborzyckiej budzi emocje, odkąd w jego pobliżu zaczęły powstawać bloki. Część lokatorów skarży się na dobiegający z toru hałas i żądają zaprzestania jazd. Z kolei fani sportów motorowych podkreślają, że tor był tu wcześniej, a winą za konflikt obarczają urzędników, którzy pozwolili na budowę osiedla. Ostatecznie, Polski Związek Motorowy skapitulował i postanowił pozbyć się toru.

– Skąd taka decyzja? Z miastem sądzę się za podwyższenie opłat za wieczyste użytkowanie gruntu i za ustalenie norm hałasu, a z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w sprawie kar za przekroczenie norm – wylicza Waldemar Czerniak, szef PZMot w Lublinie. – W Naczelnym Sądzie Administracyjnym jest skarga mieszkańców, którzy twierdzą, że tor użytkuję niezgodnie z przeznaczeniem i że mogą tu jeździć tylko gokarty. Sąsiedzi chcą likwidacji toru, a deweloperzy planują już budowę kolejnych bloków. Nie wiadomo też, czy w pobliżu nie powstanie hospicjum, co zaostrzyłoby normy hałasu.

PZMot wystawił na przetarg prawo wieczystego użytkowania gruntu, który należy do miasta. Licytacja odbędzie się 7 listopada. Jej zwycięzca będzie mógł skorzystać z przepisów pozwalających na przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności gruntu.

W przetargu jest zapis, że nabywca będzie musiał wydzierżawić tor związkowi co najmniej do końca września przyszłego roku w zamian za pokrycie wszelkich kosztów jego utrzymania.

– W 2012 r. kończy mi się homologacja toru kartingowego. Nowej, przy obecnym stanie nawierzchni, nie dostanę. Na asfalt musiałbym wydać 900 tys. zł, ale po co, skoro jest tak duży opór społeczny – mówi Czerniak.

Gdzie przeniosą się wyścigi – na razie nie wiadomo. Nowy tor może powstać w Jawidzu. Miasto ma tam działki po dawnym wysypisku śmieci, ale na nich mógłby powstać najwyżej tor motocrossowy. Drugi, asfaltowy tor dałoby się zbudować na sąsiednich, prywatnych, działkach. Ale zależy to od tego, czy właściciele zechcą sprzedać tę ziemię i czy mieszkańcy Jawidza zgodzą się na takie sąsiedztwo. Wójt gminy Spiczyn zapowiedział już, że zorganizuje konsultacje społeczne w tej sprawie. – Jeśli będę mieć czarno na białym, że jest zgoda mieszkańców, możemy rozmawiać o takiej inwestycji – dodaje Czerniak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
budowlaniec
mazi
domel
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

budowlaniec
budowlaniec (26 października 2011 o 15:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety nasze miasto jest znane z brutalnie zakończonych marzeń o czymkolwiek. Miał być aqua park, a powstanie hipermarket. Basen na Czechowie - powstaje market, tor dla fanów motoryzacji, a powstanie ...
Rozwiń
mazi
mazi (26 października 2011 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
brawo kiedy beda nowe bloki w tym miejscu a może lidla postawią dla okolicznych mieszkańców
Rozwiń
domel
domel (26 października 2011 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
te min 10 mln było potrzebne UM a Ci pieniacze ze wsi to im tylko na rękę poszli.
Mieszkańcy sąsiadujacych bloków bardzo Wam życzę długiej bardzo hałaśliwej budowy nowych bloków w miejscu toru..
Rozwiń
Sławek
Sławek (26 października 2011 o 13:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pieprzenie o Chopinie !!!!!!!! Czas może wykopać leśnych dziadków z PZM-otu ??
Rozwiń
Mieszkaniec Wrotkowa
Mieszkaniec Wrotkowa (26 października 2011 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie pieprz Pan Panie Czerniak - jesteście szkodnikami - cały PZM - nikt nie mógłby zażądać zamknięcia toru - miasto najwyżej musiałoby go przenieść na własny koszt. A "opór społeczny " to kilku pieniaczy niejasno zmotywowanych, podobno przez deweloperów. PZM chce spłacic długi za pieniądze z Toru zamiast działac statutowo!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!