czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Ponad 900 tys. zł wyniesie wymiana pracowników w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Od jutra zaczyna obowiązywać nowy statut urzędu, na mocy którego wszyscy dyrektorzy i ich zastępcy otrzymają wypowiedzenia z pracy.

SLD przed wyborami zapowiadało obniżenie kosztów administracji rządowej i zmniejszenie zatrudnienia. Wdrażany od jutra nowy statut Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego umożliwia całkowitą wymianę kadry kierowniczej. Według naszych obliczeń odprawy dla zwalnianych pracowników wyniosą ponad 900 tys. zł.
Krzysztof Daszyński, dyrektor generalny LUW, nie potwierdził, że odprawy dla byłych pracowników urzędu wyniosą dokładnie tyle. - Jeszcze tego nie liczyliśmy - mówi.
Skąd wzięliśmy taką kwotę? Dyrektor w urzędzie zarabia 5,6 tys. zł brutto. Zastępca - 4,2 tys. zł brutto. Średnia płaca wynosi 2,1 tys. zł. 12 dotychczasowych dyrektorów i zastępców dyrektora są pracownikami mianowanymi na podstawie ustawy o administracji rządowej. Przy zwolnieniu przysługuje im 3-miesięczne wypowiedzenie i pobory przez 6 miesięcy. Pozostałym, w zależności od stażu pracy, przysługują 3-miesięczne wypowiedzenia i odszkodowanie, które wynosi od jedno- do sześciomiesięcznych poborów. Odprawy są wypłacane z budżetu państwa.
Wojewoda Andrzej Kurowski nie chciał rozmawiać na temat zmian kadrowych. - Dopiero w poniedziałek - stwierdził.
Urzędnicy są rozgoryczeni. - Nowy statut jest wyłącznie przykrywką dla wręczenia wypowiedzeń - mówi jeden z nich. - Jeśli wypowiedzenie ma otrzymać dyrektor, który jest na tym stanowisku od 10 lat, to trudno w jego przypadku mówić o braku kompetencji.
- Wojewoda zna budżet i potrzeby kadrowe - uważa Lech Nikolski, szef gabinetu politycznego premiera. - Przez cztery miesiące mógł ocenić pracę, fachowość i kompetencje poszczególnych urzędników. Sądzę, że tymi kryteriami będzie się kierował wojewoda zatrudniając urzędników zgodnie z nowym statutem urzędu.
Poseł Grzegorz Kurczuk, lider wojewódzki SLD, nie chce komentować zmian personalnych w urzędzie. - Za sprawy kadrowe odpowiada wojewoda Andrzej Kurowski - mówi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!