niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Krew potrzebna od zaraz. W wakacje zwykle jej brakuje

Dodano: 6 sierpnia 2015, 11:30

Rozmowa z lek. med. Małgorzatą Orzeł, kierownikiem Pracowni Nadzoru Transfuzjologicznego Działu Zapewnienia Jakości w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

• Której grupy krwi najbardziej brakuje?

– Zawsze w okresie wakacyjnym mamy mniejsze zapasy krwi szczególnie jeżeli chodzi o krew z czynnikiem Rh D –. Aktualnie najbardziej potrzebujemy dawców z grupą A RhD –, ale sytuacja ciągle się zmienia. Wszystko zależy od tego jakie jest zapotrzebowanie szpitali oraz ilu dawców i z jaką grupą krwi zgłosi się do nas danego dnia. Może się więc okazać, że za chwilę będziemy bardziej potrzebować krwi innej grupy. Na naszej stronie (www.rckik.lublin.pl) na bieżąco aktualizujemy takie informacje.

• Każdy może zostać dawcą?

– Każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat. Musi być wypoczęty, wyspany, po lekkim posiłku. Dwa dni wcześniej nie powinno się pić alkoholu. Jeśli przyjmowaliśmy jakieś leki, koniecznie trzeba poinformować o tym lekarza w centrum krwiodawstwa. Nie jest wskazany wysiłek fizyczny np. trening czy długa podróż jako kierowca. Powinno się odpoczywać przynajmniej 12 godzin.

Za jednym razem pobiera się 450 ml. Dawca dostaje osiem czekolad jako posiłek regeneracyjny i może skorzystać z wolnego dnia w pracy. Od ręki wydajemy legitymację honorowego krwiodawcy, a po kilku dniach dawca może zgłosić się do nas po tzw. krewkartę i wpis grupy krwi do legitymacji.

• Do czego potrzebna jest krewkarta?

– To dokument, na podstawie którego lekarz może zamówić krew konkretnej grupy dla pacjenta, np. przy wypadku. Warto więc nosić ją ze sobą. W niektórych sytuacjach może nawet uratować życie.

• Kiedy można oddać krew?

– W siedzibie RCKiK w Lublinie przy ul. I Armii Wojska Polskiego 8 od poniedziałku do soboty w godz. 7.30-14 oraz we wtorki i czwartki w godz. 7.30-18. Poza tym przy okazji akcji terenowych. W nagłych przypadkach wysyłamy SMS-y lub dzwonimy do dawców, którzy są w naszej bazie. W takich przypadkach odzew jest zawsze pozytywny.

Zostań dawcą, odbierz nagrody

Do końca września trwa konkurs dla krwiodawców. Na 52 osoby, które dwukrotnie oddały krew i ułożyły najlepsze hasła promujące honorowe krwiodawstwo czekają nagrody, m.in. tablety.

W sierpniu i wrześniu w RCKiK dawcy będą mogli także odebrać kupony rabatowe na podręczniki i inne książki z jednej z internetowych księgarni.

Czytaj więcej o: krewkarta Małgorzata Orzeł
Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
oddawałam w lato w krwiobusach BAHK. polecam
Rozwiń
Gość
Gość (7 sierpnia 2015 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w ten weekend (8-9.08.2015) mozna oddawać krew na mazurach - mragowo (RCKIK) oraz Olsztyn (BAHK)- zachecamy
Rozwiń
Gość
Gość (6 sierpnia 2015 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeżeli chorzy płacą za każde lekarstwo ,to niech będzie odpłatne oddawanie krwi.Wtedy jej nie będzie brakować.Nie może być tak,że płacimy za wszystkie produkty farmacji,a najdroższy lek jest za darmo.Jest to zwykłe naciąganie.!!!

też jestem za, za wszystko trzeba płacić, no ale  kosztem chorych pieniądze zostają dla tych na górze, 

Rozwiń
Gość
Gość (6 sierpnia 2015 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem dawcą krwi od wielu lat. Chciałam ostatnio oddać krew, ale pani doktor "odrzuciła"mnie z banalnego powodu. Odniosłam wrażenie,że ta krew nie jest im aż tak niezbędna.
Rozwiń
Gość
Gość (6 sierpnia 2015 o 12:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli chorzy płacą za każde lekarstwo ,to niech będzie odpłatne oddawanie krwi.Wtedy jej nie będzie brakować.Nie może być tak,że płacimy za wszystkie produkty farmacji,a najdroższy lek jest za darmo.Jest to zwykłe naciąganie.!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!