sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Konserwator zabytków: Czekamy na dobry projekt Pasażu Victoria

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2011, 19:51
Autor: (jsz)

Koncepcja Pasażu Victoria autorstwa Krzysztofa Ingardena
Koncepcja Pasażu Victoria autorstwa Krzysztofa Ingardena

Co dalej z Pasażem Victoria w Lublinie, który ma powstać w miejscu byłego pedetu? Rozmowa z Haliną Landecką, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Inwestor co najmniej raz prezentował swoją koncepcję lubelskim urbanistom. Jakie były jego okoliczności tego spotkania? Czy zapadły jakieś ustalenia?

Pan Krzysztof Ingarden (architekt – red.) oraz inwestor gościli osobiście w urzędzie konserwatorskim – spotkanie dotyczyło prezentacji dokonań autorskich i wstępnych pomysłów dotyczących projektowanej inwestycji lubelskiej. Przekazaliśmy wstępne informacje i materiały dot. historii miejsca i uwarunkowań lokalizacji.

Czy przed złożeniem przez firmę wniosku o decyzję o warunkach zabudowy, przedstawiciele WKZ prowadzili konsultacje z inwestorem?

Konserwator nie ma żadnych podstaw do prowadzenia "konsultacji” z inwestorami odnośnie nowych inwestycji i planów budowy przed wydaniem przez miasto warunków zabudowy. Warunki zabudowy ustalane są albo poprzez plan miejscowy, albo poprzez decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, którą przygotowuje Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Lublin. Na tym etapie konserwator był włączony w postępowanie.

Firma zwracała się z jednak z prośbami o konsultacje, by zaprezentować wstępną koncepcję Pasażu Victoria.

Spotkania inwestora z Wydziałem Architektury czy urbanistami, gdzie były przedstawiane prezentacje projektu odbywały się bez naszego udziału. Jednocześnie wraz z przedstawicielami mojego urzędu brałam udział w spotkaniu zorganizowanym w Urzędzie Miasta, na którym Miejska Komisja Urbanistyki i Architektury w poszerzonym składzie o lubelskich architektów, urbanistów i miejskiego konserwatora zabytków analizowała złożoną w WAiB koncepcję. Wnioski z tej ważnej merytorycznie dyskusji miały być pomocne dla ustalenia warunków zabudowy w decyzji przygotowywanej przez miasto.

Pełnomocnicy inwestora wielokrotnie kontaktowali się z urzędem konserwatorskim i bezpośrednio ze mną, korzystali z materiałów w archiwum. Były wspólne wizytacje kamienic , przedstawiciele CDI składali opracowane "zewnętrzne ekspertyzy”, zapoznawali się z analizami zgromadzonymi w archiwum konserwatorskim i ostatnio zamawianymi przez konserwatora . Kilkakrotnie na życzenie inwestora wydłużaliśmy czas wydania decyzji, aby umożliwić mu przesłanie dowodów i zapoznanie się z materiami. Mamy na to pisemne potwierdzenia.

Inwestor skarży się, że nie został dopuszczony do głosu...

O wszelkich działaniach konserwatora związanych z wpisem do rejestru zabytków właściciele nieruchomości byli informowani bezpośrednio i droga listową. Nie ma formalnej możliwości pominięcia ich w takim postępowaniu czy nie wzięcia pod uwagę przedstawianych dowodów.

Dlaczego przed opracowaniem finalne koncepcji Pasażu Victoria, zdecydowano w wpisie do rejestru zabytków kamienicy objętej inwestycją?

Inwestor przewidywał wyburzenie dwóch kamienic, co wynikało z przedłożonej miastu koncepcji, stąd zadecydowano o pełnym rozpoznaniu ich wartości. Kamienica przy Peowiaków 5 wzniesiona została w 1910 r. dla Nikodema Budnego według projektu lubelskiego architekta Bronisława Kochanowskiego. Projekt jest dostępny w Archiwum Państwowym w Lublinie i stąd można stwierdzić, że obiekt do dziś zachował się niemal bez zmian.

Kamienica tworzy jednolity stylowo, integralny zespół funkcjonalny i architektoniczny: budynek frontowy i budynek tylny połączony bocznymi skrzydłami, które został wzniesiony jednocześnie jako całość wspaniale powiązana komunikacyjnie wokół podwórza. Zachowały się świetne secesyjne detale architektoniczne, reprezentacyjne klatki schodowe, stylowa stolarka drzwiowa. Z powodu tych wartości uznaliśmy, że obiekt zasługuje na indywidualny wpis do rejestru i nie można dopuścić do jego wyburzenia.

Czy rzeczywiście blokuje to realizację planów CDI?

Nie oznacza to. że nie może być w nim zamierzona funkcja handlowa. Trzeba będzie jednak starać się zachować najważniejsze elementy struktury i wystroju. Przykłady z Krakowa, Wiednia, Paryża potwierdzają, że takie wnętrza są świetną oprawą dla markowych sklepów. Współczesne galerie mają podobny wystrój – tu włączona w program zabytkowa kamienica może być znakomitym wyróżnikiem.

Jak skomentowałaby Pani słowa prezesa CDI, który twierdzi, że "z uzasadnienia decyzji WKZ wynika, że w miejscu pedetu nie może być żadnej nowej inwestycji”?

Powstał dokument wydany przez WAiB UM – projekt decyzji o warunkach zabudowy, który został przez urząd konserwatorski zakwestionowany. Nie jest to jednak "odrzucenie” inwestycji lecz wskazanie jakie ważne ustalenia powinny być uwzględnione – właśnie zachowanie wartościowych kamienic, staranne określenie dopuszczalnej wysokości nowej zabudowy, jej ukształtowania w taki sposób by nie była dominującym elementem w tym ważnym i eksponowanym kwartale zabudowy.

Dopuszczenie wysokości 25 m (co odpowiada 8 kondygnacyjnemu wieżowcowi!) w obszarze od Kapucyńskiej do Kościuszki grozi katastrofą przestrzenną – gzyms kościoła kapucynów jest położony na wysokości 15.50 m, dach w najwyższym punkcie ma 21 m, teatr Osterwy ma około 17 m – podobnie jak fasada obecnej Galerii Centrum. Jak mocna będzie bryła Pasażu Victoria w tle klasztoru widać na wizualizacjach zawartych w koncepcji , choć oczywiście częściej przedstawiany jest "lepszy” widok z deptaka.

W naszym stanowisku nie ma słowa o tym, że "w miejscu pedetu nie może być żadnej inwestycji”. Nie zabieramy głosu w kwestii oceny czy pedet to "dobro kultury współczesnej” – to rozstrzygnięcie leży w gestii miasta. Nie może być to jednak narzucenie przez inwestora "jedynej słusznej” koncepcji projektowej.

Czy z punktu widzenia formalnego, akceptacja projektu decyzji o WZ była możliwa?

Kuriozalny jest fakt, że sam inwestor w rozmowie ze mną też potwierdził, że jego zdaniem warunki zawarte w decyzji opracowanej przez WAiB są nie do przyjęcia. Stąd w złożonym do Ministra Kultury zażaleniu nie kwestionuje naszego orzeczenia o odrzuceniu tak sformułowanych warunków zabudowy!

Zastrzeżenia budzą jakieś nasze sformułowania w uzasadnieniu – choć nie wiem jakie bo dotychczas nie zostały w żaden sposób sformułowane (zażalenie ma być uzupełnione). W chwili obecnej sprawa ulega więc przesunięciu – do czasu rozpatrzenia zażalenia przez Ministra Kultury. Szkoda, bo wydłuża to postępowanie i przygotowanie poprawionej decyzji o warunkach zabudowy trzeba odłożyć.

Czy jest pani gotowa spotkać się z inwestorem, by wspólnie wypracować nową wersję projektu?

Jak zawsze deklaruję współpracę na linii Wydział Architektury – urząd konserwatorski. w opracowaniu nowego dokumentu. Na razie nie mam możliwości spotykania się z inwestorem i dyskusji nad projektem, gdy nie są ustalone podstawowe, generalne uwarunkowania.

Możliwość dialogu inwestora z konserwatorem otworzy się, gdy w oparciu o prawomocną decyzję o warunkach zabudowy będzie przygotowywać koncepcje i projekty budowlane.

Biorąc pod uwagę znakomite dokonania twórcze architektów zatrudnionych do realizacji inwestycji jestem przekonana, że i dla Lublina powstanie świetny projekt.

Debata o Pasażu Victoria

W piątek opublikowaliśmy rozmowę z Tomaszem Chenczke, prezesem firmy Centrum Development & Investments. Spółka CDI planuje wyburzyć “popularny” pedet i postawić w jego miejscu nową galerię, Pasaż Victoria. Miasto przygotowało dla tej inwestycji projekt warunków zabudowy. Został on odrzucony przez konserwatora zabytków. Spór ma rozstrzygnąć Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prezes CDI zarzucił lubelskiej konserwator zabytków, że blokuje inwestycję. Według Tomasza Chenczke, Halina Landecka nie zgodziła się na negocjacje w sprawie Pasażu Victoria, przed przygotowaniem finalnego projektu. Stąd dzisiejszy spór i nieuniknione opóźnienie w budowie.

Według Haliny Landeckiej, ustalenie wytycznych konserwatorskich na wczesnym etapie projektowania było niemożliwe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
oczy szeroko otwarte
jon
oczy szeroko otwarte
(67) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

oczy szeroko otwarte
oczy szeroko otwarte (14 kwietnia 2011 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jon' timestamp='1302549630' post='463016']
brawo za wpis !
[/quote]


Bezczelne zagrania tego Inwestora obrażają inteligencję statystycznego gimnazjalisty.
Rozwiń
jon
jon (11 kwietnia 2011 o 21:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='oczy szeroko otwarte' timestamp='1302504994' post='462463']
[size="4"]Na cholerę nam w tym miejscu 25-metrowy blokhaus????!!!! Odnowić PEDET - zrobić perełkę i nie wpierdzielać się tu z kolejną krakowską mega-chałturą!!!
Na wizualizacja z lubeskiego projektu Placu Litewskiego (III miejsce!!!!! w pożal się Boże "konkursie")
widać jak na dłoni o co chodzi z tą zagrożona ekspozycją kościoła i klasztoru Kapucynów:
[/size]
http://lh3.ggpht.com/_Iepg8ICdxh0/TT7BFraGyKI/AAAAAAAAAGw/r7zBRRb3Wks/s0/kam14.jpg
http://lh3.ggpht.com/_Iepg8ICdxh0/TT7BcjOC-sI/AAAAAAAAAHc/UDFBRzRWSkA/s0/kam13.jpg
żródło:http://placlitewski.blogspot.com/
[/quote]
brawo za wpis !
Rozwiń
oczy szeroko otwarte
oczy szeroko otwarte (11 kwietnia 2011 o 19:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302539940' post='462865']
Ktoś jednak musiał cię wprowadzić w błąd. To będzie śliczny, subtelny pasaż handlowy, ładnie wkomponowany w okoliczną zabudowę, a nie jakiś 25m blokhaus (cokolwiek to jest). Myślę, że po prostu nie doczytałeś i stąd ta twoja nierozsądna pisanina. Ale wybaczamy.
[/quote]

[size="4"]W takim razie pani Konserwator już czeka z pieczątką.
Powodzenia![/size]
Rozwiń
Beret - Genetic Patriot
Beret - Genetic Patriot (11 kwietnia 2011 o 18:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='oczy szeroko otwarte' timestamp='1302532503' post='462797']
Czcionka to betka. Spróbuj zmiejszyć w realu a nie na wizualizacji 25 metrowy blokhaus
[/quote]

Ktoś jednak musiał cię wprowadzić w błąd. To będzie śliczny, subtelny pasaż handlowy, ładnie wkomponowany w okoliczną zabudowę, a nie jakiś 25m blokhaus (cokolwiek to jest). Myślę, że po prostu nie doczytałeś i stąd ta twoja nierozsądna pisanina. Ale wybaczamy.
Rozwiń
oczy szeroko otwarte
oczy szeroko otwarte (11 kwietnia 2011 o 16:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302523511' post='462729']
Na polityce i medycynie pewnie też się tak dobrze znasz, jak na architekturze. A czcionki nie potrafisz zmniejszyć. To jak to jest?
[/quote]

[size="4"]Czcionka to betka.
Można ją [/size][size="7"]zwiększać[/size] i [size="1"]zmniejszać[/size][size="4"] do woli i nikomu poza tobą to nie szkodzi.[/size]
[size="4"]Spróbuj zmiejszyć w realu a nie na wizualizacji 25 metrowy blokhaus
do wysokości trzypiętrowej kamienicy![/size]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (67)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!