poniedziałek, 29 maja 2017 r.

Lublin

Pod Kraśnikiem rolnik zginął spadając z drabiny. Ośmioletnia dziewczynka straciła palce w szczękach sekatora. Nadeszły żniwa, kiedy w gospodarstwach dochodzi do licznych wypadków.

W tym roku na terenie byłego „małego” województwa lubelskiego przy pracy zginęło dwóch rolników. W ubiegłym roku 13. Łącznie w br. wydarzyło się 855 wypadków, w ub. roku było ich prawie 2,3 tys. To jednak wcale nie oznacza, że poprawiło się bezpieczeństwo. – Liczba wypadków w pierwszym półroczu jest znacznie mniejsza niż w drugim – mówi Sławomir Struski, kierownik wydziału zasiłków prewencji i rehabilitacji Oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie. – Dopiero teraz rozpoczynają się prace, przy których najczęściej dochodzi do wypadków.
Pierwsze wypadkowe zgłoszenia wpływają do KRUS wraz z rozpoczęciem wiosennych prac. Potem są sianokosy i żniwa, kiedy dochodzą również pochwycenia przez ruchome części maszyn, obcięcia palców itp. Jesienią przyczyną wypadków są poślizgnięcia i wciągnięcie przez obracające się elementy maszyn.
Co roku kilkadziesiąt ofiar prac w rolnictwie to dzieci. W Klinice Chirurgii i Traumatologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie leży 10-letni Kamil spod Lubartowa, który pomagał rodzicom przy pracach polowych. – Opróżniali szambo – mówi prof. Jerzy Osemlak, kierownik kliniki. – Przelali jego zawartość do półtonowej beczki. Załadowali na przyczepę, którą traktor ciągnął na pole celem nawożenia. Podczas transportu beczka przewróciła się i przygniotła chłopca. Ma połamaną miednicę i uraz brzucha. Czeka na operację. Uczulam rodziców, aby pilnowali dzieci i nie dopuszczali ich do poważnych zadań.
W klinice leżeli też 11-letni Adrian, któremu maszyna zmiażdżyła rękę; 12-letni Piotr, któremu siewnik poszarpał dłoń; 4-letnia Sylwia, której sieczkarnia zmiażdżyła palce prawej rączki; 11-letni Dariusz, który siedział na traktorze, kierowanym przez jego starszego kolegę.
– Aby uniknąć wypadków trzeba ograniczyć pośpiech, awarie usuwać przy pomocy fachowców albo w czyjejś asyście – radzi S. Struski. – Ubranie powinno przylegać do ciała, bo luźne koszule mogą być łatwo pochwycone przez ruchome części maszyn. Należy też dobrze przykręcić osłony.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!