niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Krwiodawcy świętują: Niektórzy oddali już 100 litrów krwi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 czerwca 2012, 16:37

– Krwi nie można kupić za żadne pieniądze – mówi Robert Bukowski (z lewej). – To najcenniejszy lek –
– Krwi nie można kupić za żadne pieniądze – mówi Robert Bukowski (z lewej). – To najcenniejszy lek –

W czwartek krwiodawcy mieli swoje święto. – Oddaję krew od 1987 roku. Po raz pierwszy, gdy potrzebowała jej córka mojej koleżanki z pracy. Od tamtej pory robię to regularnie – mówi Jerzy Drąg, który na swoim koncie ma już ponad 47 litrów.

Zwykle krwiodawcy nie wiedzą, komu pomagają. – Dawca nie zna biorcy, a biorca nie zna dawcy – mówi Robert Radkowski, wiceprezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy MPK Lublin, który oddał już 52 litry.

– Robię to z potrzeby ratowania czyjegoś życia, bo krwi nie da się wyprodukować i nie można jej niczym zastąpić – tłumaczy Drąg. Dla wielu to rodzinna tradycja. – Zbliża się 80 litrów. Po raz pierwszy do centrum krwiodawstwa przyprowadził mnie tato – wspomina Robert Bukowski, prezes klubu przy MPK Lublin. – Miał 70 litrów na koncie, więc już go przegoniłem.

Wszyscy podkreślają, że oddawanie krwi, nic nie kosztuje i nie boli. – Jedyny lęk, jaki można odczuwać, to chyba przed igłą – mówi Radkowski. – Nie ma mowy o żadnym zakażeniu. Wszystko jest sterylne, czyste i bezpieczne.

– Same plusy. Raz, że człowiek jest częściej badany przez lekarza, więc ma aktualne wiadomości na temat swojego zdrowia. Dwa, że krew się regeneruje, więc organizm ma większe siły obronne – mówi Zygmunt Barszczewski, który w ciągu 50 lat oddał 104 litry.

Krew oddają również młodzi ludzie. – Organizujemy akcje cyklicznie, co trzy miesiące – mówi Joanna Kowalczyk, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie. – W każdej uczestniczy ok. 100 osób. Ciekawe, że młodzi ludzie często mówią, że chcą oddać krew, bo mogą w ten sposób pomóc osobie, której nigdy nawet nie poznają.

Ilu jest dawców w Lublinie? – Tysiące – odpowiada Alicja Dunin z Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK w Lublinie. – Potrzeby są zabezpieczone – mówi Andrzej Ratuszniak, przewodniczący Lubelskiej Okręgowej Rady Honorowego Krwiodawstwa. – Trudności pojawiają się w wakacje. Wtedy z Lublina wyjeżdża część młodzieży.

Dawcą może zostać prawie każdy. Warunki są proste. – Krew może oddawać każdy zdrowy człowiek, który chce się nią podzielić, ma przynajmniej 18 lat i nie więcej niż 65 – mówi Ratuszniak.

Chcesz oddać krew?

Zgłoś się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, ul. l Armii WP 8, tel. 81 532 62 75 lub do jednego z oddziałów: w Kraśniku, Lubartowie, Puławach, Białej Podlaskiej, Chełmie, Włodawie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim i w Łukowie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Janusz
a
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Janusz
Janusz (22 września 2012 o 17:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W 1999 roku po 31 latach przestałem oddawać krew. Do tego czasu nazbierało się tego 139 litrów, z czego udokumentowane mam 120 (reszta :zaginęła wraz z likwidac ja starej dokumentacji a ja zagubiłem legitymacje wydane w latach 60 i 70. Mam jednak potwierdzone 119480 ml.
Rozwiń
a
a (14 czerwca 2012 o 20:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[left]Coś tu jest nie tak napisaliście, że krew może oddać osoba w wieku od 18 do 65 lat, a 65-18=47 wychodzi na to, że człowiek może oddawać krew najwięcej przez 47 lat to jakim cudem ten Pan oddawał przez 50 lat: "który w ciągu 50 lat oddał 104 litry." ?[/left]
Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2012 o 18:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
inni biedniejsi za darmo pomagają potrzebującym a góra myśli tylko jak tu odebrać "przysłowiową kromkę chleba" tym na dole i zadbać o siebie i swoje rodziny już na kilka pokoleń, tak jak to zrobił były przywódca solidarność z lat 80, jemu z tą gromadką dzieci owszem dobrze, ale nie nam, oszukał nas bo mieliśmy być drugą Japonią
Rozwiń
Killer
Killer (14 czerwca 2012 o 17:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pozdrowienia i gratulacje dla Pana Roberta. Naprawdę człowiek z klasą i na poziomie. Gratuluje !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!