środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa: Tysiące zgłoszeń. Na co skarżymy się najczęściej?

Dodano: 2 kwietnia 2017, 20:04

Na mapie możemy wskazać miejsca, w których dokuczają nam amatorzy picia pod chmurką, wandale, czy kierowcy blokujący chodnik.
Na mapie możemy wskazać miejsca, w których dokuczają nam amatorzy picia pod chmurką, wandale, czy kierowcy blokujący chodnik. (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Tysiące zgłoszeń i policyjnych interwencji. Tak można podsumować pierwsze miesiące działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najczęściej skarżymy się na kierowców i osoby pijące alkohol „pod chmurką”

Mapa to interaktywne narzędzie dostępne na stronie każdej komendy policji. Wystarczy kilka kliknięć, by wskazać mundurowym miejsce, w którym powinni się pojawić. Nie chodzi o przypadki, wymagające natychmiastowej interwencji. Od tego jest numer 112.

Na mapie możemy natomiast wskazać miejsca, w których dokuczają nam amatorzy picia pod chmurką, wandale, czy kierowcy blokujący chodnik. 

Mapa działa od połowy września. Do piątku tylko w naszym regionie mundurowi dostali za jej pośrednictwem aż 11 tys. zgłoszeń. Zapewniają, że każde z nich jest dokładnie sprawdzane.

– Popularność mapy rośnie z miesiąca na miesiąc – mówi insp. Wojciech Czapla, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Mamy też coraz więcej potwierdzonych zgłoszeń. Na początku było ich niespełna 40 proc. Teraz to już połowa.

Większość spraw dotyczy ruchu drogowego. Około 3 tys. razy informowaliśmy policjantów o nieprawidłowym parkowaniu. Aż 2600 zgłoszeń dotyczyło przekraczania prędkości.  – Wiele z nich się potwierdziło. Niejednokrotnie policjanci za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h zatrzymywali kierowcom prawa jazdy – dodaje insp. Czapla. – Dzięki mapie dowiedzieliśmy się o nowych miejscach, w których występują takie zagrożenia.

Zgłoszenia dotyczące parkowania nie zawsze kończyły się mandatem. Jeśli problem w danym miejscu się powtarza, mundurowi kontaktują się z zarządcą drogi. – Czasami wystarczy zmienić organizację ruchu czy oznakowanie, żeby poprawić sytuację w danym miejscu – wyjaśnia insp. Czapla.
Około 2 tys. zgłoszeń dotyczyło picia alkoholu w miejscach publicznych. Policjanci spodziewają się, że w związku z coraz lepszą aurą, takich spraw będzie więcej.

Ze statystyk wynika, że 450 zgłoszeń wiązało się z przestępstwami narkotykowymi. Sprawdzanie takich sygnałów kończyło się czasem sporymi sukcesami. W okolicach Opola Lubelskiego policjanci zlikwidowali np. plantację marihuany liczącą ponad 100 krzaków.

Ponad 300 zgłoszeń dotyczyło miejsc, w których gromadzą się hałaśliwi, młodzi ludzie. Drugie tyle wiązało się z nieprawidłowym oznakowaniem. Ponad 200 razy zwracaliśmy uwagę na żebractwo. To ważne, bo proceder ten wiąże się czasami z handlem ludźmi. Pod koniec policyjnej listy znalazły się sprawy dotyczące znęcania się nad zwierzętami. Takich zgłoszeń było 49.

Najwięcej spraw dotyczy Lublina i okolic. Na kolejnych miejscach znalazły się powiaty: bialski, biłgorajski i kraśnicki. Tuż za nimi uplasowały się Chełm i Świdnik. Każde zgłoszenie policja sprawdza w ciągu kilku dni.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 kwietnia 2017 o 13:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajna sprawa ta mapa zagrożeń.Przez całą niedzielę na odcinku Mętów- Prawiedniki policja miała wielkie łowy. Mieszkańcy dziękują za to policjantom.Ich prace można określić jednym zdaniem: od 20 lat nie było tak cicho! Ryczących szlifierek i sqadów nie było. Auta jechały z przepisową prędkością. Który wyrywny ,to za chwilę stał i płakał.Policjanci często zmieniali miejsca. Także mruganie niewiele pomagało.Brakowało nieoznakowanego radiowozu , który łupiłby tych mrugających. Dobrze byłoby powtórzyć akcje na tygodniu od 6-8 i wieczorem.
Rozwiń
Gość
Gość (3 kwietnia 2017 o 08:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
oczywiscie po co dawac link do tej mapy????? ***s://mapy.geoportal.gov.pl/imaplite/kmzbpublic.html
Rozwiń
Gość
Gość (3 kwietnia 2017 o 08:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaa.. dzięki temu nasza dzielna policja stoi w sobotę rano na nieuczeszczanych drogach z radarem w krzakach bo ktoś zglosil zagrozenie. Brawo dzielna policja!
Rozwiń
Gość
Gość (3 kwietnia 2017 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podobnie w Białej Podlaskiej na ul. Aliny Fedorowicz i osiedlach, jest mnóstwo zgłoszeń o nieprawidłowo parkujących samochodach, a byłem świadkiem jak przejeżdżający patrol nie reaguje!!!!! Znak "Strefa zamieszkania" to nie tylko parkowanie we właściwych miejscach, ale głównie daje pierwszeństwo pieszym przed samochodowemu!!!! i może uratować wiele osób przed potrąceniem a szczególnie dzieci !!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (3 kwietnia 2017 o 07:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może lepiej w teren pieszo ruszyć , zamiast gapić się w monitory
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!