sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Krewkarta może uratować życie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lutego 2007, 19:05

W nowym dowodzie osobistym nie ma miejsca na wpis o grupie krwi. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w tzw. krewkartę.

Tylko że to dodatkowy wydatek.

Karta kosztuje od 11 do 30 złotych, w zależności od placówki, która ją wydaje. Ale wcześniej trzeba dwukrotnie zbadać krew, by oznaczyć jej grupę. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie wycenia taką usługę na 230 zł. Taniej jest w prywatnych przychodniach, np. w Lux-Medzie badania kosztują tylko 90 zł.
Na takim dokumencie, obok imienia, nazwiska, daty urodzenia i pesel, umieszczona jest grupa krwi jej właściciela oraz logo placówki, która ją wydała wraz z datą badań. Jest ważna tylko z dowodem tożsamości. - Może okazać się bezcenna, jeżeli natychmiast potrzebujemy pomocy lekarskiej - uważa Grażyna Zajączkowska, kierownik działu immunologii transfuzjologicznej w RCKiK. - Na przykład, gdy ulegniemy wypadkowi drogowemu.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz jego oddziały w ubiegłym roku wydały około 3600 krewkart, głównie krwiodawcom. - My nie płacimy za badania ani wydanie karty - tłumaczy Paweł Brzozowiec, student Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, który oddał już ponad 3,5 litra krwi. - Gdybym musiał zapłacić, na pewno bym się nie zdecydował. To za drogo dla studenta.
Elżbieta Teleżnikow krewkarty nie ma zamiaru wyrabiać. - Grupę krwi miałam w starym dowodzie. To dlaczego nie mogą jej przepisać na taką kartę - dziwi się. - Przecież w ciągu tych kilku lat nikt krwi mi nie wymienił.
- Teraz badamy nie tylko grupę, ale i przeciwciała, a te szczególnie u kobiet mogą się zmieniać - wyjaśnia Teresa Lesiecka, kierownik pracowni serologii grup krwi w oddziale chełmskim RCKiK. - Jeżeli jednak ktoś miał już wpisaną grupę do starego dowodu, wystarczy tylko jedno badanie.
Trzeba pamiętać, by o krewkartę ubiegać się tam, gdzie badania były wykonywane. - Żebyśmy mogli ją wydać, przynajmniej jedno badanie musi być zrobione u nas - dodaje kierownik Zajączkowska. W Lux-Medzie honorują także oznaczenia wykonane w innych pracowniach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!