niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Konserwatorzy o lubelskich odkryciach: Co wykopano spod miasta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 września 2011, 18:03

 (Wojtek Nieśpiałowski)
(Wojtek Nieśpiałowski)

– W najbliższych latach uda się odnowić spory fragment Starego Miasta – zapewniają konserwatorzy zabytków. Dziś dokładnie omówią znaleziska, na jakie natrafiono w czasie dotychczasowych remontów.

Specjalna sesja odbędzie się w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN. Zorganizowano ją z okazji jubileuszu 30-lecia działalności Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

To organizacja społeczna, która zrzesza nie tylko konserwatorów, ale i specjalistów różnych dziedzin związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego. W czasie sesji przedstawione zostaną wyniki badań prowadzonych na terenie Lublina.

– Dużo udało się zrobić, ale jeszcze więcej pozostało do wykonania – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Udało się odnowić np. plac po Farze i Teatr Stary. Kamienica przy ul. Grodzkiej 20 jest w trakcie renowacji.

Do listy tej listy konserwatorzy dopisują jeszcze kamienice: przy Rynku 7 i 8 oraz przy ul. Złotej 3, Bramę Grodzką i zabytki wzgórza zamkowego. W najbliższym czasie większość remontów będzie się koncentrowała właśnie wokół Bramy Grodzkiej i Teatru Starego.

– Dzięki temu uda się odnowić kolejny fragment Starego Miasta – dodaje Kopciowski. – Kamienica przy ul. Dominikańskiej 7 ma już jednego właściciela, który pracuje nad projektem budowlanym. Mam nadzieję, że prace rozpoczną się w przyszłym roku. Jest również realna szansa na remont gmachu przy ul. Archidiakońskiej 1. Przeprowadzono tam już niezbędne badania i właściciel przygotowuje projekt remontu.

Największą przeszkodą w renowacji kamienic jest nie tyle brak pieniędzy, co skomplikowane sprawy własności.

– Jeśli porównamy Lublin z Zamościem, to tam większość kamienic jest w rękach miasta – dodaje Kopciowski. – To znacznie ułatwia przeprowadzenie remontów. U nas wiele budynków ma nieuregulowany stan prawny lub wielu właścicieli. W takiej sytuacji trudno przeprowadzić jakiekolwiek inwestycje.

Przy okazji tych, które udaje się realizować, specjaliści trafiają na liczne znaleziska. Tak jest np. w przypadku kościoła pobrygidkowskiego.

Podczas dzisiejszej sesji badacze dokładnie omówią poczynione tam odkrycia. Przedstawią również wyniki badań konserwatorskich w gmachu Centrum Kultury przy ul. Peowiaków, oraz kamienicach przy ul. Grodzkiej, Archidiakońskiej i Rybnej.

Spotkanie w Bramie Grodzkiej rozpocznie się o godz. 13.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
elbertson
Mario
sed
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

elbertson
elbertson (29 września 2011 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy konserwator nadzorujący remont Kościoła powizytkowskiego na Gabriela Narutowicza nie ma sobie NIC do zarzucenia ?
Skuwając tynk z murów z niebywałą beztroską skuto go z kilkucentymetrowymi kawałkami cegły , szczególnie widoczne z lewego boku budowli /widoczne przez ogrodzenie / skuty tynk zawierał kawałki cegły - tak więc nie były to wczesniejsze odkucia .Beztroska poraża nie wyobrazam sobie osoby która waląc motem ot tak sobie niszczy 500 letnią cegłe , mało tego - centrum miasta , lubelska perełka historyczna , pełny nadzór konserwatorski - I CO ? Przechodzących zapraszam do obejrzenia tych prac , lica cegieł zostały wprost złupane . Drodzy państwo w NY przy wymianie zaprawy scian elewacyjnych raptem 50-60 letnich budynków robotnik tnacy cegły po prosu schodzi z roboty mimo że cegły te są nadal dostepne , że wymiana ich w sumie nie jest zbyt skomplikowana , że koszt cegły i jej wymiany nie jest zbyt wysoki . Patrząc na te złupane 500 letnie mury jedyne co mi przychodzi do głowy to niemieckie naloty z 1939 , bo od tamtej pory chyba NIKT wiekszych szkód w naszym miesie nie dokonał .Czy ktoś z Dziennika nie mógłby przyjrzec sie tej sprawie , obawiam sie że nie jest to jeszcze koniec robót na tym budynku a więcej Kosciołów wzniesionych przez Krzyżackich jeńców w Lublinie nie mamy .
Rozwiń
Mario
Mario (29 września 2011 o 09:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='sed' timestamp='1317278970' post='541616']
w sprawie zabytków: Czy konsertator zabytków zadzoruje remont Jesziwy na Lubartowskiej.
Bo z mojej obserwacji budynek został ocieplony zwykłym styropianem.
Czy wogóle moze w nim powstać hotel - jak to ma się do planu zagospodarowania przestrzennego w Lublinie
[/quote]

Budynek nie jest w rejestrze zabytków.
Rozwiń
sed
sed (29 września 2011 o 08:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w sprawie zabytków: Czy konsertator zabytków zadzoruje remont Jesziwy na Lubartowskiej.
Bo z mojej obserwacji budynek został ocieplony zwykłym styropianem.
Czy wogóle moze w nim powstać hotel - jak to ma się do planu zagospodarowania przestrzennego w Lublinie
Rozwiń
zcio
zcio (29 września 2011 o 08:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
normalnie super godzina! Nie można byłoby zrobić tego w sobotę/niedziele kiedy ludzie nie muszą iść do pracy i też chętnie by posłuchali?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!