niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Kościoły odzyskują dawny blask

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2004, 20:34

Skryty dotąd na zboczu skarpy kościół pw. św. Anny efektownie pojawił się w panoramie Kazimierza Dolnego. To za sprawą nowej, biało-zielonkawej elewacji. Wkrótce ma tu powstać centrum sztuki sakralnej.

Zbudowany w 1670 r. przyszpitalny kościół długo pozostawał na uboczu. Ale to już przeszłość. Najpierw naprawiony został dach, później przyszła kolej na elewację. Prace, rozpoczęte w połowie lipca tego roku, przebiegały sprawnie. W połowie września zdjęto rusztowania. Wczoraj komisja konserwatorska pozytywnie oceniła jakość prac remontowych.
- Ten remont to ogromna zasługa ks. Tomasza Lewniewskiego, proboszcza kazimierskiej parafii - mówi Józef Miłosz, miłośnik sztuki i jeden z najbardziej znanych mieszkańców Kazimierza. - Dzięki współpracy z konserwatorem zabytków i zaangażowaniu parafian, w ostatniej chwili podjęto ratunek obiektu.
- Wnętrze jest skromne, stwarza jednak podniosły nastrój. Ma się wrażenie, że stąd jest najbliżej do Boga - mówi ks. Lewniewski. - Tu budowany jest Grób Pański, do którego odbywa się procesja z fary.
Dlatego zrodził się pomysł, aby w kościele św. Anny utworzyć centrum sztuki sakralnej i kontemplacji. - Znalazłyby się w nim np. przydrożne krzyże i kapliczki ginące z naszego pejzażu, jak i najnowsze projekty plastyków o tematyce sakralnej - snuje ks. Lewniewski.

- Kościoły to w znacznym stopniu wizytówka naszego miasta - mówią mieszkańcy Kazimierza. - To dobrze, że odzyskują swój dawny blask.
Remontowany jest także kazimierski klasztor Ojców Reformatów. Ale jego finał jest jeszcze odległy. Mimo to odnowione fragmenty architektury już cieszą turystów. Podobnie jak poddane renowacji zabytkowe obrazy. Natomiast w farze trwają dopiero prace dokumentacyjne. Poprzedzają one zakrojony na szeroką skalę remont, od więźby dachowej po skryte w podziemiach krypty. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.
Ale to nie jedyne zmiany w Kazimierzu. Wkrótce ruszy generalna przebudowa ul. Lubelskiej. Wymienione zostaną instalacje wodne i sanitarne i ułożona nowa granitowa kostka i chodnik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!