sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Kosmici się spóźnią

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 maja 2004, 20:31

W poniedziałek w Emilcinie miał stanąć pierwszy w Europie pomnik UFO. Jest gotowy, ale uroczystego odsłonięcia nie będzie. Fundatorzy mają nową wizję artystyczną i chcą zrobić zupełnie inny.

Pierwszy projekt zakładał, że w Emilcinie w pobliżu Opola Lubelskiego stanie "latający talerz” na wysięgniku. W 1978 roku tamtejszy rolnik miał spotkać w lesie kosmitów. Pomnik miał to wydarzenie upamiętniać. Zaplanowano, że kilkumetrowa konstrukcja będzie efektownie oświetlona. - Komuś mogło się to kojarzyć z lampą - przyznaje Robert Bernatowicz, prezes Fundacji Nautilius, która pomnik stawia i funduje.
Powstał więc nowy projekt. Tym razem ufoludka. - Kiedy już był gotowy, dotarły do nas nowe materiały przedstawiające obcych. I ten nasz był trochę niepodobny - przyznaje prezes Bernatowicz.
Podobny czy nie, ale jednak gotowy. - Nasz artysta miał nową wizję artystyczną. Tak nam się spodobała, że nie bacząc na koszty, chcemy ją zrealizować. Nowy pomnik będzie sześcianem. Czarnym, kilkudziesięciocentymetrowym, ustawionym na blachach lustrzanych. Blachy mają dać złudzenie, że sześcian wisi w powietrzu. Będzie też cokół z wyrytymi cytatami: Alberta Einsteina i Artura C. Clarka. Ten ostatni był autorem "Odysei kosmicznej 2001”. Pojawiający się w książce i filmie czarny monolit to inspiracja dla najnowszego pomysłu Fundacji Nautilius.
Fundacja miała problemy z najnowszym pomysłem. Najpierw nie mogła znaleźć blachy lustrzanej. Szukała w całej Polsce. Udało się. Blacha będzie pocięta laserem i spawana specjalną techniką. Ile to wszystko będzie kosztować? O tym prezes Bernatowicz woli nie mówić. - I tak już sporo wydaliśmy na poprzedni pomnik. Ale ten nowy jest po prostu piękny.
- I bardzo futurystyczny - dodaje Dariusz Wróbel, zastępca burmistrza Opola Lubelskiego. Urząd Miejski pomagał fundacji w znalezieniu miejsca na monument. - Jesteśmy przychylni idei pomnika i mamy nadzieję, że wreszcie stanie.
Tymczasem w poniedziałek, zamiast planowanego odsłonięcia, fundacja zaprasza wszystkich do kina "Opolanka” w Opolu Lubelskim. Tu, po raz pierwszy publicznie, zostanie przedstawiony nowy projekt. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to monument powstanie w ciągu miesiąca. A co z ufoludkiem? - To rzeźba - mówi Bernatowicz. - Chcemy ją gdzieś ustawić. Może w jakimś parku? Jest bardzo ciężka, ale spróbujemy ją przewieźć do Opola.

UFO w Emilcinie 10 maja 1978 roku

Jan Wolski, rolnik z Emilcina, pojechał do lasu. Według
jego relacji, spotkał tam statek kosmiczny i obcych, którzy go badali.
To najsłynniejszy w Polsce przypadek tak zwanego bliskiego spotkania III stopnia, czyli takiego, w którym człowiek miał zobaczyć z bliska przedstawicieli obcej cywilizacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!