poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Konserwator zabytków chce wyrzucić z centrum Lublina szpetne szyldy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 maja 2010, 21:00

Miejski konserwator zabytków chce walczyć ze szpetnymi szyldami w śródmieściu. Przygotował projekt, który ogranicza reklamowy chaos. Podobne rozwiązania wprowadzono w innych miastach.

W biurze konserwatora przygotowano rozporządzenie, które ma ograniczyć samowolę w umieszczaniu reklam w centrum miasta. Chodzi przede wszystkim o ulice Narutowicza, Świętoduską czy Krakowskie Przedmieście. Firmy wynajmujące pomieszczenia w miejskich budynkach musiałyby uzgodnić wielkość i formę szyldów z magistratem.

– Odpowiednie zapisy znalazłyby się w umowie najmu – tłumaczy Maciej Paschke, miejski konserwator zabytków. – Chodzi o to, by reklamy pasowały do otoczenia, nie zasłaniały ważnych elementów architektonicznych budynków. W umowie określona byłaby również ilość szyldów, jaką można zawiesić.

W walce ze szpetnymi reklamami wspomaga konserwatora Stowarzyszenie Forum Rozwoju Lublina. To m.in. jego członkowie zaproponowali zmiany w przepisach. – Są konieczne, choć same problemu nie rozwiążą – uważa Daniel Stelmasiewicz, rzecznik FRL. – Jest to jednak pierwszy krok do uporządkowania sytuacji. W tej chwili staramy się przekonać urzędników do wprowadzenia ograniczeń przy okazji planowanej przebudowy podzamcza. Jeśli się uda, będzie to pomocny precedens.

Projekt rozporządzenia trafił do ratuszowych prawników. Przewidywano, że będzie to jedynie formalność. Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w innych miastach, np. we Wrocławiu. – Doszły do mnie jednak informacje, że radcy prawni magistratu mają zastrzeżenia – przyznaje Maciej Paschke, miejski konserwator zabytków. – To prawda, że nowe przepisy nakładają pewne ograniczenia, ale przecież o to nam chodzi. Gmina jako właściciel nieruchomości ma pełne prawo do określania zasad wynajmu.

Niektórzy przedsiębiorcy nie czekają na przymusowe zmiany i sami montują estetyczne szyldy. Tak zrobił Marek Malec, właściciel sklepu metalowego przy ul. Kowalskiej. Otrzymał za to wyróżnienie od konserwatora zabytków.

– Elegancki szyld bardziej zwraca uwagę – mówi przedsiębiorca. – Kierowcy się oglądają, a turyści robią zdjęcia. Zapamiętują miejsce. To przekłada się na liczbę klientów. Poza tym, tanie świecidełka tylko szpecą otoczenie. Warto je wymieniać zwłaszcza w śródmieściu, gdzie mamy tyle zabytków.

O tym, czy nowe przepisy uda się wprowadzić w życie, dowiemy się w przyszłym tygodniu. Wtedy konserwator przystąpi do rozmów z ratuszowymi prawnikami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kari
farfał
~wyborca~
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kari
kari (21 maja 2014 o 23:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Al ten szyld ze zdjęcia jest akurat bardzo fajny i lubię na niego patrzec :)

Rozwiń
farfał
farfał (8 maja 2010 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobry kierunek !!!!! Miasto wygląda jak bazar gdzieś w Taszkiencie - niechlujnie zawalone paskudnymi tablicami i bilbordami!!!
Rozwiń
~wyborca~
~wyborca~ (6 maja 2010 o 14:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
crx napisał:
Wreszcie coś się dzieje w temacie.Polikwidować wszystkie sklepy, pub-y,restauracje!Przecież tam na Lubelszczyźnie wystarczą kartofle,słonina i bimber!

Wreszcie coś się dzieje w temacie.Polikwidować wszystkie sklepy, pub-y,restauracje!Przecież tam na Lubelszczyźnie wystarczą kartofle,słonina i bimber!

Za obecnych POlitycznych rządów w Lublinie, województwie oraz całej Polsce nic poza powyzszą perspektywą ludzi nie czeka. Reklamą mozna podobnie manipulować jak polityką. Proste Ogłupianie, ale wyjątkowo skuteczne. Wystarczy pooglądać (poczytać) reklamy i wiadomości w mediach. Prostaki w to uwierzą. W samym Lublinie juz nic nie trzeba niszczyc. Samo sie rozpadnie. Cukrownia, Odlewnia, Strefa wraz z "puszkami", światłowody, Uniwersytet Ukraiński, który będzie w Nałęczowie, AquaPark, którego też nie ma, a do Nałęczowa jednak inwestorzy przyszli, stadion w wiecznych planach i przeróbkach, a w Puławach już na ukończeniu. Nawet Sąd przenoszą do Świdnika. Miasto oddało tez własne udziały w MTL poznianiakom.
Rozwiń
crx
crx (6 maja 2010 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wreszcie coś się dzieje w temacie.Polikwidować wszystkie sklepy, pub-y,restauracje!Przecież tam na Lubelszczyźnie wystarczą kartofle,słonina i bimber!
Rozwiń
nik
nik (6 maja 2010 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nareszcie!! zróbcie coś z tym bałaganem reklamowym, bo lublin wiele traci przez ten "hałas optyczny"! jeszcze trzeba uporządkować namnażające się wszędzie bilbordy bo to zgroza jakaś - gdzie się nie spojrzy tam kilkanaście tablic powieszonych (najgorzej przy skrzyżowaniach!) ja nie wiem, czy ci ludzie nigdy za granicą nie byli - tam nie ma bilbordów! -i jakoś wszyscy żyją i miasta się lepiej prezentują dzięki temu..
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!