piątek, 26 maja 2017 r.

Lublin

Kowalska znowu przejezdna


Po 11-miesięcznej przerwie kierowcy znowu mogą korzystać z ul. Kowalskiej. – Zrobiliśmy co mieliśmy zrobić i życie wraca do normy – mówią odpowiedzialni za inwestycję.

Wjazd w ul. Kowalską od ul. Lubartowskiej został zwężony. A po prawej stronie jezdni wydzielono zatokę na kilkanaście miejsc parkingowych. Zmieniła się też organizacja ruchu na Kowalskiej. Teraz ulica jest jednokierunkowa na całej długości, z wjazdem od ul. Lubartowskiej.
Kowalska była jedną z ulic przebudowywanych przy udziale pieniędzy z Unii Europejskiej.
– Praktycznie cały projekt jest już skończony – twierdzi Stanisław Gospodarek, menadżer kontraktu. – Do wykonania zostały jeszcze drobne roboty wzdłuż ulic: Jezuickiej, Gruella oraz schodach od Kowalskiej do placu Rybnego. No i jeszcze mur oporowy przy placu Katedralnym.
Wszystkie te prace miały być pierwotnie zakończone do 30 września. Przekroczenie terminu groziło utratą pieniędzy z UE. W sumie chodziło o prawie 10 mln zł. Ostatecznie jednak termin ukończenia robót został przesunięty na 31 maja.
– Ani przez chwilę nie było zagrożenia utraty wsparcia ze środków unijnych – zapewnia Tomasz Rakowski, rzecznik prezydenta Lublina. – Wydłużenie terminu zakończenia robót wiązało się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac archeologicznych oraz wyjątkowo niesprzyjającą pracom pogodą. Takie „niespodzianki” zawsze mogą się pojawić przy tego typu kontraktach.
– Roboty były trudne – przyznaje Gospodarek. – Ale na najbliższe dziesięciolecia mamy spokój w tym rejonie. Szkoda tylko, że wygląd Kowalskiej psują zaniedbane kamienice.

Zakres prac

Projekt „Renowacja Starego Miasta” obejmował wymianę infrastruktury podziemnej i nawierzchni na ulicach: Olejna, Szambelańska, Jezuicka, Dominikańska, Gruella, Królewska, Kowalska i Placu Rybnego oraz Narutowicza (od Okopowej do Bernardyńskiej wraz z placem Wolności). Wartość robót oszacowano na 3,4 mln euro, a dofinansowanie ze środków unijnych ma wynosić 2,25 mln euro.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

26-28 maja
komentarze (0)0
polubienia (0)0
25-05-2017

26-28 maja

Alarm 24