sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Kontrowersyjny biznes radnej PO

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 marca 2009, 19:19

Radna wojewódzka jest udziałowcem spółki, która obsługuje samorządowy szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Mimo, że prawo zakazuje radnym robienia interesów z jednostkami samorządowymi.

Chodzi o spółkę In-Pak, która zajmuje się żywieniem pacjentów szpitala. Radna Platformy Obywatelskiej Marzena Świnarska prowadziła ją wraz z mężem. Zrezygnowała z kierowania firmą po wyborach, kiedy opisaliśmy jej biznesową działalność. Przekształciła In-Pak w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z ówczesnych deklaracji radnej wynikało, że firmę przejęły jej córki. Obie mają łącznie 10 procent udziałów. Reszta - jak wynika z sądowych rejestrów - pozostaje w rękach Marzeny Świnarskiej.

Radna nie chce rozmawiać na ten temat i zapewnia, że nie ma z In-Pakiem nic wspólnego. Dziennikarzy odsyła do firmowego prawnika.

- Pani Świnarska podpisała umowę za szpitalem zanim została radną. Obecna sytuacja jest legalna. Samo posiadanie udziałów nie koliduje z prawem, bo udziałowiec nie ma prawa reprezentowanai spółki - twierdzi Tomasz Furgał, radca prawny In-Paku. - Takie uprawnienia posiada tylko prezes zarządu.

Formalnie przedsiębiorstwem kieruje jednoosobowo prezes Lidia Janczara. Mimo wielu prób nie udało nam się z nią porozmawiać.

Na rozmowę z radną Świnarską szykuje się natomiast Jacek Czerniak, przewodniczący Sejmiku Województwa.

- Od tego zacznę, potem zasięgnę opinii radców prawnych - mówi Czerniak. - Jeśli doszło do konfliktu interesów i złamania przepisów, radna będzie musiała wybrać między biznesem a działalnością samorządową.

Ustawa o samorządzie województwa mówi jasno, że radny nie może robić interesów z jednostkami samorządowymi (art. 24.1). Szpital przy al. Kraśnickiej do takich się zalicza.

- Działalność gospodarcza to generalnie sfera prywatna. Każdy ma do tego prawo - mówi Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa, przewodniczący klubu radnych PO w Sejmiku. - Nie znam dokładnie tej sprawy, ale zapoznam się z nią. W tej chwili nie mogę stwierdzić, czy doszło do naruszenia przepisów.

Kontrowersje budzą też rozliczenia między szpitalem a In-Pakiem.

Szpital ma wobec firmy spore długi. W grudniu dostał od samorządu województwa 8 mln zł pożyczki na spłatę najpilniejszych zobowiązań. Część pieniędzy trafiła do firmy Marzeny Świnarskiej. Szpital zapewnia, że środki były dzielone sprawiedliwie. Fakt, że właścicielka jest radną nie miał żadnego wpływu na kolejność wypłat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~SYLWESTER~
dociekliwy paltformers
KK
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~SYLWESTER~
~SYLWESTER~ (5 czerwca 2010 o 05:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JEZELI JEST TO MOZLIWE, TO PROSZE DOKLADNIEJ WYTLUMACZYC GDZIE TKWI PROBLEM ?
OSOBISCIE WIDZE TYLKO JEDEN PROBLEM, ZE JEST CZLONKIEM ANTYPOLSKIEGO UGRUPOWANIA "PO" !.
ALE LADNA DZIEWCZYNA DO RATUSZA MOZE KANDYDOWAC !.
Rozwiń
dociekliwy paltformers
dociekliwy paltformers (26 marca 2009 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
miło, że pan podpisujący się Jacek Szydłowski odpowiedział mi ale ja oczekuje odpowiedzi od kogoś z szefostwa gazety i pytam juz trzeci raz. Nawet jeśli to pan odpowiedział to pan ten artykuł napisał i nie oczekuje informacji od pana. nadal mnie mam odpowiedzi na to dośc ważne pytanie dotyczące ewentualnych pana koneksji takich czy innych. A terasz to mogę tylko odpowiedziec za Korą i grupą Manam "serdecznie witam panie dziennikarzu".
Rozwiń
KK
KK (26 marca 2009 o 09:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NO POWIEDZIAŁ TEN OSZUST TUSK PRZECIEŻ ŻEBY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ (ODPOWIADAM OD RAZU OPONENTOM DLACZEGO OSZUST ,NIECH POSŁUCHAJĄ EXPOSE SEJMOWEGO PREMIERA)
Rozwiń
~tedy~
~tedy~ (26 marca 2009 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o co mieć pretensje, już pSawicka mówiła ze jak PO dojdzie do władzy to na zdrowiu polaków będze można duuuużo lodów ukręcić .Więc kręcą
Rozwiń
Jacek Szydłowski
Jacek Szydłowski (26 marca 2009 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dociekliwy platformiarz napisał:
Ponownie pytam czy redaktor Jacek Szydłowski autor tego "tropiącego" powiązania rodzinno-kapitałowe PO artykułu nie jest związany rodzinnie z Krzysztofem Szydłowskim byłym senatorem, jeśli nie szefem Socjaldemokracji Polskiej w Lublinie to jednym z jej liderów.


Podziwiam za 'dociekliwość', ale nie - nie jestem w żaden sposób powiązany z Krzysztofem Szydłowskim:)

Pozdrawiam

Jacek Szydłowski
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!