piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Kościół garnizonowy przy Al. Racławickich będzie remontowany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 sierpnia 2010, 20:39

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych świątyń w Lublinie – kościół garnizonowy przy Al. Racławickich – doczeka się remontu. Renowacja, która rozpocznie się po wakacjach, będzie największą od ponad
70 lat.

Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Lublinie, który zarządza budynkiem kościoła, ogłosił przetarg na wykonanie prac remontowych. Chodzi głównie o elewację.

Stare tynki doczekają się naprawy, odpadające fragmenty zostaną zastąpione nowymi, a stara farba będzie zeskrobana. W jej miejsce pojawi się nowa, utrzymana w dotychczasowej tonacji. Nadal dominujący będzie kolor piaskowy, a pasy na filarach i zdobienia będą białe. Remontu doczekają się też okna i drzwi świątyni. A schody wejściowe do kościoła zostaną wyrównane i pokryte terakotą.

Razem z renowację kościoła RZI planuje remont pobliskiej plebanii. Tam do wymiany jest m.in. stolarka okienna i drzwiowa. Prace w obu budynkach mają się zakończyć w listopadzie.

Kościół garnizonowy został zbudowany w 1904 roku jako prawosławna cerkiew dla wojska i policji carskiej. W czasie I wojny światowej zamierzano tam urządzić kino albo zamienić budynek na łaźnię miejską. Ostatecznie, cerkiew dostosowano do potrzeb liturgii katolickiej i przeznaczono dla duszpasterstwa Wojska Polskiego.

W latach 1927–1932 przebudowano dach, zdjęto typowo cerkiewną cebulę z wieży, pobudowano trzy ołtarze, umieszczono figury św. Jerzego i św. Marcina, zainstalowano ambonę i chrzcielnicę, sprowadzono organy.

W 1976 roku bp Bolesław Pylak powołał przy kościele garnizonowym parafię cywilną, która funkcjonuje do dziś.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Aniela
Gość
Aniela
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Aniela
Aniela (24 sierpnia 2010 o 23:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja tylko mówię co widziałam i co wiem od samego proboszcza płk Bieńka, nie mam żadnych dowodów a tylko własną wiedzę potwierdzoną nazwiskami i wydarzeniami które się ze sobą łączą
Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2010 o 07:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość (10.8.2010)+ Aniela + Z Lublina => proszę o dalsze ciekawostki z życia 'parafii garnizonowej'
Śliwowica , ale taka prawdziwa, potrafi nie jeden język 'rozwiązać' i sprawę pomyślnie załatwić
Pani Izabela Sierakowska będzie ponownie kandydować na prezydenta Lublina - to dobrze wiedzieć, że jej mąż ma powiązania z kościolem katolickim.
Anielka - kontynuuj tę anielską publiczną spowiedż, co ...
Rozwiń
Aniela
Aniela (21 sierpnia 2010 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KILKA CIEKAWOSTEK Z ŻYCIA PARAFII GARNIZONOWEJ...
Nie wszyscy, a nawet bardzo mało osób wie, iż wspaniały podziemny garaż, mieszczący się przy kościele, wybudowany został nielegalnie. Dlaczego? A no to dlatego, iż ówczesny proboszcz, ks. Tadeusz (miłośnik góralskiej śliwowicy i wszelkiego innego rodzaju trunków, a także choleryk i egocentryk) nie dostał zezwolenia na jego budowę. Przyszedł mu wówczas do głowy pomysł, aby wybudować ten garaż jako schron, na co zezwolenie uzyskał.
Inną ciekawostką jest fakt, że materiały budowlane uzyskał po cenach hurtowych od męża posłanki Sierakowskiej, którego poznał przez ks. Kiełbasę z Niedrzwicy. W tym też celu, aby uzyskać wspomniane materiały, z butelką śliwowicy i mundurze galowym jeździł do p. Sierakowskiego.
Nie wiem jak jest teraz, ale poprzedni pasterz parafii garnizonowej w Lublinie na 100% z dofinansowania na odnowienie kościoła uszczknął by sobie niewielką sumkę na nowe auto, do których również miał słabość i dosyć często zmieniał będąc w Lublinie.
A co do pensji kapelanów wojskowych, to wikariusz w stopniu podporucznika w Lublinie, otrzymuje uposażenie majora, nie mówiąc już o skromnych datkach jakie suttannowi otrzymują od wiernych za swoje ciężkie posługi.
Reasumując, Wojsko Polskie jest POLSKIE, a nie katolickie, prawosławne czy protestanckie. A jeżeli księża chcą pełnić posługę wobec żołnierzy, to powinno mieć to miejsce w kościołach, a nie jednostkach wojskowych i kosztem pieniędzy podatników!
Rozwiń
Gość
Gość (11 sierpnia 2010 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może "wyremontować" też drzewa otaczające kościól
Niech te tujki stoją prosto - jak żolnierze
To praca dla spec-ogrodnika !
Rozwiń
Z Lublina
Z Lublina (10 sierpnia 2010 o 19:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy znajduący się obok Kościoła garaż podziemny tez będzie remontowany ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!