sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Krematorium jednak nie zadymi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2008, 19:14
Autor: Dominik Smaga

Ratusz nie zgodzi się na budowę spopielarni zwłok w sąsiedztwie byłego obozu zagłady na Majdanku.

Magistrat potwierdził wczoraj nasze nieoficjalne ustalenia. - Jestem za tym, żeby budować spopielarnie, ale nie w takich miejscach. To źle kojarzy się z kominem krematorium - mówi Adam Wasilewski, prezydent Lublina.

O zgodę na budowę takiego zakładu wystąpiła do Urzędu Miasta firma pogrzebowa "Styks”. Larum podniosły środowiska żydowskie. - Czy naprawdę tysiące Żydów z całego świata, którzy przybywają co roku do Lublina, mają oglądać dymiący komin krematorium? - dopytywał się Joseph Dakar, prezes Organizacji Żydów Lubelskich w Izraelu.

Magistrat najpierw tłumaczył, że nie ma podstaw, by odmówić wydania zgody na tę inwestycję. Później zmienił zdanie.

- Tu może być naruszony ważny interes społeczny. Uwzględnimy to przy wydawaniu decyzji - mówi Stanisław Fic, zastępca prezydenta miasta.

Urzędnicy znaleźli sposób na przyblokowanie budowy spopielarni. Chcą wykorzystać brak aktów wykonawczych do Ustawy o ochronie byłych obozów zagłady.
Ustawa mówi, że wokół obozu ustala się strefę ochronną, w której można wprowadzić np. zakaz budowy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Taką strefę powinno wyznaczyć ministerstwo w drodze rozporządzenia. Wniosek o jej określenie prezydent Lublina złożył w lutym ubiegłego roku.

"Do chwili obecnej (...) nie powstał ze strony ministerstwa odpowiedni akt wykonawczy, (...) nie posiadając konkretnych informacji w zakresie strefy ochronnej Majdanka, powstrzymamy się od wydawania decyzji na TAK w tej sprawie” - czytamy w projekcie pisma, które prawdopodobnie dziś trafi na biurko wojewody, która zażądała wyjaśnień od prezydenta.

Dla Dziennika: Marian Morris Wajsbrot,

prezes New Lubliner & Vicinity Society w Nowym Jorku

- To, że prezydent Lublina, być może także pod wpływem mego listu do niego, zdecydował, że na Majdanku nie będzie stawianych żadnych nowych kominów krematoryjnych jest dobrą wiadomością, na która czekali wszyscy Żydzi. Mój znajomy rabin, kiedy usłyszał o pierwotnym zamiarze "Styksu” i opinii Urzędu Miasta, że krematorium może stanąć na Majdanku, zaczął się modlić, aby Wszchmogący (Ha-Shem) pozwolił wrócić rozumowi do Lublina. Teraz pewnie się ucieszy ze skuteczności modlitwy.

Jak wiem Adam Wasilewski udaje się na początku marca do Izraela i łatwo sobie wyobrazić klimat tej wizyty z kominem krematoryjnym w tle.

Dla mnie Majdanek to bardzo osobiste miejsce. Tam została wymordowana niemal cała moja rodzina z ojcem Szoelem i mamą Syrką (choć co do niej nie ma pewności, bo są relacje, że zabito ją w Treblince) oraz 23 innymi członkami rodziny. To miejsce dla mnie święte.

Satysfakcja z decyzji prezydenta jest tym większa, że w Lublin niedawno bulwersował świat akcją wyprowadzania pomnika Holocaustu i zamiarem wystawiania rock-opery ‘Jesus Christ Superstar' na Majdanku. Chciałbym wierzyć, że moje ukochane miasto nigdy już nie będzie kojarzyło się światu z bezrozumnym antysemityzmem i obłudą w jego usprawiedliwianiu.

Wysłuchał: Waldemar Piasecki, Miami
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
nemo
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 lutego 2008 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Akurat rozumiem obawy Żydów tej kwestii. Spalarni ciał w tym miejscu nie powinno być. Choć z drugiej strony to dobre miejsce, bo blisko największego lubelskiego cmentarza.
Może dojdą do jakiegoś kompromisu i spalarnia stanie gdzieś niedaleko.
Bo spalarnia jest naprawdę potrzebna. Coraz więcej osób decyduje się na kremację, a najbliższe tego typu miejsce jest w Warszawie i bodaj Rzeszowie.
Rozwiń
nemo
nemo (20 lutego 2008 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To już przesada!!.. to już na Majdanku grilla nie można będzie zrobić.. bo dymi Kiedy wróci normalność?? To Majdanek ma być skansenem?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!