piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Kościół, MPK i uczelnia wzięły unijne pieniądze. Muszą się tłumaczyć

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 maja 2012, 20:26
Autor: Rafał Panas

MPK Lublin kupił 30 nowych trolejbusów. Trybunał ma wątpliwości co do przetargowych procedur<br />
 (Jace
MPK Lublin kupił 30 nowych trolejbusów. Trybunał ma wątpliwości co do przetargowych procedur
(Jace

MPK Lublin, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji i jeden z lubelskich kościołów znaleźli się na celowniku unijnych kontrolerów. Niewykluczone że, część milionowych dotacji będą musieli zwrócić.

Kontrolerom Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wpadły w oko trzy lubelskie inwestycje. Pierwsza, to zakup trolejbusów przez MPK Lublin.

Przewoźnik za ponad 60 mln zł (26 mln zł dołożyła Unia) kupił 30 solarisów trollino, które już jeżdżą po mieście. To połowa trolejbusowego taboru Lublina. Trybunał ma wątpliwości, co do procedur przetargowych.

– Obecnie jesteśmy na etapie wyjaśniania, odpowiadamy na pytania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego – mówi Weronika Opasiak, rzecznik MPK Lublin. – Ale nie ma mowy o kwestionowaniu przez ETO prawidłowości wydatkowania pieniędzy. To normalna kontrola – przekonuje.

Opasiak podkreśla, że podobne kontrole przetargów prowadził w przedsiębiorstwie Urząd Zamówień Publicznych i Urząd Kontroli Skarbowej. – Nie zgłaszały jakichkolwiek uwag – podkreśla rzecznik.

W przypadku Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie chodzi o wysokość dofinansowania na rozbudowę uczelni. Było to 9,6 mln zł z inwestycji wartej 12,8 mln zł. Według Trybunału, dofinansowanie powinno być niższe. Są podejrzenia, że szkole udzielono niedozwolonej pomocy publicznej.

– Spełniliśmy wszystkie warunki zgodnie z założeniami konkursu – mówi Teresa Bogacka, kanclerz WSEiI. – Nie można naszej uczelni traktować jako prywatnego przedsiębiorstwa. Działamy na tych samych zasadach, co uczelnie publiczne. Podmiotem prowadzącym naszą szkołę jest fundacja, czyli organizacja pozarządowa – tłumaczy.

Kontrolerom ETO nie spodobała się jeszcze jedna dotowana przez UE lubelska inwestycja. Pomieszczenia przeznaczone dla pielgrzymów kościół rektoralny św. Wojciecha przy ul. Podwale w Lublinie miał udostępniać komercyjnie. Na odnowienie zabytkowej świątyni i dawnych zabudowań szpitala św. Łazarza potrzebne było 3,1 mln zł. Unia dała 2,1 mln zł.

– Zapoznajemy się z pytaniami Trybunału w tej sprawie – ucina ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik lubelskiej kurii.

Marszałek województwa Krzysztof Hetman zapewnia, że jego urzędnicy, którzy dzielili pieniądze, nie zawiedli. – Wątpliwości dotyczą realizacji projektów – podkreśla. – Jeśli ETO nie uzna wyjaśnień beneficjentów, to będą musieli zwrócić część dotacji – mówi Hetman. I dodaje: – O ile do tego dojedzie, bo to jeszcze bardzo daleka droga. Poczekajmy aż kontrolerzy odniosą się do wyjaśnień.

Nie wiadomo, jakie dokładnie tłumaczenia dostali unijni kontrolerzy. – Nie możemy ich udostępnić, ponieważ ETO zastrzegło sobie poufność tych dokumentów. Ale ostateczne wyniki kontroli będą upublicznione – tłumaczy Beata Górka, rzecznik marszałka.

Dyskrecję zachowuje też Trybunał. – Proszę pytać o kontrolę w Urzędzie Marszałkowskim – odpisał nam Aidas Palubinskas, rzecznik prasowy ETO.

Kontrola potrwa prawdopodobnie do końca czerwca.

1,193 mld euro

Tyle pieniędzy zostanie w sumie rozdysponowanych w naszym województwie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Pieniądze na RPO wykłada Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. To m. in. dotacje dla przedsiębiorców, fundusze na zwiększenie atrakcyjności terenów inwestycyjnych, unowocześnianie transportu (z tej puli powstaje lotnisko pod Lublinem), na ekologiczne źródła energii czy rozwój turystyki i kultury.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ciekawy
Rubens
kaj
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ciekawy
ciekawy (24 maja 2012 o 15:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jesli komisja przejrzalaby dobrze inne projekty koscielne i cywilne, to za kary moznabyloby remtowac inne obiekty
ciekawe jest ze osoby w tym ksieza, ktorzy maja projekty lub zyja z tzw. celow harytatywnych woza sie brykami lepzymi niz zwykli ludzie, stad wniosek ze kreca lody
Rozwiń
Rubens
Rubens (24 maja 2012 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Im więcej kościół w Polsce jest dotowany przez państwo,tym w kraju jest większa nędza.


Celowe zagranie ze strony prominentów purpurowych.Historia nie raz dowiodła że człowiek biedny to taki głupszy.Głupszym lepiej rządzić i rozwijać własny prywatny interes.
Celowo nie użyłem słowa Kościół,bo kościół i współcześni biskupi coraz mniej mają ze sobą wspólnego.
Rozwiń
kaj
kaj (24 maja 2012 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Im więcej jest dotacji, darowizn tym więcej pieniędzy jest marnowane. Nie powinno być nic za darmo ze środków, które nie są twoje własne - prywatne. Ze środków urzędowych, czyli naszych wspólnych, tylko na kredyt, może być nisko oprocentowany.
Rozwiń
tacowy
tacowy (24 maja 2012 o 07:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Im więcej kościół w Polsce jest dotowany przez państwo,tym w kraju jest większa nędza.
Nie do pomyślenia jest,aby jakieś organizacje publiczne były dotowane z budżetu.CZłonkowie organizacji powinni sami utrzymywać swą organizację.Zarówno kościelną jak i partyjną
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!