poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Konkurs na Podzamcze: 120 tys. wygrali architekci z Gliwic

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 stycznia 2012, 16:45
Autor: DOMINIK SMAGA

Zwycięski projekt zakłada, że al. Tysiąclecia zostanie przykryta płytą. Miasto nie musi realizować t
Zwycięski projekt zakłada, że al. Tysiąclecia zostanie przykryta płytą. Miasto nie musi realizować t

Architekci z Gliwic wygrali ogłoszony przez władze Lublina konkurs na koncepcję przebudowy Podzamcza. Wykorzystując tę pracę miasto ma w rok przygotować plan zagospodarowania terenu, a później szukać inwestora. Jakakolwiek budowa mogłaby się tu zacząć w 2015 r.

Od dziś w Trybunale Koronnym na Starym Mieście można oglądać 45 koncepcji, z których sąd konkursowy wybrał te zwycięskie. Pierwsze miejsce zdobyła gliwicka pracownia PA Nova SA. Dostanie za to 120 tys. zł.

– Ta praca dobrze domyka przestrzeń pl. Zamkowego – podkreśla Lech Kłosiewicz, przewodniczący sądu.

Co ciekawe, w koncepcji nie ma słowa o dworcu przesiadkowym PKS. Architekci zakładają przykrycie części al. Tysiąclecia płytą, na której byłyby nowe budynki. Jest to jednak mało realne, by Lublin się na to zdecydował ze względu na koszty.

– Mamy jeszcze ważniejsze priorytety, jak tunel pod al. Racławickimi i wiadukt nad Głęboką. I to je będziemy w pierwszej kolejności realizować – wyjaśnia Stanisław Kalinowski, zastępca prezydenta.

– Pierwsza koncepcja sprawia najlepsze wrażenie. To głównie na niej będziemy bazować, tworząc plan zagospodarowania. Co nie oznacza, że nie będziemy korzystać z innych, nagrodzonych prac – zapowiada Małgorzata Żurkowska z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta.

Drugie miejsce (80 tys. zł) zdobyła lubelska pracownia ARCHIM Studio. Na ich planszach jest więcej szczegółów: kładka widokowa nad ul. Ruską, pl. Trzech Kultur na terenie PKS z zabytkową studnią jako centralnym punktem czy przystanki przesiadkowe PKS przeniesione na ul. Ruską.

W parterach nowych budynków planowanych wzdłuż al. Tysiąclecia pojawiają się podcienia, a za al. Unii Lubelskiej – Planetarium. Z pl. Zamkowego przechodzilibyśmy przejściem podziemnym pod dwupasmówką, targ ma zostać zlokalizowany na parterach budynków po północnej stronie Ruskiej i jest… całodobowy.

Pl. Zamkowy jest zamknięty dla ruchu, architekci zaplanowali też dwupoziomowy parking podziemny między ul. Ruską, Nadstawną, Targową i ul. Nowy Plac Targowy.

Trzecie miejsce (40 tys. zł) zdobyli lubelscy architekci Jerzy Korszeń i Mariusz Plewa. Pod pl. Zamkowym przewidzieli podziemny parking, dworzec przesiadkowy widzą w miejscu dzisiejszego Transpedu, al. Tysiąclecia byłaby wpuszczona częściowo pod ziemię, obok powstałaby kładka dla pieszych.

Wyróżnienie (20 tys. zł) otrzymała warszawska pracownia SWECO Architekci.

Co miasto zrobi dalej? – W 2013 r. powinniśmy mieć uchwalony plan zagospodarowania, wtedy będziemy szukać inwestora dla tego terenu – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Inwestorzy będą zainteresowani o tyle, o ile ocenią, że komercyjna funkcja Podzamcza pozwoli na zwrot poniesionych nakładów – dodaje. Problemem może być też struktura własnościowa gruntów: są tu działki miejskie, państwowe, prywatne oraz należące do PKS i LSS Społem.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lubliniak
Piotrek
Lublinianin
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lubliniak
lubliniak (31 stycznia 2012 o 07:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wydano 260tys zł za bajki za marzenia. za fikcje która nigdy nie zostanie zrealizowana gratulujemy gospodarności. teraz to jak najwyższy czas na wypłacenie sobie premii albo 14tek. krew sie gotuje . a ja wokół bloku od 6 lat nie mam normalnego chodnika.
teraz czekamy na konkurs nt: "pierwsza wycieczka władz lublina na marsie" , albo " miasto drapaczy chmur w świdniku"

widze łatwo wydaje sie nie swoje pieniążki. szkoda ze nikt nie ponosi odpowiedzialności za niegospodarność
Rozwiń
Piotrek
Piotrek (30 stycznia 2012 o 22:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
120 tysięcy za co???za "założenie" które i tak trafi do śmietnika?głupiego tunelu nie potrafili wykopać pod al. Racławickimi a tu kladka nad al. Tysiąclecia wielkości przejazdu pod Starym Miastem w Warszawie..pogratulują sobie tumany, rozdadzą publiczne pieniążki i niech mieszkańcy się łudzą pare lat:)
Rozwiń
Lublinianin
Lublinianin (30 stycznia 2012 o 20:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie jest RZEKA?
Rozwiń
Daniel Zamojski
Daniel Zamojski (30 stycznia 2012 o 20:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miejsce pierwsze - zawiera podstawowe błędy jakie można byłom popełnić w tym temacie.
1. Nie rozwiązano problemu rzeki w mieście. Czechówkę należy odkopać i połączyć ją z zabudową śródmiejską. Udostepnić ją ludziom. Zrobić zejścia, kaskady, bulwar połączony w jakiś sposób z miejską zabudową.
2. Efkciarskie rozwiązanie na połączenie cześci miasta rozdzielonych trasą W-Z jest niemożliwy do wprowadzenia w tym terenie (wiele czynników i uwarunkowań formalno prawnych oraz ekonomicznych).
Należało zastosować lekkie i ażurowe pomosty i kładki. Da się to zrobić funkcjonalnie, efektownie i skutecznie.

Miejsce drugie - szkoda wogóle pisać. Wstyd i hańba dla Lublina. Chciałbym ten projekt wymazać z pamięci.tffu
Rozwiń
lenka
lenka (30 stycznia 2012 o 20:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żenada, jak przeprowadzić przyjezdnych z dworca autobusowego, żeby nie oglądali tego syfu i tych majtek obwieszających dworzec???? Ludzie, takiego gnoju nie ma w żadnym mieście w Polsce.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!