sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Koniec sporu o graffiti. Minister kultury wymusił usunięcie

Dodano: 28 czerwca 2016, 20:14
Autor: drs

Po ponad dwóch latach zniknęło kontrowersyjne graffiti z kamienicy stojącej na rogu ul. 3 Maja i Cichej. Jego usunięcia domagał się miejski konserwator zabytków, a sprawa otarła się nawet o ministra kultury. To on ostatecznie wymusił usunięcie malunków.

Malowidło pojawiło się na początku 2014 roku i miało reklamować lokal gastronomiczny znajdujący się w suterenie budynku. Właściciel lokalu zabiegał w mieście o zgodę na umieszczenie graffiti. Projekty, które pokazywał nie zyskały akceptacji urzędników, którzy podpowiadali rozwiązania stosowane w innych miastach.

– Pokazywaliśmy wiele zdjęć – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Do porozumienia wówczas nie doszło, miasto nie zgodziło się na wykonanie graffiti, ale mimo to malowidło powstało i to inne niż to z projektów okazywanych urzędnikom. Miejskie służby konserwatorskie nakazały przywrócenie elewacji budynku do poprzedniego stanu stwierdzając, że graffiti nie jest należycie dostosowane do formy architektonicznej budynku.

Obrazy mimo to trzymały się długo, a Urzędowi Miasta skarżyli się na nie nawet... rodzice prowadzący dzieci do działającej w pobliżu poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Właściciel odwołał się od wydanej przez miasto decyzji. Sprawa zaszła aż do ministra kultury, który jest jednocześnie generalnym konserwatorem zabytków. I to on przesądził, że graffiti ma zostać usunięte.

Czytaj więcej o: Lublin Graffiti Cicha
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Tomasz
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 11:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jeśli mialoby byc ladne i coś sensownego wyrażające jestem za - ale byle gówno należy zlikwidowac a wlaścicielowi dołożyłbym kare
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
i bardzo dobrze, Kozioł posuwający "tekturowe" dziewczę musi zniknąć z naszych ulic !
Co? Trzeba być niezłym zboczuchem żeby mieć takie skojarzenia! Setki razy przechodziłam obok tego Graffiti i nigdy nie zobaczyłam w nim nic zdrożnego! Przecież ten koziołek stoi obok dziewczyny i nawet ma zasłonięte miejsca intymne listkiem! Fajne, kolorowe graffiti, nie widzę w nim nic gorszego niż w bajkach, które lecą teraz na cartoon network czy disney channel. Prędzej powinni się wziąć za tę fundację co stoi w centrum Lublina ze zdjęciami rozczłonkowanych zwłok, to jest dopiero horror takie rzeczy dzieciom pokazywać!
Rozwiń
Tomasz
Tomasz (29 czerwca 2016 o 08:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Aśka napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Najlepsze są skargi rodziców dzieci prowadzanych do poradni psychologiczno-pedagogicznej: wychowywać dzieci toto nie potrafi a do krytykowania graffiti aspiruje, Żałosne!
Czy uważa Pan/Pani, ze do poradni chodza dzieci "niewychowane"? Gratuluję Panu/Pani łatwości w stawianiu śmiałych teorii. Ale idąc za ciosem - proponuję Panu/Pani też poradę psychologa, bo nazywając rodziców "toto" pokazuje Pan/Pani swoją wyższość i niekwestionowane chamstwo. A przy okazji wyjaśnię Panu/Pani - moje dziecko było na testach w przychodni gdyż miało problem w kontaktach z ludźmi - lęk przed dorosłymi ludźmi po długotrwałym leczeniu szpitalnym. To też brak wychowania? Pytanie retoryczne.
Szkoda nerwów na tamtego krytykanta. Sam jest doskonałym dowodem na porażkę wychowawczą swoich rodziców. Strach pomyśleć, co wpaja swoim dzieciom...
Rozwiń
wstydzź się, hejterze
wstydzź się, hejterze (29 czerwca 2016 o 08:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Najlepsze są skargi rodziców dzieci prowadzanych do poradni psychologiczno-pedagogicznej: wychowywać dzieci toto nie potrafi a do krytykowania graffiti aspiruje, Żałosne!
Żalosny to jest Twój komentarz. Odpowiedzialny rodzic wie, kiedy konieczne jest korzystanie ze wsparcia z zewnątrz, dla dobra dziecka i całej rodziny. Tylko ktoś bez serca może traktować korzystanie z takich możliwości jako coś nagannego.
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I bardzo dobrze. Dość bylejakości i brzydactwa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!