Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 listopada 2016 r.
16:47

Krzysztof Żuk na celowniku. Prezydent może stracić stanowisko. "Nie pozwolę się zastraszyć"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
426 209 A A
Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta i prezydent Krzysztof Żuk na niedzielnej konferencji prasowej, fot. Wojciech Nieśpiałowski
Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta i prezydent Krzysztof Żuk na niedzielnej konferencji prasowej, fot. Wojciech Nieśpiałowski

To sterowany politycznie atak – tak prezydent Lublina ocenia odwołanie od uniewinniającego go orzeczenia w sprawie wynajmu nieistniejących biur. Żuk, który teoretycznie może nawet stracić stanowisko, ma kolejny kłopot, bo CBA twierdzi, że złamał ustawę antykorupcyjną

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do problemów z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym prezydent przyznał się sam na zwołanej na niedzielę konferencji prasowej. W protokole trwającej od lutego kontroli CBA miało zapisać, że Krzysztof Żuk złamał prawo łącząc stanowisko prezydenta z członkowstwem w radzie nadzorczej PZU Życie (od stycznia 2014 do lutego 2016 r.).

– Do spółki zostałem powołany przez ministra Skarbu Państwa – mówi prezydent, który odmówił podpisania protokołu. Twierdzi, że CBA nawet nie zapoznało się z korzystnymi dla niego opiniami wybitnych prawników. – Jakie działania podejmie dalej CBA? Nie wiem – stwierdza Żuk.

Nie jest to jedyny kłopot prezydenta. Pozbawienie go stanowiska jest jedną z możliwych kar w postępowaniu dotyczącym wynajęcia przez miasto biur w nieistniejącym budynku przy Wieniawskiej 15. Gmach stawia firma Orion, z którą w 2014 r. miasto zawarło umowę najmu zakwestionowaną przez Urząd Zamówień Publicznych, a potem Krajową Izbę Odwoławczą.

 

Sonda: Czy prezydent Krzysztof Żuk powinien stracić stanowisko?

Liczba głosów: 954
68.45%
Nie
27.15%
Tak
4.4%
Trudno powiedzieć

Instytucje te uznały, że umowa była zleceniem przez miasto robót budowlanych bez koniecznego przetargu. Sprawą zajął się rzecznik dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Lublinie. Jako oskarżyciel żądał nagany dla Żuka i sekretarza miasta, Andrzeja Wojewódzkiego, który podpisał umowę.

Ale wrześniowe orzeczenie brzmiało „niewinni”. Regionalna komisja orzekająca przyznała samorządowcom rację, że wynajęcia budynku dopiero mającego powstać nie zabraniało w 2014 r. polskie prawo, a jedynie unijna dyrektywa przepisana do polskiej ustawy dopiero latem 2016 r.

Po korzystnym dla Żuka orzeczeniu oskarżycielka twierdziła, że raczej się nie odwoła. Ale dziesięć dni później została odsunięta od sprawy przez wiceministra finansów, który zmienił oskarżyciela na rzecznika dyscypliny finansów publicznych przy Międzyresortowej Komisji Orzekającej przy ministerstwie finansów, nie podając uzasadnienia. Miał prawo. – Nie udało mi się znaleźć żadnego podobnego przypadku w przeszłości – mówi Żuk.

– Dlaczego odbiera się sprawę oskarżycielowi, który mówi publicznie, że raczej nie będzie wnosić odwołania? – pyta Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta, który murem stoi za prezydentem: – Ręce precz od Krzysztofa Żuka.

Nowa oskarżycielka złożyła odwołanie, w którym twierdzi, że miasto powinno zastosować unijną dyrektywę. Z tym Żuk się nie zgadza. – W Polsce obowiązuje polskie prawo, a nie dyrektywy – podkreśla.

Odwołaniem zajmie się Główna Komisja Orzekająca przy Ministerstwie Finansów. Nie może ona orzec winy i ukarać osób, które w pierwszej instancji uniewinniono. Może za to, jeśli doszuka się winy, zwrócić sprawę lubelskiej komisji z wytycznymi co do orzeczenia, jakie powinna wydać. – Te wytyczne są wiążące – przyznaje Zbigniew Dubiel, szef radców prawnych Ratusza.

Jeśli w konsekwencji tych działań prezydent i sekretarz zostaliby uznani winnymi, to najsurowszą z kar, które może orzec komisja, jest zakaz zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem publicznymi pieniędzmi. Czyli pozbawienie posad. To kara zarezerwowana dla przypadków „rażących”, którego to słowa ustawa nie wyjaśnia, zostawiając ocenę komisjom.

Od takiego orzeczenia prezydent mógłby się odwołać do głównej komisji, a dalej kolejno do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Będę bronić się w sądzie, bo wiem, że racja jest po mojej stronie – podkreśla Żuk. I dodaje, że takie postępowania będą długo trwały, więc nie da się go szybko usunąć ze stanowiska. – Ta sprawa jest na lata – mówi prezydent. Podkreśla, że zawarcie umowy (jest już rozwiązana) nie skutkowało wydaniem ani grosza z kasy miasta, bo czynsz byłby płacony dopiero po wprowadzeniu się tu Urzędu Miasta.

Żuk twierdzi, że to polityczna wojna Prawa i Sprawiedliwości, którego działacze już rok temu publicznie mówili, że prezydent powinien być uznany winnym i odsunięty od władzy. – PiS wytacza działa polityczne wykorzystując w walce ze mną i z Lublinem instytucje państwa i państwowe służby specjalne – mówi Żuk. – Nie pozwolę się zastraszyć i będę bronić Lublina przed agresywną, polityczną wojną,

– To nie jest sprawa polityczna, bo wątpliwości co do tej umowy były od początku – komentuje Zdzisław Drozd, miejski radny PiS. – Trzeba pamiętać, że Urząd Zamówień Publicznych wszczął postępowanie jeszcze w 2014 r., kiedy to pełnię władzy miała koalicja PO i PSL.

Terminu rozprawy przed główną komisją jeszcze nie wyznaczono.

Czytaj więcej o:

Komentarze 209

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 o 18:20
+2
Czy ktoś ma wątpliwości co do działań CBA? przecież to jakaś farsa, robią co prezes rozkaże
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 o 18:15
+2
Panie prezydencie wszyscy widzą o co w tym wszystkim chodzi. Także spokojnie,nikt się nie nabierze na to co robi Pis.
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 o 18:14
+2
pisowskie przygłupy, zamiast razem z Żukiem siąść i działać na rzecz miasta i jego mieszkańców, siedzą i knują jak tu się dobrać do d upy prezydentowi, jak to mówią "dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie"
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 o 18:06
+2
Mieszkańcy murem za Żukiem!!! Won z politycznymi wojenkami serwowanymi nam przez PIS!!!
Avatar
ja / 6 listopada 2016 o 18:06
+2
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
krol marketow sie doigral wreszcie ktos z nim porzadek
chyba prezes zapomniał ci przysłać w instrukcjach, że za zalew marketów wLublinie odpowiada Pruszkowski...
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 o 17:58
+2
kolejna polityczna szopka w wykonaniu PiS
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 o 17:56
+2
oj boli pisiorów ten Żuk oj boli, ciekawe do czego jeszcze się posuną żeby go zdetronizować
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 o 17:55
+2
Żuk najlepszy prezydent
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 o 17:37
+2
Jeszcze trochę i każdy kto stwierdzi, że Żuk jest niewinny, zostanie wsadzony do więzienia. Tak wygląda dobra zmiana. Mściwe pazerne na władzę ludziki próbują zniszczyć każdego z innej opcji politycznej.
Avatar
radny / 8 listopada 2016 o 08:26
+1
WYTRWAŁOŚCI Panie Prezydencie.
Avatar
radny / 8 listopada 2016 o 08:26
+1
WYTRWAŁOŚCI Panie Prezydencie.
Avatar
Gość / 8 listopada 2016 o 04:00
+1
Nawet jeśli oskarżą Żuka. I nawet jeśli Sąd przyzna im rację. To dalej będziemy z całą Rodziną głosować i wspierać Żuka. Ponieważ to człowiek który działa bona fide, w bardzo dobrej wierze. Może nie śpiewa "We are the Best", ale jest wśród nas - ludzi. Lublinian. Tego żadna piepszona stacja telewizyjna z Warszawy nie pokaże. LBN to Ekosystem.
Avatar
Gość / 8 listopada 2016 o 00:06
+1
Bo dla Pisu nie ma żadnych przeszkód, wszystkim udowodnią co tylko ze chcą. A kraj w ruinę wpedza ...
Avatar
: / 7 listopada 2016 o 16:29
+1
rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2016 o 16:05
-1
Oferuję bezpłatny transport dla pana Żuka z ratusza swoim busem elektrycznym - z pożegnalnym nagraniem: "One way ticket". Wojciech Górski.
Avatar
cit / 7 listopada 2016 o 15:24
niepies napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Za te machloje Żuk powinien dawno spaść ze stołka a tak trzeba go bedzie na taczce wywieść!
Wskaż po  imieniu te machloje bo tak bezimiennie to pospolite tzw."szczekanie".
Prokurator oskarżonemu dokładnie wskarze
Avatar
niepies / 7 listopada 2016 o 15:17
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Za te machloje Żuk powinien dawno spaść ze stołka a tak trzeba go bedzie na taczce wywieść!
Wskaż po  imieniu te machloje bo tak bezimiennie to pospolite tzw."szczekanie".
Avatar
Gość / 7 listopada 2016 o 15:15
ŁAPY PRECZ OD P.ŹUKA !!!!NIE PCHA DOTACJI NA BUDOWE SZKOL PRZEDSZKOLI I PODOBNYCH OBIEKTOW KOSCIELNYCH.JEST B.B.DOBRYM GOSPODARZEM MIASTA
Avatar
Gość / 7 listopada 2016 o 15:13
Za te machloje Żuk powinien dawno spaść ze stołka a tak trzeba go bedzie na taczce wywieść!
Avatar
- / 7 listopada 2016 o 13:37
-1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
no proszę hahahaha ile poparcia żuk z komputerów miejskiego urzędu i radnych PO i wspólnego Lublina strach zagląda wam w oczy? oj bidulki nie PO srajcie się hahahahaha wszystkim zajrzą wam do dupy złodzieje w białych rękawiczkach, pytam co takiego cudownego zrobił  stadion? basen? rower miejski? a lotnisko żeby młodzi mogli wyjechać za pracą z tej wiochy jaką robi? rozwój miasta to firmy dające zatrudnienie na dobrych warunkach a nie infrastruktura do której trzeba dokładać a później w podatkach ściągać kasę od obywateli !!!!!!!!zobaczcie wazeliniarze
 Lotnisko to zaczął budować PiS - głąbie, a dokładnie marszałek Zdrojkowski.
 Lotnisko to zaczął budować PiS - głąbie, a dokładnie marszałek Zdrojkowski. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 209

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gabinet Cieni PO obradował w Lublinie. Schetyna: Rządowi brakuje refleksji

Gabinet Cieni PO obradował w Lublinie. Schetyna: Rządowi brakuje refleksji 0 0

Rządowi PiS-u brakuje refleksji nt. sytuacji osób niepełnosprawnych – powiedział w Lublinie Grzegorz Schetyna. Były wicepremier, obecnie przewodniczący Platformy Obywatelskiej przyjechał w czwartek do miasta ze swoim „Gabinetem Cieni”.

Propozycja na ciepły dzień: koniecznie lody!
Wiersze między newsami

Propozycja na ciepły dzień: koniecznie lody! 1 0

Co wybierzecie? Perłową śmietankę czy wafle złożone? Wśród pylnych akacji, zatrzymał się poeta i zapatrzył na wędrowną lodziarnię. Był rok 1914

PiS chce zakazać w Lublinie nocnej sprzedaży alkoholu. Głosowanie dzisiaj
PILNE

PiS chce zakazać w Lublinie nocnej sprzedaży alkoholu. Głosowanie dzisiaj 65 15

Jeszcze dzisiaj powinno dojść do głosowania nad pomysłem radnych PiS, którzy chcą nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na wynos na terenie Lublina. Propozycja takich ograniczeń padła na dzisiejszym posiedzeniu Rady Miasta.

Chcieli wyrwać bankomat ze ściany w Lublinie. Wpadł 55-latek

Chcieli wyrwać bankomat ze ściany w Lublinie. Wpadł 55-latek 2 0

Chcieli wyrwać bankomat ze ściany, ale się nie udało. Policjanci zatrzymali 55-latka z Warszawy, który mógł brać w tej akcji.

Gwałtownie wzrośnie zadłużenie Puław. Wszystko po to, żeby zbudować halę
Sonda

Gwałtownie wzrośnie zadłużenie Puław. Wszystko po to, żeby zbudować halę 5 2

Urząd Miasta w związku z decyzją o budowie hali sportowej, aktualizuje prognozę swoich przychodów i wydatków. Kluczowe ma być pozyskanie gotówki poprzez sprzedaż obligacji. W ciągu dwóch najbliższych lat miasto tym sposobem zasilić ma suma 40 mln złotych. Gwałtownie wzrośnie również zadłużenie.

Jakie plany na letnie okienko transferowe ma Hetman Zamość?

Jakie plany na letnie okienko transferowe ma Hetman Zamość? 5 0

Chociaż do końca rozgrywek pozostały jeszcze cztery kolejki działacze Hetmana robią już przymiarki pod kolejny sezon. Wszystko wskazuje na to, że w lecie w Zamościu będą się musieli rozejrzeć przede wszystkim za bramkarzem. Zespół wicelidera tabeli w kolejnym sezonie nadal będzie za to prowadził Jacek Ziarkowski

Dzień Matki. Głosowanie na najładniejsze życzenia. Do wygrania zestawy pereł
galeria

Dzień Matki. Głosowanie na najładniejsze życzenia. Do wygrania zestawy pereł 0 0

Publikujemy życzenia dla mam, które przesłaliście i startujemy z głosowaniem. Internauci wybiorą te najładniejsze, a ich autorzy otrzymają nagrody.

Finał Srebrnego Kasku. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Srebrnego Kasku. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 0 0

ŻUŻEL Dziś o godzinie 19 na stadionie przy al. Zygmuntowskich odbędzie się finał Srebrnego Kasku. Transmisję telewizyjną z tego wydarzenia będzie można obejrzeć na portalu WP SportoweFakty

Awantura w Ratuszu. Przerwana sesja Rady Miasta w Lublinie
galeria

Awantura w Ratuszu. Przerwana sesja Rady Miasta w Lublinie 6 19

Wielką awanturą zaczęło się dzisiejsze posiedzenie Rady Miasta. Salę obrad opanowali na pewien czas protestujący mieszkańcy żądający m.in. gwarancji, że nie dojdzie do likwidacji ogródków działkowych

Dokończą budowę muzeum w Sobiborze

Dokończą budowę muzeum w Sobiborze 0 0

Państwowe Muzeum na Majdanku rozpoczyna drugi etap prac w Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady w Sobiborze

Szkolenia dla hodowców pokrzywdzonych przez ASF

Szkolenia dla hodowców pokrzywdzonych przez ASF 0 0

Hodowcy trzody chlewnej, jak również rolnicy z terenów zagrożonych afrykańskim pomorem świń, wzięli udział w szkoleniach zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Cykl spotkań odbył się pod hasłem „Wsparcie alternatywnych form produkcji rolnej wobec ASF”.

Szansa dla firm na innowacyjne usługi

Szansa dla firm na innowacyjne usługi 0 0

Lubelscy przedsiębiorcy będą mieli kolejną okazję rozpocząć współpracę ze światem nauki. Przed nimi możliwość uzyskania wsparcia finansowego w ramach konkursu „Bon na innowacje”.

Stypendia dla najlepszych sportowców

Stypendia dla najlepszych sportowców 1 0

327 młodych zawodników ma powody do radości: Marszałek przyznał im stypendia za wyniki osiągnięte w 2017 roku. Sportowcy otrzymali gratyfikacje finansowe ufundowane przez Zarząd Województwa Lubelskiego, a łączna suma nagród to prawie 870 tys. zł!

Spotkania z Biznesem w regionie

Spotkania z Biznesem w regionie 0 0

W ramach cyklu Biznes Lubelskie najlepsi polscy specjaliści przeprowadzili szkolenia dotyczące zagadnień związanych z działalnością lokalnych przedsiębiorstw, zmian w przepisach podatkowych oraz opowiadali o mediacji, negocjacji i arbitrażu w biznesie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.