niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Kościół przy Krakowskim Przedmieściu zmieni kolor. Ruszyły prace

Dodano: 30 sierpnia 2017, 08:02
Autor: Dominik Smaga

Duża odmiana czeka fasadę kościoła kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Teraz jest szara, a niedługo będzie dwukolorowa... jak wiele lat temu. Wczoraj przy świątyni stanęło rusztowanie i... tysiące zdjęć z Krakowskiego Przedmieścia straciło aktualność.

Odnowiona fasada kościoła będzie znacznie ciemniejsza od tej, do której już przywykliśmy. Dominować ma kolor, który można próbować określić jako karminowy albo cynobrowy. Jasnokremowe będą natomiast pilastry i gzymsy, czyli – tłumacząc laikom – pionowe i poziome elementy.

Taką kolorystykę zatwierdził wojewódzki konserwator zabytków, który sprawuje pieczę nad kościołem i klasztorem wzniesionym w latach 1726-1733. Właśnie takie były pierwotne barwy świątyni, co było zgodne z ówczesnymi trendami.

Już niedługo fasada kościoła ma wyglądać prawie tak samo, jak w osiemnastym wieku. Prawie, bo wtedy nie znano jeszcze elektryczności, dzięki której, po przebudowie pl. Litewskiego, zabytkowa świątynia ma efektowną iluminację. Nowa fasada może szczególnie efektownie wyglądać od strony ul. Radziwiłłowskiej.

Prace przy elewacji powinny się zacząć już wkrótce. Wczoraj rano ciężarówka przywiozła rusztowanie, które w ciągu dnia rozstawiono przy fasadzie budynku.

Do kolorystycznej rewolucji dopłaci samorząd Lublina, który przyznał Klasztorowi Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów prawie 73 tys. zł dotacji do prac przy fasadzie od strony placu Litewskiego oraz przy klasztornym ogrodzeniu. Takie pieniądze zostały zarezerwowane w miejskiej kasie przez radnych, powinny pokryć niecałe 20 proc. kosztów.

Kapucyni dostaną miejskie fundusze dopiero jako refundację wykonanych prac, z którymi muszą się uporać w określonym terminie. – Dotacje rozliczamy do połowy grudnia – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Pieniądze zostaną wypłacone na podstawie faktur, po przedstawieniu protokołu wojewódzkiego konserwatora zabytków stwierdzającego, że prace wykonano zgodnie z decyzją.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 grudnia 2017 o 20:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam! Po odmalowaniu elewacji, w trójkątnej cześci muru od frontu, pod krzyżem pojawiło się OKO w Trójkącie- jak każdy zapewne wie, jest to symbol masonów, iluminatów itp. Kto na to wydał zgodę? Czyżby konserwator zabytków p. Hubert Mącik? Prześledziłam wiele starych zdjęć i na żądnym tego znaku nie było....Skoro odnowa elewacji miała odbywac się na wzór VXIII w. i XIX wiecznego wyglądu budowli skąd tak hańbiąca ozdoba??? Przyznam, że byłam w szoku gdy zobaczyłam budynek po zakończeniu remontu. Moim zdaniem jest to skandaliczne, kościół powinien być kościołem, miejscem obcowania z Bogiem i tylko Krzyż i święte obrazy i malowidła powinny go zdobić, a nie jakieś symbole satanistyczne. Będę tę sprawę badaćczy nie nastąpiło tu jakieś zafałszowanie i jak będzie trzeba nagłośnię to....
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2017 o 17:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to miło że w Polsce dba się o kościoły, szczególnie te zabytkowe. Nie to co we Francji!
Rozwiń
Gość
Gość (30 sierpnia 2017 o 18:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miasto wywala kilkadziesiąt tysięcy na pomalowanie kościoła, ale urzędnicy twierdzą, że nie mogą przemalować szpecącego całe miasto centrum onkologii...
Rozwiń
Gość
Gość (30 sierpnia 2017 o 17:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To Watykan im nie dofinansowuje ?
Rozwiń
Kolor
Kolor (30 sierpnia 2017 o 16:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomysł wydaje się ciekawy.Szkoda,że nie zamieszczono symulacji komputerowej (a z pewnością taka była robiona) wyglądu kościoła po nadaniu mu nowych barw.Zamieszczona akwarelka to trochę mało.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!