środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Kościół pobrygidkowski: Znaleźli szczątki kobiety w ciąży

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lipca 2011, 19:58

Archeolodzy: Rafał Niedźwiadek (z lewej) i Bogumił Chruszczewski będą sprawdzać jak stare jest drewn
Archeolodzy: Rafał Niedźwiadek (z lewej) i Bogumił Chruszczewski będą sprawdzać jak stare jest drewn

Szczątki kobiety w ciąży oraz pozostałości dawnej budowli. To tylko niektóre znaleziska, na jakie trafili archeolodzy w kościele pobrygidkowskim. We wtorek otworzą następne krypty.

Pod posadzką centralnej części kościoła, badacze trafili na mury. Mogą to być pozostałości dawnego obiektu sakralnego, który stał w miejscu dzisiejszego kościoła. W murze jest przerwa, przypominająca niewielkie wejście. Tuż obok odkryto resztki drewnianego pala. Nie wiadomo, czy to fragment dawnych drzwi. Wczoraj przeprowadzono pierwsze badania znaleziska.

– Pal jest tak delikatny, że rozsypuje się nawet pod dotknięciu pędzlem – mówi Rafał Niedźwiadek, szef pracowni Archee, która bada kościół przy ul. Narutowicza. – Na razie wykonaliśmy jedynie makrofotografie. Pobieramy jeszcze próbki drewna, by dokładnie określić jego wiek.
Archeolodzy wywiercili w palu otwór, głębokości kilkunastu centymetrów. Zabieg przeprowadzono na tyle delikatnie, że znalezisko nie ucierpiało. Próbki trafiły do analizy.

Wejście w murze prowadziło do krypty, w której znaleziono pięć pochówków. Jeden z nich to szczątki kobiety w ciąży.

– W krypcie znaleźliśmy również monety z XV wieku – dodaje Niedźwiadek. – Po raz pierwszy więc mamy do czynienia ze średniowieczną materią. Do tej pory trafialiśmy na młodsze znaleziska. Wreszcie jednak dotarliśmy do eksponatów najbliższych fundacji świątyni. To jest najciekawsze.

Po remoncie, krypta w centralnej części kościoła zostania przeszklona, by mogli ją podziwiać zwiedzający. Dziś archeolodzy zamierzają dostać się do kolejnych krypt, bliżej prezbiterium. Dzięki badaniom georadarem wiadomo już, że są pochowane kolejne osoby. Na razie nie wiadomo ile.

Historia murowana
Za dwa tygodnie w kościele przy ul. Narutowicza pojawią się architekci. Mają dokładnie zbadać fragmenty murów, odkrytych pod posadzką świątyni. Dopiero wtedy przekonamy się, jaka była ich rzeczywista funkcja.

Ekipy remontowe zdążyły też skuć tynk z kościelnych murów. Odkryli w ten sposób średniowieczne cegły. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nie ma większych szans, byśmy mogli je podziwiać także po renowacji świątyni. Ściany znów ma przykryć tynk. Wszystko przez poprzednie remonty. Zniszczono wówczas lico starych cegieł, więc dziś nie nadają się do renowacji. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze jednak nie zapadła.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Tomasz
Św. Bogumiła
folkatka
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tomasz
Tomasz (26 lipca 2011 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ktoś się w końcu wkur...wi i będziesz odpowiadać za obrazę uczuć religijnych.
Rozwiń
Św. Bogumiła
Św. Bogumiła (26 lipca 2011 o 08:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color="#4B0082"]"MATKO NIEBIESKIEGO PANA ŚLICZNAŚ INO PO KOLANA..." czyli [color="#FF0000"]JAK[/color] (z)[color="#FF0000"]BAWI NAS KOŚCIÓŁ[/color]?:

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!

[color="#FF0000"]Jak Kościół kroczy Drogą [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIENIA[/color]?:

Szalejący ostatnioOjciec Rydzyk Tadeusz, a teraz Ks. Piot Natanek notorycznie pozbawiany zawodu przez Kur...iewną Brać może nasuwac pytanie:

- [color="#FF0000"]Dziwisz się Narodzie, że Kościół cię[/color](z)[color="#FF0000"]BAWI[/color]?

Bez żadnej zwłoki odkryte zwłoki w podziemiach Kościoła[color="#FF0000"] świadczą, że są to Zwłoki Zakonnicy [/color]- nycz dodać, nycz ująć!

Zatroskany[color="#FF0000"] Naród krocząc Drogą [/color](z[color="#FF0000"])Bawienia [/color]powinien umacniać się w wierze odmawiając "[color="#FF0000"]Wierzę w Jednego B(l)oga[/color]...";
"[color="#FF0000"]wierzęw B(l)oga Ojca Wszechmogącego[/color]..." i "[color="#FF0000"]ojcze nasz[/color], któryś jest w Niebie,
Święć się Imię Twoje.
bądź wola Twoja jako w Niebie tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj
I odpuść nam nasze winy Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom
I nie wódź nas na pokuszenie
[color="#FF0000"]Ale nas [/color](z)[color="#FF0000"]BAW[/color] ..."

Dla Ciekawskich:więcej info ukazuje się po wpisaniu w GOOGLE hasła:[color="#FF0000"] KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW[/color] - czytać należy Związkowe wpisy pod artykułami.

Trudno powstrzymać się od stwierdzenia, że Oni są ŻAŁOŚNI –[color="#FF0000"] Oni są Śmieszni!

Z wdzięczności za m. in. wymrożone dzieci w 1994 r.

Zostańcie z B(L)OGIEM [/color]

Rektorem ASC jest *************** ****************, tel. +** *** *** ***.www.********/********.***, e-mail ****************@*******.***

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW) [/color]
Rozwiń
folkatka
folkatka (25 lipca 2011 o 21:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Siemasz Bugi ) To fajnie że pracujesz w takim zacnym miejscu, pozdrowienia od starej kumpeli!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!