środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Koniec z głośnymi koncertami na Starym Mieście?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 maja 2014, 17:47
Autor: Dominik Smaga

Czy głośne koncerty znikną ze Starego Miasta? Ratusz zastanawia się nad wprowadzeniem ograniczeń w natężeniu dźwięku. W taki sposób chroniony miałby być park kulturowy, za który jeszcze w tym roku może być uznane zabytkowe centrum naszego miasta

Park kulturowy to jedna z form ochrony zabytków dopuszczonych przez ustawę. O ustanowieniu takiego parku może zdecydować samorząd danej gminy, a w przypadku Lublina - Rada Miasta. Lubelski Ratusz już wiele miesięcy temu zapowiedział, że taka uchwała zapadnie.

W ten sposób miasto chce skutecznie walczyć z zalewem szpetnych reklam zalewających śródmieście. Ale obostrzeń może być więcej.

- Kiedy pojawi się park kulturowy nastąpi znaczne ograniczenie możliwości hałasowania na Rynku - stwierdza Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury.

O możliwych obostrzeniach poinformował podczas konferencji prasowej planowanego na lipiec festiwalu Inne Brzmienia, który z Rynku nie musi się wynosić, bo uchwała o parku kulturowym zapadnie najwcześniej pod koniec roku. - Park wymusi ograniczenie natężenia dźwięku do poziomu, który nie jest akceptowany przez wiele zespołów - dodaje Rzepecki.

Listę tego, co wolno w parku kulturowym i tego co będzie zabronione przygotują miejscy urzędnicy, zatwierdzą radni. Ostateczne propozycje nie są jeszcze gotowe. - Jesteśmy na etapie wypracowania sposobu korzystania z przestrzeni publicznej - mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. - Bierzemy pod uwagę to, że Stare Miasto sprawdza się w sytuacjach imprez, ale z drugiej strony trzeba brać pod uwagę to, że przestrzeń publiczna ma różnych użytkowników, w tym również mieszkańców. Dlatego należy rozważyć, jakie powinny być dopuszczalne natężenia dźwięku.

Mącik zastrzega, że imprezy nie zostaną całkowicie "wyrzucone” ze Starego Miasta. - Nie chodzi o to, żeby ich tam nie było. Rzecz w tym, żeby pogodzić ze sobą różne interesy. To wspólna przestrzeń i nie możemy ani anektować jej na takie wydarzenia, ani jej z nich wyłączać - dodaje.

Opóźniony start

Uchwała, o ile zostanie przyjęta, najprawdopodobniej nie od razu wejdzie w życie. Ratusz skłania się ku rozwiązaniu z Krakowa, gdzie wejście w życie uchwały zawieszono na rok, aby przedsiębiorcy z terenu parku kulturowego mogli dostosować się do nowych wymogów. Za opóźnieniem obowiązywania uchwały miasto ma jeszcze jeden argument: park kulturowy musi być objęty planem zagospodarowania terenu, a takiego planu śródmieście nie ma.

W rejonach nie objętych planem wszelkie pozwolenia na budowę wydaje się na podstawie warunków zabudowy, tzw. "wuzetek”. Sęk w tym, że w parku kulturowym takiej możliwości nie ma: jeśli nie ma planu, nie można wydawać "wuzetek”, a to oznaczałoby zamrożenie jakichkolwiek budów i przebudów w centrum.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin Stare Miasto koncerty
mecenas
emeryt z ikra ...
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mecenas
mecenas (20 maja 2014 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A jak Pan Konserwator wyobraża sobie wprowadzenie takiego zapisu do uchwały Rady Miasta? Przecież już na wstępie, po zaskarżeniu, uchyli ją sąd administracyjny. Ustawa mówi wprost (i potwierdza to orzecznictwo), że dopuszczalne są jedynie zakazy:
  1)   prowadzenia robót budowlanych oraz działalności przemysłowej,
rolniczej, hodowlanej, handlowej lub usługowej;
   2)   zmiany sposobu korzystania z zabytków nieruchomych;
   3)   umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych
znaków niezwiązanych z ochroną parku kulturowego, z wyjątkiem znaków
drogowych i znaków związanych z ochroną porządku i bezpieczeństwa
publicznego, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1;
   4)   składowania lub magazynowania odpadów.

Rozwiń
emeryt z ikra ...
emeryt z ikra ... (14 maja 2014 o 23:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie mam wiele do powiedzenia, ale osobiscie poszedlbym zdecydowanie dalej i od godz. 18.15 w ogole zamknal Stare Miasto dla wszelkiej aktywnosci. Po co ludzie maja sie bawic, korzystac z urokliwych zakatkow, jesli ten czas z duzo wiekszym pozytkiem spedzic mozna w Kosciele!!!!! Na spotkaniach polglowkow z PiS, albo jakiejs innej partii zrzeszajacej sfrustrowana geriatrie....

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!