niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Konkurs na Podzamcze: Chętnych coraz więcej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 września 2011, 21:14
Autor: Dominik Smaga

Autor najlepszej pracy dostanie 120 tys. zł, za drugie miejsce przysługuje 80 tys. zł, za trzecie 40
Autor najlepszej pracy dostanie 120 tys. zł, za drugie miejsce przysługuje 80 tys. zł, za trzecie 40

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się ogłoszony przez miasto konkurs na plan zagospodarowania Podzamcza. Architekci mogą się zgłaszać jeszcze tylko do czwartku. Na nagrody miasto przeznaczyło w sumie 260 tys. zł.

Jak powinno się zmienić zaniedbane od lat Podzamcze? Miasto liczy na pomysły architektów. Sąd konkursowy ma wybrać najlepszą z prac, a miejscy urbaniści będą mogli ją wykorzystać przy tworzeniu planu zagospodarowania tej części miasta.

Konkurs ogłoszono na początku sierpnia. – Wnioski o dopuszczenie do postępowania złożyło dotąd 29 pracowni – przekazał nam wczoraj po południu Karol Kieliszek z Biura Prasowego w Urzędzie Miasta.

Architekci mogą się zgłaszać tylko do połowy września.

– Spodziewamy się, że zgłoszeń będzie dużo – prognozuje Krzysztof Żuk, prezydent miasta. – Już na etapie przygotowywania konkursu zainteresowanie było bardzo duże – dodaje.

Uczestnicy konkursu będą musieli trzymać się wytycznych z Ratusza. Jakich?

Podzamcze ma być zarazem wielofunkcyjne i kameralne; powinno żyć całą dobę. W jego obrębie potrzeba miejsca spotkań, spacerów i wydarzeń kulturalnych. Oraz punktów informacyjnych i toalet, ławek, śmietników i postojów taksówek.

Zniknąć ma za to dworzec. Pozostaną tylko dwa perony przesiadkowe, w sumie na 6 do 8 autobusów. Jest też sugestia odkrycia płynącej kanałem Czechówki, wyeksponowania dawnego przebiegu ul. Ruskiej i nieistniejącej już ul. Szerokiej. Wyeksponowane mają być widoki na Zamek, Stare Miasto oraz wzgórza Czwartek i Grodzisko.

Urbaniści Ratusza wymagają też uzupełnienia kwartałowej zabudowy ulic i sugerują stworzenie północnej pierzei pl. Singera.

Budynki miałyby mieć różną wysokość: do 20 m między Lubartowską a Szkolną i przy pl. Singera, w południowo-wschodniej części 11 m, a w północno-wschodniej tylko 6 m. Ratusz dopuszcza też wykorzystanie dachów części budynków na tarasy, ogródki kawiarniane i miejsca wystaw. Pozwala także na pozostawienie budynku społemowskiego Bazaru. Drobniejszy handel ma być uporządkowany, a ten "koszyczkowy” może trafić do stref czasowego handlu.

Nie ma za to mowy o poszerzaniu lub zwężaniu al. Tysiąclecia. Magistrat dopuszcza tylko zmianę jej poziomu, czyli schowanie jej w zagłębieniu lub tunelu.

– Na wnioski od pracowni czekamy do czwartku, do godz. 13 – mówi Kieliszek. Później nastąpi formalna ocena pracowni architektonicznych. Te, które spełnią wymogi, będą mogły zabrać się do pracy.

Na opracowanie projektu architekci dostaną czas do 16 grudnia. Zwycięską koncepcję poznamy 26 stycznia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
moje imie
Sahim And Kali
romuald123
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

moje imie
moje imie (18 listopada 2011 o 12:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='londoner' timestamp='1315560102' post='529835']
ten przesiadkowy to sie zrobi glowny z czasem a schowanie drogi w tunelu to rewelacyjny pomysl
[/quote]

ten pomysł jest nie tylko rewelacyjny. Jest konieczny, by to w ogóle miało sens. Jeśli chcieć nawiązać do przedwojennej Szerokiej, to nie ma innego wyjścia.
Rozwiń
Sahim And Kali
Sahim And Kali (12 września 2011 o 13:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może wreszcie uporządkuje się ten kawałek miasta. Bo na razie to strach tam chodzić. Brudno, podejrzane persony, nieprzyjemnie. Inna sprawa, że dworzec PKS powinien być zaraz przy dworcu PKP. Tak to jest zorganizowane w większości miast Polski i jest to rozwiązanie jak najbardziej wygodne. A tak jak jest teraz ewentualną przesiadkę z PKP do PKS można sobie wybić z głowy - no, chyba że ktoś lubi się z bagażami tłoczyć przez całe centrum w zapchanych i spóźniających się autobusach MPK.

Bazar też do likwidacji - tego typu nieeleganckie przybytki powinny być usytuowane na obrzeżach miasta, aby nie kuły w oczy odwiedzających centrum miasta turystów.
Rozwiń
romuald123
romuald123 (12 września 2011 o 12:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Konkurs konkursem a ja jestem ciekaw kiedy taki plan zostanie ogłoszony. Bo jak widać na [url="http://planyzagospodarowania.pl/miejscowosci/lubelskie/lublin"]planach zagospodarowania Lublina[/url] to coś nie wiele tych planów widać.
Rozwiń
kami
kami (10 września 2011 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='m.ak.s' timestamp='1315559855' post='529828']
Gdy zniknie dworzec i bazar, moze się nagle okazać że nie będzie komu korzystać z tych uroków nowego podzamcza. Bo przecież nie ma tam nic, co mogłoby przyciągnąć mieszkańców. Dzieki temu że jest dworzec i targ, cała okolica tętni życiem. Zabiorą autobusy to z nowych ogródków będą korzystać jedynie miejscowi menele.
[/quote]

tak bo zlikwidują i bazar i dworzec i pozostawią pusty plac tak że nie będzie co tram oglądać. czytaj ze zrozumieniem, w artykule zostało napisane, że mają być tam nowe obiekty ale chyba nie ma co dyskutować z człowiekiem który dojeżdża ze wsi na dworzec żeby udać się na bazar.
Rozwiń
novelka
novelka (10 września 2011 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jeśli chcemy żeby nasze miasto wyglądało na miasto europejskie, takie przedsięwzięcia są konieczne. Z której strony bazar jest ładny? jak mam patrzeć na novą żeby ujrzeć jej urok? Ani te obiekty nie są funkcjonalne ani nie są przystowowane i dopasowane architektonicznie do terenu w jakim się znajdują ( co może pasuję jedynie do obskurnego dworca ) takie obiekty mogą stać w małej mieścince a nie centrum miasta wojewódzkiego.
W większości miast, nie bez powodu dworce autobusowe lokalizuje się w okolicy dworców kolejowych tak aby zapewnić jak najlepsza komunikację. dlatego koniecznym jest przeniesienie dworca tak aby nie zajmował cennego terenu w ścisłym centrum miasta.
Omawiany obszar ma duży potencjał ale wymaga sporej przebudowy, tak aby mieszkańcy mogli z niego korzystać o każdej porze bo obecnie nie da się przejść tamtędy wieczorną porą, nie wspominając już o nocy aby nie poczuć strachu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!