środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Kontrowersje na KUL. Kurator w katedrze europosła Mirosława Piotrowskiego

Dodano: 3 grudnia 2015, 18:13

KUL
KUL

Rada Wydziału Nauk Humanistycznych KUL wyznaczyła kuratora dla katedry kierowanej przez europosła Mirosława Piotrowskiego. – To kamuflaż, by pozbawić mnie funkcji kierownika i zlikwidować katedrę, w której prowadzone są niewygodne dla niektórych badania – twierdzi prof. Piotrowski

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Decyzja zapadła na środowym posiedzeniu Rady Wydziału Nauk Humanistycznych. Kuratorem został prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. Taki krok był planowany już wcześniej. Był nawet inny kandydat do objęcia tej funkcji, ale wskutek sprzeciwu prof. Piotrowskiego sprawa nie została rozpatrzona na poprzedniej radzie, na początku listopada.

Powodem wyznaczenia kuratora był fakt, że prof. Piotrowski w związku ze sprawowaniem mandatu europosła od 18 lutego 2013 roku jest na urlopie bezpłatnym.

– Takie rozwiązanie to nic nowego. Tam, gdzie przez co najmniej trzy miesiące nie ma kierownika, jest powoływany kurator. Chodzi o to, żeby zapewnić katedrze normalne funkcjonowanie – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL, powołując się na obowiązujące przepisy. – Osoba nieobecna na uczelni nie jest w stanie realizować obowiązków kierownika. To oczywiste – dodaje.

Prof. Piotrowski ocenia to inaczej. – To tylko kamuflaż do tego, by pozbawić mnie funkcji kierownika i zamknąć katedrę. Jak mnie poinformowano, może to nastąpić, gdy przez dwa lata będzie nią kierował kurator – twierdzi europoseł. Według niego powodem powołania kuratora mogą być badania prowadzone w jego katedrze. – Mogą one być niewygodne dla niektórych osób. Chodzi o inwigilację przez SB członków „Solidarności”, ale też pracowników i studentów KUL.

– Nie jest prawdą, że po upływie dwóch lat od ustanowienia kuratora katedra może zostać zlikwidowana. Może to nastąpić, gdy przez taki okres nie będzie w niej zatrudniona co najmniej jedna osoba posiadająca tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego. Tej katedry to nie dotyczy – odpowiada Lidia Jaskuła i podkreśla, że powołanie kuratora nie oznacza odwołania kierownika. Dodaje także, że obecnie taka sytuacja ma miejsce na dziewięciu wydziałach.

Urlop prof. Piotrowskiego formalnie trwa do końca września przyszłego roku, ale jego kadencja w Parlamencie Europejskim kończy się w 2019 roku. Profesor nie chce mówić, czy będzie występował o przedłużenie urlopu bezpłatnego. – Ale w razie zaakceptowania decyzji o powołaniu kuratora przez rektora, nie wykluczam wystąpienia na formalną ścieżkę prawną –podsumowuje europoseł.

Prof. Mirosław Piotrowski
Prof. Mirosław Piotrowski
Czytaj więcej o: mirosław piotrowski
Gość
Gość
Gość
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 grudnia 2015 o 14:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
z tego Gołębiowskiego naukowiec jak z marchwi gwoźdź i niewątpliwie kierowanie taką katedrą to niezła gratka, zresztą jej przejęcie albo likwidacja to tylko kwestia czasu
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2015 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ta uczelnia idzie na dno i jeszcze sama sobie wiąże kamienie do nóg. Arogancja, niekompetencja i brak myślenia perspektywicznego które dotknęły wielu pracowników administracji każdego szczebla oraz części kadry naukowej nie wróżą dobrze na przyszłość...
Rozwiń
Gość
Gość (3 grudnia 2015 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja mam krótkie hasło podsumowujące tą sytuację: KURATORA NAD REKTORA!!!
Rozwiń
Gość
Gość (3 grudnia 2015 o 22:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Katedra działa sprawnie, Piotrowski nie pobiera pensji - zajmijcie się prawdziwymi problemami a nie szukajcie dziury w całym próbując odwrócić uwagę opinii publicznej od spraw ważnych!
Rozwiń
Gość
Gość (3 grudnia 2015 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gołębiowski kuratorem, facet jest dyrektorem Ins. Polonijnego siedzi w katedrze świata hiszpańskiego, na zajęciach jeśli oczywiście przyjdzie opowiada dyrdymały, habilitacja z negatywną recenzją, dorobek marny - czyż to nie wspaniały kandydat na szefa katedry historii najnowszej?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!